ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : جمعه, ۲۴ اردیبهشت , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۹:۰۰
ناحیه منو


پیش بینی اقتصادی بازارهای جهانی

طی این هفته بانک مرکزی چین با هدف جلوگیری از کندی رشد اقتصادی و تقویت بخش صادرات اقدام به تضعیف واحد پولی این کشور نمود به طوریکه ارزش یوان طی سه روز متوالی حدود ۴.۶ ...

طی این هفته بانک مرکزی چین با هدف جلوگیری از کندی رشد اقتصادی و تقویت بخش صادرات اقدام به تضعیف واحد پولی این کشور نمود به طوریکه ارزش یوان طی سه روز متوالی حدود ۴.۶ درصد در برابر دلار کاهش یافت. بدین ترتیب ارزش یوان به پایین ترین سطح خود طی تقریبا سه سال گذشته رسیده است. حجم صادرات چین در ماه ژوئیه نسبت به مدت مشابه سال قبل افت ۸.۳ درصدی را ثبت نموده که بیشترین میزان کاهش طی چهار ماه اخیر است.

این اقدام بازارهای مالی جهان را غافلگیر کرده و کاهش ریسک پذیری سرمایه گذاران در بازارهای بورس موجب سقوط شاخص های سهام شده است. در این شرایط تقاضا برای طلا به عنوان سرمایه ای مطمئن بالا رفته تا قیمت این فلز گرانبها با جهش قیمتی ۱.۴ درصدی در روز چهارشنبه روبرو گردد. روز پنج شنبه انتشار اخبار مثبت اقتصادی از امریکا موجب افزایش شاخص دلار گردید تا بدین ترتیب بخشی از رشد قیمتی روز قبل اصلاح گشته و هر اونس طلا با رشد ۱.۹ درصدی بار دیگر به بالای ۱۱۰۰ دلار با گردد.
همچنین گزارش دلسرد کننده ای از کارخانجات چین منجر به تقویت انتظارات کارشناسان درخصوص نیاز به ادامه محرک های اقتصادی برای ممانعت از عمیق تر شدن رکود شده است. رشد تولیدات صنعتی چین در ماه ژوئیه نسبت به سال قبل ۶.۰ درصد بوده که کمتر از پیش بینی ها و ۶.۸ درصد ماه ژوئن است.

سهام و ارز:

عمده بورس های دنیا به خصوص در اروپا در روزهای سه شنبه و چهارشنبه در پی دستکاری ارزش یوان توسط بانک مرکزی چین بشدت افت داشته اند تا اینکه این نهاد روز پنجشنبه اعلام کرد پایین آوردن طولانی مدت ارزش یوان در دستور کار قرار ندارد. بدین ترتیب با بازگشت آرامش به بازارها شاخص سهام برخی از بورس ها مانند بورس فرانکفورت و پاریس بخشی از افت حدودا ۶ و ۵ درصد خود را جبران کرده اند.

ارزش یورو در بازارهای جهانی از معدود مواردی بوده که واکنش مثبتی به اقدام اخیر بانک مرکزی چین داشته است. نرخ برابری یورو به دلار روز چهارشنبه تا ۱.۱۱۵۹ دلار به ازای هر یورو بالا رفته بود که بیشترین میزان طی یک ماه اخیر محسوب می گردد. اما در ادامه با انتشار گزارش های مثبت اقتصادی از امریکا و گزارش های دلسرد کننده از حوزه یورو، کمی از این رشد اصلاح شده و در نهایت  نرخ برابری دو ارز با رشد ۱.۳ درصدی در ۱.۱۱۰۹ دلار به ازای هر یورو بسته شده است.

در آمریکا، گزارش شاخص خرده فروشی مطابق برآوردها حاکی از رشد ۰.۶ درصدی میزان خرید بوده است. گزارش غافلگیرکننده تولیدات صنعتی نیز رشد ۰.۶ درصدی نسبت به ماه قبل را ثبت کرده که بیشترین سطح هشت ماه اخیر است.

نفت و سنگ آهن:

در بازار انرژی اختلاف قیمت قراردادهای اروپا با آمریکا به شدت افزایش یافته و به حدود ۷ دلار رسیده است. بدین ترتیب که بهای قرارداد اروپایی نفت برنت دریای شمال که عمدتا تحت تاثیر اوپک می باشد ۱.۲ درصد افزایش داشته و به ۴۹ دلار و ۱۹ سنت رسیده است. اما قیمت قرارداد امریکایی نفت WTI در حدود ۳.۱ درصد افت داشته و قرارداد تحویل ماه سپتامبر در ۴۲ دلار و ۵۰ سنت بسته شده که پایین ترین سطح طی ۶ سال اخیر است. افزایش تعداد دکل های فعال نفتی در امریکا طی دو ماه گذشته از دلایل مهم کاهش قیمت نفت این کشور است.

————————————————————————-

•    اقدام کم سابقه بانک مرکزی چین مبنی بر افت ارزش واحد پولی
•    افت عمده بازارهای سهام و تقویت یورو
•    ادامه گزارش های دلسرد کننده اقتصادی از چین
•    کاهش سرعت رشد اقتصادی حوزه یورو
•    تصویب سومین برنامه نجات مالی در پارلمان یونان

برچسب ها

نظرات شما