ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : سه شنبه, ۲۱ اردیبهشت , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۶:۲۵
ناحیه منو


پیش بینی اقتصاد ایران

به گزارش وبسایت اقتصادی حساب من موسسه جهانی مک کینزی که از برجسته ترین موسسات مشاوره ای و اندیشکده های خصوصی در سطح بین المللی محسوب می شود، در مطالعه ای تحلیلی با عنوان «ایران: ...

به گزارش وبسایت اقتصادی حساب من موسسه جهانی مک کینزی که از برجسته ترین موسسات مشاوره ای و اندیشکده های خصوصی در سطح بین المللی محسوب می شود، در مطالعه ای تحلیلی با عنوان «ایران: فرصت رشد یک تریلیون دلاری» به ارزیابی وضعیت اقتصاد ایران و ظرفیت های بالقوه اقتصادی کشور پرداخته است.

در شناسنامه این گزارش که تاریخ ژوئن ۲۰۱۶ (شهریور ۱۳۹۵) را در خود دارد، اسامی «ریچارد دابز»، «همایون حاتمی»، «ترا الاس»، «صبا عرب» و «ارسلان مهتافر» به عنوان نویسندگان درج شده و ترجمه آن نیز، از سوی «حنظله سلیمانی» و «جواد عرب یارمحمدی» صورت گرفته است. این گزارش در پیش گفتار خود به چشم انداز اقتصاد ایران بعد از اجرای توافق هسته ای اشاره کرد و با بیان اینکه «با لغو برخی از تحریم ها، ایران در حال حاضر فرصت ارتباط مجدد با جامعه جهانی را دارد»، پرسش هایی را درخصوص ابعاد فرصت اقتصادی ایران پسابرجام و چگونگی استفاده از این فرصت، طرح کرده است. بر اساس این متن، انزوای اقتصادی در نتیجه تحریم ها باعث رشد نامتوازن ایران و عقب ماندن کشور از موج ارتقای بهره وری و جهانی شدن شد؛ به گونه ای تولیدناخالص داخلی ایران که در سال ۱۹۸۹ معادل ترکیه بود، در سال ۲۰۱۴ نصف ترکیه بوده است.

این مطالعه، اضافه می کند که بعد از چند ماه تحقیقات عمیق و بررسی مفصل ۱۸ بخش اقتصادی ایران، به این نتیجه رسیده است که ایران ظرفیت افزودن یک تریلیون دلار (یک هزار میلیارد دلار) به تولید ناخالص داخلی و ایجاد ۹ میلیون شغل جدید را دارد. طبق تحلیل موسسه سرشناس مک کینزی، برای تحقق این پتانسیل، «شرکت های داخلی بیشترین تاثیر را در رشد آتی دارند، اما شرکت های بین المللی هم نقش بسزایی ایفا خواهند کرد. آنها علاوه بر سرمایه گذاری، تکنولوژی و دانش مدیریت را نیز وارد می کنند که می تواند باعث بهبود چشمگیر در بهره وری شود». بر اساس این متن، تحقق پتانسیل رشد یک تریلیون دلاری اقتصاد ایران؛ مستلزم بسترسازی عوامل کلیدی رشد سریع، شامل اقداماتی برای افزایش جذابیت کشور برای سرمایه گذاران خارجی، تضمین ثبات اقتصاد کلان، تقویت و تعمیق نظام مالی و ارتباط بین المللی آن، افزایش بهره وری و ارتقای زیرساخت های صنعتی است. درخصوص این بحث، مطالعه انجام شده از سوی موسسه مشاوره ای مک کینزی اضافه می کند که «با وجود اهمیت و تاثیر شرایط سیاسی بر پیامدهای اقتصادی، ما در این گزارش از اظهارنظر در مورد مسائل سیاسی خودداری می کنیم».

۶ نقطه قوت اقتصاد ایران

بر اساس گزارش منتشر شده، ایران برای تحقق اهداف خود در زمینه ارتباط مجدد با اقتصاد جهانی، شتاب دادن به رشد تولید ناخالص داخلی و اشتغال، برآوردن خواسته های جمعیت جوان، شهری و روبه رشد خود می تواند از ۶ نقطه قوت اصلی کمک بگیرد که در ادامه معرفی می شوند:

۱- تنوع اقتصادی: «اقتصاد ایران، بسیار فراتر از نفت و گاز است». این گزارش پس از اشاره به ذخایر عظیم گازی و نفتی ایران و هزینه نسبی پایین استخراج سوخت های فسیلی، توضیح می دهد که اقتصاد ایران دارای تنوع بالایی است و وابستگی شدیدی به نفت و گاز ندارد و در ادامه، به بخش های تجارت خرده فروشی، املاک، مستغلات و خدمات حرفه ای اشاره کرده که سهم بیشتری نسبت به نفت وگاز دارند. این گزارش، یک ویژگی نامتعارف اقتصادی با حجم اقتصاد ایران را «اتکای شدید آن به تولیدکننده های داخلی کالاها و خدمات، از لوازم آرایشی گرفته تا محصولات دارویی و تجهیزات الکترونیک» خوانده است.

