ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : دوشنبه, ۳۱ خرداد , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۷:۳۶
ناحیه منو


پیش بینی اقتصاد جهانی در کوتاه مدت

 آمریکا: گزارش عصر جمعه از بزرگترین اقتصاد جهان نشان داد که اقتصاد این کشور در ماه نوامبر ۲۱۱ هزار شغل جدید ایجاد کرده که بالاتر از پیش بینی تحلیلگران می باشد. وضعیت اشتغال از مهمترین مواردی ...

 

 • آمریکا:
  گزارش عصر جمعه از بزرگترین اقتصاد جهان نشان داد که اقتصاد این کشور در ماه نوامبر ۲۱۱ هزار شغل جدید ایجاد کرده که بالاتر از پیش بینی تحلیلگران می باشد. وضعیت اشتغال از مهمترین مواردی است که اعضای بانک مرکزی آمریکا (فدرال رزرو) برای ایجاد تحول در سیاست های پولی بدان توجه می کنند و گزارش امیدوار کننده دو ماه اخیر احتمال مساعد بودن شرایط اقتصادی برای افزایش نرخ بهره را بالا برده است. نرخ بیکاری نیز در سطح ۵ درصد جمعیت فعال باقی مانده که کمینه تقریبا هفت ساله است. متوسط درآمد ساعتی هم مطابق انتظارات ۰.۲ درصد نسبت به ماه قبل رشد داشته تا روند افزایشی حدود یکسال اخیر این شاخص حفظ شود.

  “جانت یلن” رئیس فدرال رزرو وضعیت بازار کار را منطبق با برآورد خود از نرخ تورم هدف در بلند مدت اعلام کرده که احتمال رسیدن به توافق در ارتباط با افزایش نرخ بهره در نشست اواسط دسامبر را تقویت می کند. با این حال به گفته وی برخی اختلافات بین اعضای این نهاد کماکان وجود دارد. به گفته خانم یلن، مدتهاست که نرخ بهره نزدیک به صفر بوده که تداوم این روند در بلند مدت ریسک بازار و بی ثباتی سیستم مالی را افزایش می دهد.

  با این همه، عصر سه شنبه گزارش موسسه ISM به طور غیر منتظره ای حاکی از رکود فعالیت کارخانجات این کشور داشته است. بر اساس آن، شاخص PMI برای ماه نوامبر برخلاف انتظارات کاهش یافته و برای اولین بار در سه سال اخیر به زیر مرز ۵۰ واحدی رسیده است. رقم این شاخص ۴۸.۶ واحد بوده که کمترین از نوامبر ۲۰۱۲ است.

  آمار فروش قولنامه ای خانه ها عصر دوشنبه منتشر شده که تنها رشد ۰.۲ درصدی را ثبت کرده درحالی که تحلیلگران انتظار رشد ۱.۶ درصدی را داشتند. با این همه، تغییرات این شاخص پس از دو ماه به محدوده مثبت بازگشته است. گزارش های مربوط به بخش مسکن نیز در شرایطی که تنها ده روز تا آخرین نشست فدرال رزرو (۱۵ و ۱۶ دسامبر) باقی مانده اهمیتی مضاعف پیدا می کند.
  پیش بینی اقتصاد جهانی در کوتاه مدت

 • چین:
  بامداد سه شنبه دولت چین شاخص رسمی PMI دومین اقتصاد برتر جهان را منتشر کرده که از شدت گرفتن رکود فعالیت کارخانجات حکایت دارد. بر این اساس این شاخص برای ماه نوامبر برخلاف انتظارات کاهش یافته و به رقم ۴۹.۶ واحد رسیده که کمترین سطح از سپتامبر ۲۰۱۲ می باشد. این چهارمین ماه متوالی است که شاخص PMI زیر مرز ۵۰ واحدی قرار می گیرد.

  شاخص PMI موسسه Caixin نیز که عمدتا شامل شرکت های کوچکتر است، رقم ۴۸.۶ واحدی را نشان می دهد که حاکی از تدوام رکود فعالیت هاست. این شاخص از ابتدای سال میلادی جاری تاکنون تنها در ماه فوریه بالای مرز ۵۰ واحدی قرار داشته است. گزارش های ضعیف کارخانجات چین منعکس کننده تقاضای ضعیف برای محصولات چینی در داخل و خارج از این کشور می باشد.

