ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : چهارشنبه, ۲ تیر , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۶:۲۵
ناحیه منو


وارن بافت: اگر هند ثروتمند شود، امریکا ثروتمندتر می شود

وارن بافت: اگر هند ثروتمند شود، امریکا ثروتمندتر می شود یک سو تفاهم ناراحت کننده وجود دارد که بیان می کند هر چه کشورهای دیگر ثروتمند بشوند، به نوعی امریکا را ضعیف می کنند. در بحث ...

وارن بافت: اگر هند ثروتمند شود، امریکا ثروتمندتر می شود

 

یک سو تفاهم ناراحت کننده وجود دارد که بیان می کند هر چه کشورهای دیگر ثروتمند بشوند، به نوعی امریکا را ضعیف می کنند. در بحث اقتصاد، این یک رویکرد کاملاً اشتباه است. وقتی کشورهای دیگر رشد می کنند، مانند چین و هند، باعث می شود کشور های ثروتمندی مانند ما، ثروتمندتر بشوند. نکته اساسی این است که این یک بازی بدون نتیجه نیست. این حقیقت ندارد که اگر آن ها بیشتر داشته باشند، ما کمتر خواهیم داشت. اتفاقا کاملا برعکس، اگر آن ها بیشتر داشته باشند، ما حتی خیلی بیشتر از آن ها خواهیم داشت.

نکته خوب این است که افرادی مانند وارن بافت به قضیه این گونه نگاه می کنند:

در مصاحبه ای اختصاصی با Tanvir Gil از ET Now، وارن بافت، صاحب شرکت Berkshire Hathaway می گوید که “به عنوان یک امریکایی، باید برای بقیه دنیا رونق و رشد بخواهیم، و هرچه دنیا بیشتر پر رونق شود، ایالات متحده نیز بیشتر رشد خواهد کرد.”

همانطور که گفته شد، این موضوع برای هر کسی که از مفاهیم پایه ای اقتصاد مطلع باشد، کاملا بدیهی است. اما خیلی ها نمی دانند:

” در مورد جایگاه آینده هند در اقتصاد دنیا چه نظری دارید ؟

بازار بسیار بزرگی دارد، اما فراتر از آن، نمی توانید یک میلیارد نفر را در دنیای امروز نادیده بگیرید و نکته بهتر این است که پیشرفت هند برای امریکا مفید است. من برای کشورهای دیگر هم همین را می خواهم و به عنوان یک امریکایی باید خواستار پیشرفت در جاهای دیگر دنیا باشیم، که در نهایت منجر به پیشرفت امریکا می شود.”

این یکی از حقایق جالب است، چه از تجارت مطلع باشید چه نباشید. تصور کنید که مانند خیلی از مدیران امریکایی در مورد تجارت اشتباه می کنید. فکر می کنید که فقط صادرات باعث ایجاد ثروت می شود. اما ما معتقدیم که این تصور غلط است. اما با این اوصاف، اگر مردم دیگر کشورها ثروتمند بشوند و پول بیشتری داشته باشند – داشتن پول بیشتر به معنی ثروت است – با آن پول می توانند محصولات صادراتی شما را خریداری کنند. بنابراین، هند، چین، اندونزی و کشورهای در حال توسعه باعث می شوند که امریکا ثروتمندتر شود.

سناریو دیگر این است که شما باور درستی در مورد تجارت داشته باشید، یعنی اعتقاد به این که واردات باعث افزایش ثروت ما می شود. در این مورد ثروتمند شدن مردم، ما را ثروتمندتر خواهد کرد. چگونه افراد ثروتمندتر می شوند؟ با تولید اجناسی با ارزش بالاتر – افزایش ارزش برابر با افزایش ثروت می باشد –  که بدین معنی است که ما کالای با ارزش تری وارد می کنیم و ثروتمندتر می شویم.

این حقیقت است که رجزخوانی و تسلط نظامی، برای ما مساعد است، اما این قضیه به هیچ وجه در مورد اقتصاد صادق نیست. همانطور که وارن بافت تاکید می کند، ثروتمند شدن دیگران باعث ثروتمند شدن ما خواهد شد.
(به قلم Tim Worstall، نویسنده مجله Forbes)

 

 

برچسب ها

نظرات شما