ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : دوشنبه, ۲۰ اردیبهشت , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۸:۱۵
ناحیه منو


هزینه درمان سرطان چقدر است ؟ (به بهانه درگذشت مرتضی پاشایی)

به گزارش حساب من سالانه حدود ۷۰ تا ۸۰ هزار بیمار جدید در ایران به جمع مبتلایان به سرطان افزوده می‌شوند اینکه هزینه درمان سرطان چقدر است و مشکلات اين بیماران بر هیچ کس پوشیده نیست، ...

به گزارش حساب من سالانه حدود ۷۰ تا ۸۰ هزار بیمار جدید در ایران به جمع مبتلایان به سرطان افزوده می‌شوند اینکه هزینه درمان سرطان چقدر است و مشکلات این بیماران بر هیچ کس پوشیده نیست، فقدان نهاد قدرتمند در زمینه سرطان، هزینه‌های بالای درمان و عدم پوشش دهی بیمه‌ای آن‌ها و غیره، تنها مواردی هستند که بیماران در هر نقطه‌ای از ایران از آن عذاب می کشند.

افزایش هزینه‌های درمانی طی چند سال اخیر به جایی رسیده است که هم‌اکنون ۱۴‌درصد از بیماران مراجعه‌کننده به مراکز درمانی با یک‌بار مراجعه به زیر خط فقر سقوط می‌کنند اما این هزینه‌ها برای بیماران سرطانی به مراتب بحرانی‌تر است. بر اساس برآورد «شرق» از سوی بیماران مبتلا به سرطان، مراکز درمانی، پژوهش‌های دانشگاهی و نظرات متخصصان درمان سرطان، اقتصاد درمان و دارو، درمان سرطان خون ماهانه دو‌میلیون‌و۶۹۰‌هزارتومان، سرطان سینه ماهانه سه‌میلیون‌و۸۷۰‌هزارتومان، سرطان مغز و اعصاب محیطی ماهانه سه‌میلیون‌و۲۵۰‌هزارتومان، سرطان اندام تناسلی زنان ماهانه دو‌میلیون‌و۶۳۰‌هزارتومان، سرطان گوارش ماهانه دو‌میلیون‌و۸۳۰‌هزارتومان، سرطان ریه ماهانه سه‌میلیون‌و۶۹۰‌هزارتومان، سرطان اندام‌های تناسلی مردان ماهانه یک‌میلیون‌و۷۰۰‌هزارتومان و سرطان پروستات ماهانه سه‌میلیون‌تومان به‌طور متوسط هزینه‌بردار است و این ارقام جمع هزینه‌های مستقیم درمانی و هزینه‌های مستقیم غیردرمانی است.

این هزینه‌های سرسام‌آور درمان سرطان در ایران در شرایطی است که سازمان‌های بیمه‌گر حمایت کمی از این بیماران می‌کنند و آمار‌ها نشان می‌دهد، بیش از ۷۰‌درصد هزینه‌های درمانی از جیب مردم پرداخت می‌شود. رنج مضاعف هزینه‌های درمان سرطان در کنار درد‌های این بیماری همچنین، زمینه تحمیل فشار‌های اقتصادی و اجتماعی زیادی نیز به همراهان و خانواده‌های این بیماران ایجاد می‌کند. به‌طوری‌که بررسی‌ها نشان می‌دهد، خانواده‌های درگیر با این بیماری علاوه بر هزینه‌های سنگین مالی، با فشار‌ها و مشکلاتی همچون کاهش بازدهی و بهره‌وری، از دست‌دادن یا تغییر شغل به سمت مشاغل کم‌درآمد‌تر، از دست‌دادن فرصت‌های ارتقا و پیشرفت، از دست‌دادن حقوق و درآمد به دلیل مرگ زودرس، اتلاف زمان کار و خانه‌داری توسط اعضای خانواده و دوستان، کاهش پتانسیل افراد داوطلب یا مراقبان در جامعه، درد و رنج داغ‌دیدگی و نقایص روانی- اجتماعی مواجه هستند.

