ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : چهارشنبه, ۲۶ خرداد , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۵:۰۴
ناحیه منو


هزینه ای که تروریسم به کشورهای جهان تحمیل می کند!

هزینه ای که تروریسم به کشورهای جهان تحمیل می کند! رتبه‌بندی شاخص جهانی تروریسم از سوی موسسه مستقل، غیرحزبی و غیرانتفاعی اقتصاد و صلح (IEP) منتشر می‌شود و هدفش ارتقای صلح در جهان و گسترش تاثیر ...

هزینه ای که تروریسم به کشورهای جهان تحمیل می کند!

رتبه‌بندی شاخص جهانی تروریسم از سوی موسسه مستقل، غیرحزبی و غیرانتفاعی اقتصاد و صلح (IEP) منتشر می‌شود و هدفش ارتقای صلح در جهان و گسترش تاثیر مستقیم آن بر رفاه و اقتصاد است. دفاتر این موسسه در سه شهر سیدنی، نیویورک و مکزیکو‌سیتی قرار دارند و به‌صورت بین‌المللی با بسیاری از کشورها در ارتباط هستند. چهار معیار اصلی این رتبه‌بندی‌‌ عبارتند از: تعداد حوادث تروریستی، تعداد کشته‌شدگان در این حوادث، صدمات ناشی از حملات و خسارت‌های وارده به املاک و دارایی‌ها طی یک سال.

در این بررسی که بر روند گسترش تروریسم در دنیا از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۴ انجام شده، نتایج جالب توجهی به دست‌ آمده‌است. در سال ۲۰۰۲ آمریکا و کلمبیا از قاره آمریکا، روسیه و هند از قاره آسیا و الجزایر از قاره آفریقا در صدر حملات تروریستی قرار داشتند. در سال ۲۰۰۸ شاهد کاهش تاثیرات تروریسم در آمریکا و گسترش آن در آفریقا و آسیا بوده‌ایم، به‌طوری که پنج کشور اول تحت تاثیر تروریسم، عراق، پاکستان، افغانستان، هند و سریلانکا همگی در آسیا بودند و روسیه نیز با رتبه ۱۰ هنوز نتوانسته بود مانند آمریکا از حملات تروریستی در امان بماند. در سال ۲۰۱۴ کشورهای درگیر تروریسم در اطراف همان پنج کشور گسترش زیادی پیدا کردند و حتی اروپا در همسایگی آسیا نتوانست از این حملات جان سالم به در ‌ببرد و این‌بار پنج کشوری که در صدر قرار گرفتند عراق، افغانستان، پاکستان، سوریه و نیجریه بودند. اما روسیه توانست وضعیت خود را بهبود بخشد و به رتبه ۲۳ رسید. نکته جالب توجه این است که از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۴ سه کشور از پنج کشوری که بیشتر از بقیه مورد حملات قرار گرفته‌اند در همسایگی ایران قرار داشتند.

با توجه به گسترش بی‌امان تروریسم و محاصره ایران با کشورهایی که به شدت درگیر حملات تروریستی هستند، ایران به خوبی توانسته خود را از شر این حملات مصون نگه دارد و در حال حاضر از میان ۱۶۲ کشور رتبه ۳۹ را دارد. اگرچه در نگاه اول رتبه خوبی به نظر نمی‌آید اما باید توجه داشت کشورهایی مانند انگلیس با رتبه ۲۸، آمریکا با رتبه ۳۵ و فرانسه با رتبه ۳۶ که در وسط معرکه یعنی در همسایگی کشورهایی مانند عراق با رتبه یک، افغانستان با رتبه ۲ و پاکستان با رتبه ۴ قرار نگرفته‌اند، رتبه‌های بدتری به لحاظ درگیر شدن در حملات تروریستی دارند. همچنین ایران با توجه به موقعیت جغرافیایی خود در سال ۲۰۰۸ با رتبه ۲۵ نه تنها تنزل نکرده بلکه به موقعیت امن‌تری یعنی رتبه ۳۹ رسیده است. در سال ۲۰۰۸ ایران هدف۱۴حمله تروریستی قرار گرفته بود و تعداد کشته‌شدگان ۱۱۵نفر و مجروحان ۴۵۰ نفر گزارش شده بود. در سال ۲۰۱۴ هشت حمله تروریستی گزارش شده است که تنها ۹ کشته و ۴ مجروح برجا گذاشته ‌است. در میان همسایگان ایران همچنین می‌توان به ترکیه با رتبه ۲۷ و بحرین با رتبه ۳۱ و عربستان با رتبه ۴۳ اشاره کرد. تنها کشورهایی که در همسایگی ما کمترین تاثیر از حملات تروریستی را داشته‌اند در شمال ایران، ترکمنستان با رتبه ۱۲۴ و ارمنستان با رتبه ۱۱۶ و در جنوب ایران، امارات با رتبه ۱۰۱ و کویت و قطر به ترتیب با رتبه‌های ۱۲۳و ۱۲۴ بوده‌اند.

اما در این میان پنج کشور عراق، نیجریه، پاکستان، افغانستان و سوریه عضو همیشه ثابت حملات تروریستی بوده‌اند. در سال ۲۰۱۴ بیش از ۷۸ درصد از کشته‌شدگان در این پنج کشور گزارش شده‌اند. البته کشورهای دیگر نیز از حملات تروریستی در امان نبوده‌اند و حملات تروریستی در تمامی دنیا مانند ویروسی مرگبار در حال گسترش است. در سال ۲۰۱۳ حملات تروریستی تنها در پنج کشور با بیش از ۵۰۰ کشته گزارش شده بود و ناگهان یک‌سال بعد یعنی در سال ۲۰۱۴ تعداد کشورهای مورد حمله به۱۱ عدد رسید و ۵۹ کشور حداقل یک کشته در حملات تروریستی داشتند و در سال بعد از آن ۶۷ کشور حداقل یک کشته در حملات تروریستی داشتند. حتی کشورهای ایسلند، دانمارک و اتریش که سه رتبه اول را در شاخص جهانی صلح کسب کرده‌اند حداقل یک حمله تروریستی در آنها اتفاق افتاده‌است. در جهان هزینه اقتصادی ناشی از تروریسم در سال ۲۰۱۴ به بیشترین مقدار خود یعنی ۲/ ۵۲ میلیارد‌ دلار رسید و ۶۱درصد نسبت به سال پیش از آن افزایش یافته است.

برچسب ها

نظرات شما