ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : دوشنبه, ۳۱ خرداد , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۶:۰۴
ناحیه منو


پایان فشار ۱۲ ساله بر ایران

با پایان فشار  ۱۲ ساله بر ایران پیش بینی عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه و رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام این است که ۳ هفته دیگر اجرای برجام آغاز شود و این به معنی ...

با پایان فشار  ۱۲ ساله بر ایران پیش بینی عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه و رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام این است که ۳ هفته دیگر اجرای برجام آغاز شود و این به معنی لغو تحریم ها خواهد بود. بر این اساس آنطور که برآورد می شود، اوایل سال میلادی پیش رو و میانه های دی ماه، زمان آغاز لغو تحریم ها باشد.

با برقراری ارتباطات بانکی، آزادسازی وجوه ارزی بلوکه شده و افزایش درآمدهای ارزی حاصل از افزایش صادرات نفت، انتظارات برای اعمال سیاست تک نرخی ارز نیز افزایش خواهد سافت. آنطور که بارها مدیران بانک مرکزی اعلام کرده اند، شش ماه پس از لغو تحریم ها می توان سیاست ارز تک نرخی را اجرایی کرد.

بر همین اساس پیش بینی می شود که این شش ماه از سه هفته دیگر آغاز شود و بانک مرکزی بتواند نظام ارز تک نرخی را در اوایل تابستان سال آینده عملیاتی کند.

در حال حاضر اختلاف حدودا ۶۰۰ تومانی میان ارز دولتی و نرخ ارز در سامانه سنا که همان میانگین وزنی معاملاتی در صرافی های مجاز است، وجود دارد.

بر اساس پیش بینی بانک مرکزی اختلاف ۲۰ درصدی نرخ ارزدولتی و آزاد با آغاز لغو تحریم ها کاهش خواهد یافت تا در نهایت در نزدیک ترین فاصله به یکدیگر قرار گیرند و ثبات نسبی در نوسانات بازار ایجاد شود.

بانک مرکزی به تازگی بهای رسمی ارز را از مرز ۳ هزار تومان عبور داده است و پیش بینی می شود در روند تک نرخی کردن ارز بازهم این نرخ را افزایش دهد.

نرخ ارز در بودجه سال جاری ۲ هزار و ۸۵۰ تومان در نظر گرفته شده است اما قانون، مدیریت شناور بازار را به بانک مرکزی سپرده است.

ولی الله سیف اعلام کرده است که نرخ ارز در بودجه سال آینده کمتر از نرخ فعلی مبادله ای نخواهد بود. بر این اساس دلار در بودجه سال آینده بالای ۳ هزار تومان تعیین خواهد شد.

سعید لیلاز کارشناس مسائل اقتصادی معتقد است که نرخ ارز بعد از تک نرخی شدن می تواند رقمی بین ۳۲۰۰ تا ۳۵۰۰ تومان برای سال آینده داشته باشد.

مسوولان بانک مرکزی از آغاز تهیه برنامه برای تک نرخی کردن ارز خبر داده اند.

معاون ارزی بانک مرکزی گفت: این بانک در حال حاضر در حال تهیه برنامه یکسان سازی و تک نرخی کردن ارز است.

غلامعلی کامیاب در جمع خبرنگاران این مطلب را در پاسخ به پرسش درباره برنامه بانک مرکزی برای یکسان سازی نرخ ارز بیان کرد.

معاون ارزی بانک مرکزی در پاسخ به این پرسش که ارز تک نرخی در حدود چه رقمی خواهد بود، گفت: اکنون نمی توانم در این مورد پاسخ دهم؛ بهتر است که پاسخی به آن ندهم.

وی همچنین در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا بانک های خارجی درخواستی برای همکاری با نظام بانکی ایران در پساتحریم داشته اند؟ گفت: تعداد درخواست های همکاری بسیار زیاد است.

وی ادامه داد: این در خواست ها از سوی بانک های بزرگ کشورهای اروپایی و تعدادی نیز از سوی کشورهای آسیایی بوده است؛ البته برخی از این تقاضاها نیز برای ایجاد شعبه در کشورمان بوده است؛ در مجموع ایجاد روابط بانکی مد نظر آنهاست.

معاون ارزی بانک مرکزی افزود: همچنین افتتاح حساب، ایجاد روابط کارگزاری، انجام عملیات بانکی، گشایش اعتبار اسنادی، ضمانت نامه، حواله و غیره نیز در دستور کار است، اما در نهایت با ایجاد روابط کارگزاری، همه این مراحل و پرداخت ها امکانپذیر می شود.

وی در پاسخ به پرسشی درباره راه اندازی بورس ارز و اینکه مسئولان بورس اعلام کرده اند در صورت تک نرخی نشدن ارز، باز این بورس راه اندازی می شود، تصریح کرد: بانک مرکزی تنها با راه اندازی بازار محصولات مشتقات ارزی موافقت کرده است.

کامیاب افزود: اطلاعی درباره زمان راه اندازی این بورس ندارم زیرا سازمان بورس باید آن را راه اندازی و آماده کند اما بانک مرکزی برنامه آن را آماده کرده است.

کامیاب در مورد پیمان های پولی دوجانبه با کشورهایی همچون روسیه، ترکیه و عراق نیز گفت: این پیمان های پولی دوجانبه را همچنان ادامه می دهیم.

وی در پاسخ به این پرسش که «شنیده شده در سفر اخیر پوتین به تهران، مسائل و مشکلاتی در این زمینه مطرح شده است» افزود: ایران و روسیه قراردادی را در این زمینه منعقد کرده اند و موضوع نهایی شده است؛ بزودی این برنامه عملیاتی می شود و هیچ مشکلی وجود ندارد.

وی در ادامه درباره وضعیت بازار ارز و گرانی دلار و اقدامات بانک مرکزی برای تعادل بخشی به قیمت ها از طریق افزایش تزریق ارز نیز گفت: بانک مرکزی روی بازار ارز کار می کند.

این مقام مسئول درباره جمع آوری ضربتی دلالان ارزی از بازار در یک هفته اخیر و اینکه آیا این همان گام چهارم بانک مرکزی و شورای امنیت ملی در بازار ارز است؟ گفت: بانک مرکزی مقررات ناظر بر عملیات ارزی را سال گذشته ابلاغ کرده و اقدام اخیر در بازار ارز برای اجرای این مقررات بوده است.

وی با اظهار بی اطلاعی از شناسایی دلالان پیش از دستگیری، افزود: بانک مرکزی به دنبال تک تک آنها نبوده است؛ آئین نامه ای را ابلاغ کردیم و باید مقررات آن اجرایی شود؛ اگر کسی آن را اجرا نکرد باید با آن برخورد شود.

کامیاب در مورد معاملات فردایی و واکنش بانک مرکزی به اقدام تعدادی از دلالان در فضای مجازی که معاملات فردایی انجام می دهند، گفت: معاملات فردایی مورد تائید بانک مرکزی نیست؛ تا آنجا که بتوانیم جلوی آن را می گیریم و برخورد می کنیم.

معاون ارزی بانک مرکزی در پاسخ به اینکه آیا بخشی از افزایش قیمت ارز به معاملات فردایی مربوط می شود؟ گفت: معاملات فردایی به طور عمده معاملات صوری برای متاثر کردن بازار و برای سوء استفاده سفته بازان است.

برچسب ها

نظرات شما