روش محاسبه هزینه‌های درمان سرطان

روش محاسبه این هزینه‌ها بر اساس گزارش «شرق»، به این شکل بود که در ابتدا هشت سرطان شایع در ایران یعنی خون، سینه، مغز و اعصاب محیطی، اندام تناسلی زنان، گوارش، ریه، اندام‌های تناسلی مردان و پروستات انتخاب شد. در ادامه از بیماران مبتلا به این بیماری متوسط هزینه‌های مستقیم درمانی (میانگین هزینه دارو، میانگین هزینه پاراکلینیک، میانگین هزینه ویزیت، میانگین هزینه سرپایی، میانگین هزینه بستری، میانگین هزینه رعایت رژیم غذایی خاص) و مستقیم غیردرمانی (میانگین تغییر شیوه زندگی، میانگین هزینه زمان‌های انتظار، میانگین هزینه سفر، جمع هزینه‌های درمان، جمع هزینه‌های غیردرمانی) دریافت شد. پس از آن هزینه‌های اعلام‌شده از سوی بیماران با سه پژوهش دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی تهران در سال ۱۳۹۱، مرکز سرطان بیمارستان امام‌خمینی تهران در سال ۱۳۹۱ و دانشگاه علوم پزشکی زنجان در سال ۱۳۹۰ که به بررسی هزینه‌های بیماران سرطانی پرداخته بودند، مطابقت داده شد و در پایان هزینه‌های جمع‌آوری‌شده در این هشت مورد سرطان برای سه متخصص درمان سرطان، اقتصاد سلامت و اقتصاد دارویی ارسال شد.

وضعیت کلی سرطان در ایران

در ایران سرطان بعد از بیماری‌های قلبی و عروقی و سوانح و حوادث سومین عامل مرگ و میر است. سالانه بیش از ۳۰ تا ۴۰‌هزارنفر در اثر سرطان جان خود را از دست می‌دهند. تخمین زده می‌شود که هر سال در کشور بیش از ۷۰‌هزار مورد جدید سرطان اتفاق می‌افتد و از طرفی با افزایش امید به زندگی و افزایش درصد سالمندی در جمعیت کشور انتظار می‌رود موارد بروز سرطان در یک دهه آینده به‌شدت افزایش یابد. به‌طوری‌که شیوع بالای سرطان در ایران و کاهش سن ابتلا به این بیماری سخت و پرهزینه باعث شده که برخی متخصصان سرطان‌شناسی از اصطلاح «سونامی سرطان» برای نشان‌دادن شدت خسارت‌های انسانی و مالی این بیماری در کشور استفاده کنند.

هزینه‌های درمان سرطان چگونه محاسبه می‌شود

هزینه‌های مرتبط با درمان سرطان به طرق مختلفی طبقه‌بندی می‌شود. شناخته‌ترین دسته این هزینه‌ها، هزینه‌های مستقیم سرطان است. این هزینه‌ها مستقیما در رابطه با ارایه خدمات پزشکی برای بیماران ایجاد می‌شود. این هزینه‌ها شامل هزینه‌هایی است که به وسیله مراکز خدمات درمانی، پرسنل پزشکی، خدمات پزشکی، مراقبت‌های جایگزین و مکمل و هرگونه داروهای مصرفی ایجاد می‌شوند. دومین دسته هزینه‌های مستقیم غیردرمانی است. این هزینه‌ها در ارتباط با خدمات متنوعی است که بیمار دریافت می‌کند، اما ماهیتا به‌عنوان هزینه‌های غیرپزشکی در نظر گرفته می‌شوند. تمرکز مراکز تخصصی درمان سرطان در شهر‌های بزرگ، به این معنی است که بیماران مناطق روستایی و محیطی دور از مرکز مجبورند که محل زندگی خود را تغییر دهند یا حداقل مسافت‌های طولانی را مسافرت می‌کنند تا بتوانند مراقبت‌های لازم را دریافت کنند. بنابراین هزینه‌های پرداخت از جیب مانند هزینه مسافرت، هزینه تهیه محلی برای اسکان، خوراک و سایر هزینه‌ها می‌تواند برای بیماران و خانواده‌های آنان مشکل‌ساز باشد.

۵۳‌درصد بیماران برای درمان بیماری، پول قرض می‌گیرند

خانوار‌ها برای پرداخت هزینه‌های سنگین مستقیم از جیب به‌طور معمول یا از پس‌انداز استفاده می‌کنند، دارایی‌هایشان را می‌فروشند یا از خانواده و دوستان قرض می‌گیرند. در همین رابطه بر اساس یک پژوهش صورت‌گرفته در بیمارستان امام‌خمینی تهران، ۵۳‌درصد از بیماران تحت درمان سرطان در این بیمارستان، برای پرداخت هزینه‌های درمانی خود اقدام به قرض پول از دوستان و آشنایان خود می‌کنند. بر اساس این بررسی، بیماران به‌طور متوسط دو‌میلیون‌و۵۰۰‌هزارتومان از فامیل و آشنایان، بانک‌ها، سازمان‌های خیریه یا ترکیبی از آنها قرض گرفته بودند و ارقام آن حداقل ۵۰۰‌هزارتومان و حداکثر هشت‌میلیون‌و۵۰۰‌هزارتومان بوده است.

