ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : چهارشنبه, ۶ مرداد , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۴:۴۶
ناحیه منو


وقایع اقتصادی هفته آتی

گزارش حساب من از وقایع اقتصادی هفته آتی به شرح زیر است: ارز و طلا: در بازار جهانی ارز، پوند انگلیس در مقابل دلار امریکا تضعیف شده و نرخ برابری این هفته زیر ۱.۴۶ دلار به ازای ...

گزارش حساب من از وقایع اقتصادی هفته آتی به شرح زیر است:

 

 • ارز و طلا:
  در بازار جهانی ارز، پوند انگلیس در مقابل دلار امریکا تضعیف شده و نرخ برابری این هفته زیر ۱.۴۶ دلار به ازای هر پوند را هم تجربه کرد که نزدیک به کمینه پنج سال است. انتخابات مجلس پنجاه و ششم بریتانیا تقریبا سه هفته دیگر برگزار می شود و نزدیکی رقابت میان حزب حاکم محافظه کار و حزب کارگر موجب افزایش تردیدها در مورد آینده شده است. محافظه کاران رابطه خوبی با اتحادیه اروپا ندارند و نخست  وزیر این کشور دیویدکامرون هر از چند گاهی و به بهانه های مختلف تهدید به خروج از اتحادیه می کند. از سوی دیگر، حزب کارگر بر تقویت رابطه با همسایگان اروپایی تاکید می کند اما حزب وی سابقه خوبی در کنترل مخارج و کسری بودجه ندارد. این هفته نرخ تورم و نرخ بیکاری بریتانیا منتشر می شود. بانک مرکزی انگلیس هفته قبل نرخ بهره را در سطح ۰.۵ درصد ثابت نگه داشت.

  ارزش یورو مجددا در مقابل دلار تضعیف شده است. بانک مرکزی اروپا چهارشنبه این هفته سیاست های پولی را اعلام می کند. نرخ بهره  منطقه یورو احتمالا در سطح ۰.۰۵ (پنج صدم) درصد باقی می ماند. این نهاد اخیرا برای رفع خطر تورم منفی، سیاست خرید ماهانه ۶۰ میلیارد یورو اوراق قرضه موسوم به تسهیلات مقداری (QE) را به اجرا گذاشته است. تحولات یونان هم فراز و نشیب دارد؛ قرض دهندگان بین المللی هنوز به کلی نا امید نشدند اما به دولت فرصت کوتاهی دادند تا طرح خود برای تغییرات اقتصادی را ارایه کند.

  بانک مرکزی کانادا نیز این هفته در مورد نرخ بهره تصمیم گیری می کند. خالص تعداد مشاغل جدید ایجاد شده در ماه گذشته بهتر از انتظار بود با این حال جزئیات گزارش نشان می داد که از تعداد کارهای تمام وقت کم شده و در عوض کارهای پاره وقت بیشتری ایجاد شده که نشانه خوبی برای شرایط اقتصادی این کشور نیست. نفت یکی از مهمترین منابع تامین ارز کانادا است و کاهش بهای نفت روی فعالیت های اقتصادی سنگینی می کند. ارزش لونی یا همان دلار کانادا هم در یک سال اخیر و به ویژه بعد از کاهش غیر منتظره نرخ بهره در ماه ژانویه تضعیف شده تا بخش زیادی از تردیدها را در قیمت لحاظ کرده باشد.

  دلار استرالیا در مقابل دلار امریکا ۰.۷ درصد تقویت شده است. بانک مرکزی این کشور این ماه نیز نرخ بهره را ثابت نگه داشت. داغ بودن بازار املاک، به خصوص در سیدنی، یکی از موانع بانک مرکزی برای کاهش نرخ بهره است. از طرفی، افزایش قیمت نفت و طلا و برخی فلزات موجب تعدیل نگرانی در مورد تاثیر کاهش شدید قیمت سنگ آهن شده است.

