ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : پنجشنبه, ۱۶ اردیبهشت , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۷:۵۴
ناحیه منو


وام مسکن ۶۰ میلیون تومانی

به گزارش حساب من از وام مسکن ۶۰ میلیون تومانی گرچه بند مصوب در رابطه با افزایش سقف وام مسکن ظاهرا مبهم بوده و با وجود پیگیرهای انجام شده، بانک مرکزی به عنوان منتشر کننده خبر ...

به گزارش حساب من از وام مسکن ۶۰ میلیون تومانی گرچه بند مصوب در رابطه با افزایش سقف وام مسکن ظاهرا مبهم بوده و با وجود پیگیرهای انجام شده، بانک مرکزی به عنوان منتشر کننده خبر و همچنین بانک مسکن به عنوان متولی و مجری مصوبه هیچ پاسخ شفافی در این رابطه ارائه نکرده‌اند، ولی پیگیری‌ها از مدیران شعب بانک مسکن و همچنین کارشناسان این بانک نشان می‌دهد که با مصوبه روز گذشته شورای پول و اعتبار، سقف وام ۳۵ میلیون تومانی خرید به ۶۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرده است.

در مصوبه این گونه آمده است که با افزایش سقف فردی تسهیلات ساخت و خرید مسکن از محل حساب سپرده سرمایه‌گذاری ممتاز مسکن در سقف‌های ۶۰۰، ۵۰۰ و ۴۰۰ میلیون ریال به ترتیب در شهر «تهران»، «مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت» و «سایر مناطق شهری» موافقت به عمل آمد.
با بررسی این بند به نظر می‌رسد که پیشنهاد بانک مسکن برای بالابردن مبلغ وام ۳۵ میلیون تومانی (از محل خرید اوراق) که به اضافه وام جعاله ۱۰ میلیونی به ۴۵ میلیون تومان برای افراد عادی و ۵۰ میلیون برای زوجین می رسید مصوب شده و البته در سه سطح تقسیم بندی شده است. بر این اساس متقاضیان دریافت وام جدید مسکن، در شهر تهران می توانند تا ۶۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت کنند. در عین حال که این وام در” مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ” ۵۰ میلیون و در “سایر مناطق شهری” ۴۰ میلیون تومان خواهد بود.که البته اگر وام جعاله ۱۰ میلیونی نیز به آن اضافه شود سقف ها به ۷۰، ۶۰ و ۵۰ میلیون تومان افزایش می یابد.
با این حساب می‌توان گفت وام ۳۵ میلیون تومانی خرید مسکن که در کل کشور یکسان بود با اجرای این مصوبه به حداقل ۴۰ میلیون تومان افزایش یافته است. گرچه جزئیات این مصوبه هنوز اعلام نشده ولی به نظر می رسد پرداخت این تسهیلات نیز مانند قبل از طریق خرید اوراق در فرابورس انجام شود.
خدمات این وام توسط بانک مسکن ارائه می شود.

برچسب ها

نظرات شما