  دوشنبه هفته گذشته صندوق بین المللی پول (IMF) یوآن واحد پول چین را به عنوان یکی از ارزهای سبد ارزی خود موسوم به “حق برداشت ویژه” (SDR) پذیرفته که این اقدام در پی افزایش استفاده از یوآن در مبادلات جهانی صورت گرفته است. پیش از این چهار ارز دلار، یورو، پوند و ین در این سبد قرار داشتند. این اقدام که حمایت هر چه بیشتر از یوآن را در پی دارد، نشانه ای از موفقیت آمیز بودن سیاست های بانک مرکزی چین می باشد. در حال حاضر حدود ۴۳.۳ درصد مبادلات جهانی با دلار، ۲۸.۷ درصد با یورو، ۹.۰ درصد با پوند، ۲.۹ درصد با ین و ۲.۵ درصد با یوآن چین صورت می گیرد.

  یورو:
  گزارش روز پنج شنبه نشان داده که نرخ بیکاری حوزه یورو باز هم کاهش یافته و به کمترین میزان طی نزدیک به چهار سال اخیر رسیده است. براین اساس نرخ بیکاری در ماه اکتبر به ۱۰.۷ درصد رسیده که کمی بهتر از پیش بینی تحلیلگران می باشد. همچنین، نخستین برآورد از نرخ تورم این حوزه پولی به طور غیر منتظره ای کمتر از انتظارات بوده است. نرخ تورم سالانه ۰.۱ درصد اعلام شده که کمتر از ۰.۲ درصد مورد انتظار کارشناسان بوده است.

  روز پنج شنبه “ماریو دراگی” رئیس بانک مرکزی اروپا در پایان نشست این نهاد از تقویت سیاست های حمایتی در راستای کاهش خطر ایجاد تورم منفی خبر داده است. به گفته وی برنامه خرید ماهانه اوراق قرضه دولتی معادل ۶۰ میلیارد یورو تا ماه مارس سال ۲۰۱۷ میلادی تمدید شده است. در دیگر تصمیمات این نهاد، نرخ بهره بانک مرکزی کماکان در سطح ۰.۰۵ درصد حفظ شده اما میزان بهره سپرده (سپرده های بین بانکی) کمتر از برآورد تحلیلگران افت داشته و از منفی ۰.۲ به منفی ۰.۳ درصد رسیده که اصلی ترین دلیل تقویت یورو در اواخر هفته است. کاهش نرخ سپرده هر چند یک سیاست انبساطی بوده و بصورت تئوریک کاهش ارزش یورو را در پی دارد، اما افت کمتر از انتظار آن تقویت یورو را در پی داشته است.

  بازارهای کالایی:
  پس از نشست بانک مرکزی اروپا و کاهش کمتر از انتظار نرخ سپرده بانکی، نرخ برابری یورو به دلار با جهش قابل توجهی مواجه شده تا هر یورو با ثبت رشد هفتگی ۲.۷ درصدی در ۱.۰۸۸۱ دلار به ازاء هر یورو بسته شود. تقویت قابل ملاحظه یورو در برابر دلار باعث شده که شاخص دلار افت قابل ملاحظه ای داشته و موجب رشد کالاها مخصوصا فلزات در روزهای پایانی هفته گردد. در بورس فلزات لندن قیمت عمده فلزات رشد داشته اند. طلا نیز ۲.۶ درصد رشد داشته تا در ۱۰۸۴.۵ دلار به ازای هر اونس بسته شود.

  اما قیمت ها در بازار انرژی به طور محسوسی افت داشته اند. افت قیمت ها روز جمعه و به دنبال برگزاری نشست سازمان کشورهای صادر کننده نفت “اوپک” شدت بیشتری داشته است. اوپک در این نشست تصمیم گرفته که سطح تولید روزانه نفت خود را تغییری ندهد. بنابراین بار دیگر دوازده کشور عضو این سازمان برای کاهش سطح تولید خود و مقابله با روند نزولی قیمت نفت با یکدیگر به توافق نرسیدند. هر بشکه سبد نفتی اوپک با ۴.۴ درصد کاهش ۳۷ دلار و ۸۹ سنت قیمت گذاری شده است.

 • وضعیت دلگرم کننده بازار کار آمریکا
 • آغاز رکود فعالیت کارخانجات در آمریکا
 • تداوم رکود فعالیت ها در کارخانجات چینی
 • کاهش نرخ بیکاری اروپا و تقویت یورو
 • تصمیم اوپک به حفظ سطح تولید نفت

 

برچسب ها

نظرات شما