ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : چهارشنبه, ۲۶ خرداد , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۴:۰۹
ناحیه منو


هزینه تحصیل بیشترین تورم سال ۹۴ را به خود اختصاص داد!

هزینه تحصیل بیشترین تورم سال ۹۴ را به خود اختصاص داد!در پایان سال ۱۳۹۴، تورم به زیر ۱۲ درصد کاهش یافت و تورم تک رقمی نقطه به نقطه به سیر نزولی خود ادامه داد. این ...

هزینه تحصیل بیشترین تورم سال ۹۴ را به خود اختصاص داد!

در پایان سال ۱۳۹۴، تورم به زیر ۱۲ درصد کاهش یافت و تورم تک رقمی نقطه به نقطه به سیر نزولی خود ادامه داد. این در حالیست که در بین گروه‌های اصلی کالا و خدمات که پیشتر عمدتا بهداشت و درمان بیشترین تورم را در آن به خود اختصاص می‌داد، این بار هزینه “تحصیل” در صدر ایستاده است.

به گزارش اخبار مالی اقتصادی حساب من ، اخیرا بانک مرکزی از ادامه روند کاهشی نرخ تورم خبر داد و اعلام کرد که تورم سالانه (دوازده ماهه منتهی به اسفندماه) به ۱۱.۲ درصد رسیده است. همچنین در این گزارش آمده بود که شاخص بهای کالا و خدمات در اسفند سال ۱۳۹۳ در مقایسه با همین ماه در سال ۱۳۹۲ (تورم نقطه به نقطه) حدود ۸.۳ درصد شده است.

بررسی تحولات تورمی در بین گروه‌های اصلی کالا و خدمات نشان می‌دهد که در اسفندماه بیشترین افزایش (تورم ماهانه) مربوط به “تفریح و امور فرهنگی” با ۴.۱ درصد بوده است.

اما در تغییرات شاخص در اسفند نسبت به ماه مشابه سال گذشته، تحصیل با ۲۱.۷ درصد بالاترین میزان تورم را در بین کالا و خدمات به خود اختصاص داده است و تورم ماهانه تحصیل (اسفند نسبت به بهمن) حدود ۰.۴ درصد گزارش شده؛ در واقع بهداشت و درمان که در اغلب دوره‌ها دارای بیشترین نرخ بوده، با کاهش همراه شده و جای خود را به تحصیل داده است؛ در پایان سال گذشته تورم در بخش بهداشت و درمان به ۱۷.۴ درصد رسید.

“رستوران و هتل” با ۱۲ ، همچنین “مسکن، آب، برق، گاز و سایر سوخت‌ها” با ۱۰.۷ درصد در رده‌های بعدی تورم قرار دارند.بنا بر این گزارش، کمترین میزان تورم در بین کالا و خدمات برای دخانیات با حدود ۰.۹ درصد ثبت شده است. این در حالیست که در زمان رشد فزاینده تورم تا ۴۰ درصد، دخانیات بالاترین نرخ تورم را داشته و حتی تا بیش از ۱۰۰ درصد هم پیش رفته بود.

برچسب ها

نظرات شما