  گزارش های نسبتا متناقض اخیر از امریکا و سیاست های انبساطی بی پروا از سوی سایر بانک های مرکزی دنیا به تثبیت قیمت جهانی طلا کمک کرده است. طلا این هفته با ۰.۳ درصد رشد به ۱۲۰۴.۶ دلار رسید در حالی که کمینه ۱۱۹۲ و ۱۲۰۷ را هم تجربه کرد.

نفت:
در بازار نفت، قیمت قراردادهای نفتی اروپا و امریکا بیش از ۵ درصد افزایش یافته است. ادامه تنش ها در یمن در کنار برداشت های متفاوت از تفاهم اخیر ایران و ۵+۱ و تعدیل انتظارات برای بازگشت سریع نفت ایران به بازار از عوامل افزایش بهای نفت است. گروهی از سناتورهای امریکایی در تلاشند تا روز سه شنبه طرحی را به رای بگذارند که برداشته شدن تحریم ها را به نظر کنگره مشروط می کند در حالی که ایران خواستار لغو تمام تحریم ها در اولین روز اجرای توافق نهایی است. طرح سنا باید پشتیبانی حداقل ۶۷ سناتور را داشته باشد تا دولت اوباما نتواند آن را وتو کند.

علاوه بر این، اداره اطلاعات انرژی امریکا پیش بینی کرده تولید نفت این کشور در ماه جاری یا ماه آینده احتمالا به پیک خود برسد و در فصل تابستان از میزان تولید کاسته شود. این برآورد با پیش بینی بانک سرمایه گذاری گلدمن ساکس در مورد بیشینه شدن تولید نفت امریکا هم همخوانی دارد. کاهش تولید امریکا اگر رخ دهد می تواند به افزایش پایدار قیمت نفت بی انجامد بدون اینکه سهم بازار اوپک کاهش یابد.

شیمیایی:
در بازار جهانی محصولات شمیایی، قیمت پلی اتیلن نزدیک به ۲ درصد افزایش یافته در حالی که اوره ۲.۲ درصد کاهش هفتگی را تجربه کرده است. کاهش قیمت گاز، انتظار افزایش تولید، و افزایش احتمالی عرضه چین به دلیل تغییر تعرفه های صادرات از دلایل کاهش قیمت اوره در چند هفته اخیر می باشد. در عین حال، با شروع فصل بهار در نیم کره شمالی، برخی تحلیلگران انتظار کندی یا توقف روند کاهش قیمت جهانی اوره را دارند. اوره به شکل گسترده به عنوان کود کشاورزی مصرف می شود. قیمت اوره طی دو هفته بیش از ۷ درصد پایین آمده است.

فلزات:
در بورس فلزات لندن، قیمت سرب با جهش ۷.۴ درصدی به بالای مرز ۲۰۰۰ دلار در هر تن بازگشته است. سرب از اواسط تابستان سال قبل روند کاهشی داشت و به کمینه پنج سال نزدیک شده بود. کاهش قیمت موجب شده تا تولید برخی شرکت ها صرفه اقتصادی نداشته باشد و خروج این شرکت ها باعث ابهام در مورد کافی بودن عرضه شده است. تولیدکنندگان باطری از عمده خریداران سرب هستند و افزایش تولید خودروهای الکتریکی نیز از عوامل حمایت کننده تقاضا در دراز مدت محسوب می شود. فلز هم خانواده یعنی روی هم رشد ۳.۷ درصدی را تجربه کرده و به مرز ۲۲۰۰ دلار در هر تن نزدیک شده است.

 • افزایش بهای نفت خام در واکنش به عوامل هم سو
 • رشد پلی اتیلن، ادامه کاهش اوره
 • جهش قیمت سرب در بورس فلزات لندن
 • کاهش ارزش پوند و یورو، نوسان قیمت طلا
 • انتظار برای گزارش رشد اقتصادی چین
 • انتظار برای آمار تولیدات صنعتی چین و امریکا

برچسب ها

نظرات شما

  مختاری می گوید :

  نوسان ارز ودلار در این هفته بسیار زیاد بود