۲- آموزش علمی: «ایران به اندازه ایالات متحده، مهندس تربیت می کند». گزارش مک کینزی، نقطه قوت دوم ایران را سطح بالای مشارکت در آموزش عالی خوانده که بالاتر از انگلستان، فرانسه و آلمان است و بیش از یک سوم آنها هم، در رشته های مهندسی فارغ التحصیل شده اند که ایران را در بین پنج کشور اول دنیا و تقریبا همتراز با ایالات متحده قرار می دهد. بر اساس این متن، دانش فنی یک عامل قدرتمند است که می تواند محرک بهره وری و اشتغال باشد.

۳- طبقه مصرف کننده در حال رشد: «بیش از نیمی از خانوارهای ایرانی درآمد سالانه ای بالاتر از ۲۰ هزار دلار دارند». این تحقیق با بیان اینکه اندازه و پویایی طبقه مصرف کننده، یک عامل پیش بینی کننده مهم در رشد اقتصادهای نوظهور است؛ توضیح می دهد که حدود ۵۶ درصد از خانوارهای ایرانی دارای درآمد سالانه ۲۰ هزار دلار در سال (بر اساس برابری قدرت خرید) هستند و بنابراین می توان آنها را «خانوارهای مصرف کننده» تعریف کرد. این نسبت، بیش از دو برابر نسبت های مربوط به چین و هند است و در کشورهای BRIC، تنها روسیه در این سطح قرار دارد.

۴- جمعیتی با نرخ شهرنشینی بالا: «تولید ناخالص داخلی تهران بیشتر از ریودوژانیرو است». این گزارش، نقش شهرهای پویا برای رشد اقتصادی را مهم شمرده و می گوید در ۲۵ سال آینده، حداقل نیمی از رشد جهانی مربوط به شهرهای درون اقتصادهای نوظهور است. با توجه به اینکه با داشتن ۸ شهر دارای جمعیت میلیونی مانند تهران که جمعیت و تولید بیشتری در مقایسه با ریودوژانیرو دارد، این گزارش توضیح می دهد که درجه شهرنشینی ایران از رتبه این کشور در تولید ناخالص داخلی بالاتر است و پتانسیل رشد بالایی هم از این ناحیه وجود دارد.

۵- فرهنگ کارآفرینی: «یک فرهنگ کسب و کار با قدمت چند قرن که هنوز زنده است.» این گزارش، در این بخش با رویکردی مثبت به مقوله کارآفرینی در ایران پرداخته و نوآوری در کارآفرینان ایرانی را «در ابعاد متنوعی نمایان» خوانده است. بر اساس این گزارش، محدودیت شرکت های بین المللی برای کار در ایران نیز به کارآفرینان ایرانی کمک کرده که به منظور پر کردن خلأ، کسب وکارهای خود را راه بیندازند.

۶- موقعیت راهبردی برای جریان های بین مرزی: «ایران می تواند مجددا به کانون تجارت منطقه ای تبدیل شود». ششمین نکته مثبت ایران که در گزارش مک کینزی به آن پرداخته شده، جغرافیای ایران (اندازه و موقعیت) بوده که باعث می شد کشور به صورت تاریخی، توقفگاهی مهم در مسیرهای تجاری شرق-غرب و شمال-جنوب تبدیل می کرد. بر اساس این متن، ایران با ۷ کشور با جمعیت ۴۳۰ میلیون نفر و تعداد خانوارهای ۴۰ میلیون نفری مرز مشترک دارد و خصوصیات ویژه جغرافیایی آن، می تواند به کشور فرصت تبدیل شدن به کانون منطقه ای مهمی برای تجارت را بدهد.

فرصت رشد یک تریلیون دلاری

این گزارش در توضیح چگونگی سازوکار ممکن برای افزایش یک تریلیون دلاری به تولید ناخالص داخلی و اشتغال زایی ۹ میلیون نفری بر چهار عامل محرک رشد و همچنین اصلاحات اقتصاد کلان برای بهبود محیط کسب وکار تاکید کرده است. بر اساس این متن، بهینه کردن بازده منابع طبیعی ایران به خصوص نفت وگاز، اولین موتور محرک است. دومین عامل، تبدیل صنایع بزرگ تولیدی داخلی همچون خودرو، مصالح اصلی و کالاهای مصرفی روزانه، به بخش های قابل رقابت در سطح بین المللی است. سومین عامل، ایران را ملزم می کند که گذر به سمت اقتصاد دانش بنیان، تقویت نقاط قوت برای رشد بخش هایی همچون فناوری اطلاعات و ارتباطات و خدمات مالی را سرعت ببخشد. نهایتا، برای پی ریزی رشد، زیرساخت های فیزیکی و دیجیتالی نیاز به نوسازی و گسترش دارند.

برچسب ها

نظرات شما