از سوی دیگر توزیع هزینه‌های مستقیم درمانی پرداخت‌شده از جیب برحسب محل سکونت و وضعیت دریافت قرض نشان می‌دهد، تهرانی‌ها بیشتر از بیماران ساکن در سایر شهرستان‌های کشور برای پرداخت هزینه‌های درمانی خود پول قرض می‌گیرند. به‌طوری‌که به‌طور متوسط بیماران و مراجعه‌کنندگان تهرانی در بیمارستان امام‌خمینی تهران به‌طور متوسط سه‌میلیون‌و۵۰۰‌هزارتومان و بیماران شهرستانی دو‌میلیون‌و۳۰۰‌هزارتومان پول قرض گرفته‌اند. در همین رابطه بررسی‌ها نشان می‌دهد، میانگین ماهانه هزینه‌های مستقیم غیردرمانی تهرانی‌ها و شهرستانی‌های قرض‌گرفته به ترتیب ۱۷۶‌هزارتومان و ۴۵۵‌هزارتومان بوده است.

داستان تلخ یک مبتلا به سرطان
همسر یکی از مبتلایان به سرطان سینه درباره هزینه‌های درمانی این بیماری می‌گوید: دو سال است که همسرم مبتلا به سرطان سینه شده. خیلی دیر متوجه شدیم و در اوایل بیماری علاوه بر شوک بالای بیماری با هزینه‌های بالای بیماری مواجه شدیم. در یک چشم به هم زدن ۱۵‌میلیون طی سه‌ماه برای همسرم خرج کردیم.

۱۵‌میلیون قرار بود برای هزینه‌های عروسی پسرم خرج شود اما بچه‌ها به ماه‌عسلی در مشهد کفایت کردند. در ادامه پرتودرمانی و خرج جراحی زیاد بود و بیمه خاصی نداشتیم. شغل من مکانیک است و بیمه ندارم. رفتم خودم را بیمه کردم و بخشی از هزینه‌ها را بیمه داد که خیلی ناچیز بود. اول امسال هزینه‌ها به‌قدری بالا رفت که مجبور شدیم خانه خود را در محله خواجه‌عبدالله تهران بفروشیم و خانه‌ای کوچک‌تر و ارزان‌تر در مجیدیه تهران بخریم.  او می‌گوید: الان من و دخترم دچار ازکارافتادگی شده‌ایم و عملا هفته‌ای سه‌روز کار می‌کنم. دخترم کارمند بانک پاسارگاد بود و مرخصی یک‌ساله گرفته است تا بتواند از مادرش پرستاری کند. با این حال ازکارافتادگی ما و هزینه‌ها همگی فدای سر همسرم اما بعد از دوسال هنوز معلوم نیست که به‌طور کلی درمان می‌شود یا نه.

در نقطه دیگر شهر ایمان ۴۶ساله مبتلا به سرطان پروستات شده است. او اهل بوشهر است و به‌همراه برادر همسرش ماهی دوبار به تهران و بیمارستان امام خمینی می‌آید، تا درمان شود. ایمان در تهران کسی را ندارد و زمانی که او در بیمارستان بستری است، همسر و برادر همسرش در پارک‌های تهران چادر می‌زنند و شب را در چادر‌های مسافرتی می‌خوابند. ایمان در بوشهر راننده تاکسی بوده است و هزینه سفر به تهران و هزینه‌های دارو و هزینه‌های بستری برای او بسیار بالاست. او درباره چگونگی تامین هزینه‌های درمانی خود می‌گوید: در اولین قدم طلاهای همسرم را فروختیم، سه‌ونیم‌میلیونی شد و پول یک ماهمان شد، بیمه فقط ۲۰‌درصد هزینه‌های ما را داد. بخش زیادی از هزینه‌های درمانی من را پسرخاله‌ام در شیراز تامین کرد. وضع اقتصادی‌اش خوب است و پارسال قبل از عید ۳۰‌میلیون‌تومان به من پول داد.

گفتنیست با وجود توجه فزاینده این روزهای مردم به بیماران سرطانی و درگذشت مرتضی پاشایی ، شاید این بهترین فرصت برای وضع قوانین حمایتی از این عزیزان باشد.

َ

برچسب ها

نظرات شما

    فریدون می گوید :

    انشالا خدا به همه مریض های سرطانی شفا بدهد وبیامرزد پاشایی را

    بزیک می گوید :

    تصور کن ادم درد داشته باشه و پول درمانم نداشته باشه :(