ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : چهارشنبه, ۲۲ اردیبهشت , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۷:۵۸
ناحیه منو


پول توجیبی دادن به فرزندان نوجوان- ۲

در مطلب نکاتی در مورد پول توجیبی دادن به نوجوانان (بخش اول) با اهمیت پرداخت پول توجیبی در آینده نوجوانان و تصمیم گیری در مورد مبلغ پول توجیبی و تاثیر پول توجیبی کم یا زیاد ...

در مطلب نکاتی در مورد پول توجیبی دادن به نوجوانان (بخش اول) با اهمیت پرداخت پول توجیبی در آینده نوجوانان و تصمیم گیری در مورد مبلغ پول توجیبی و تاثیر پول توجیبی کم یا زیاد بر رفتار نوجوانان صحبت کردیم. در بخش دوم این مقاله با برخی نکات مهم دیگر در خصوص پرداخت پول توجیبی به فرزندان آشنا خواهیم شد.

آموزش مدیریت منابع مالی از طریق پول توجیبی

بهترین حالت ممکن آن است که روش های خرج و پس انداز پول توجیبی را از کودکی به فرزند خود بیاموزید اما هنوز هم برای آموزش دیر نیست. از آنجایی که فرزند شما به سن نوجوانی رسیده، می توانید در قبال او کمی سخت گیر تر باشید تا با عواقب مدیریت نادرست منبع مالی که در اختیار دارد، با عواقب آن نیز مواجه شده و موضوع را جدی بگیرد.

پیش از هرچیز مقدار مشخصی بودجه به عنوان پول توجیبی در نظر بگیرید و مقدار آن را تغییر ندهید تا فرزند شما بداند که این مقدار محدود، ثابت و مشص است و باید بر مخارج خود کنترل داشته باشد.

نحوه پرداخت برای کودکان در سنین کمتر بهتر است به صورت روزانه یا هفتگی انجام شود. زیرا ممکن است کودک با ندانم کاری تمامی پول ماهانه خود را هدر دهد. اما برای نوجوانان در سنین بالاتر می توانید پرداخت پول توجیبی را به صورت ماهیانه انجام دهید.

در ابتدا بر اهمیت پس انداز تاکید نداشته باشید بلکه فرزند خود را تشویق به استفاده درست از پول توجیبی و مصرف صحیح آن برای رفع نیازهای خود در تمام مدت ۱ ماه نمایید.

پس از آنکه نوجوانتان به خوبی از عهده مدیریت مخارج خود با بودجه مشخص شده برآمد و در پایان ماه پول کم نیاورد، می توانید اورا آماده پس انداز کردن نموده و به او راهکارهایی برای صرفه جویی در مخارج (مانند استفاده از اتوبوس به جای تاکسی و خرید تنقلات کمتر) نشان دهید.

برای ترغیب فرزند خود به پس انداز به او دف بدهید. مثلا اگر به کالا یا لباسی علاقه دارد از او بخواهید بخشی از پول خرید کالا را از طریق پس انداز جمع آوری نموده و مابقی هزینه خرید آن کالا را شما بپردازید.
حساب من

برچسب ها

نظرات شما