ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : دوشنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۹:۱۶
ناحیه منو


پیش بینی اقتصاد در کوتاه مدت

به گزارش اخبارمالی حساب من مطابق برآوردها، کمیته بازار آزاد بانک مرکزی امریکا (FOMC) در نشست ماه می که چهارشنبه شب پایان پذیرفت، رای به افزایش نرخ بهره نداد. اما آنچه در کانون توجه سرمایه گذاران قرار ...

به گزارش اخبارمالی حساب من مطابق برآوردها، کمیته بازار آزاد بانک مرکزی امریکا (FOMC) در نشست ماه می که چهارشنبه شب پایان پذیرفت، رای به افزایش نرخ بهره نداد. اما آنچه در کانون توجه سرمایه گذاران قرار داشت، بیانیه‌ پایانی نشست بود که لحن و جزئیات آن ترسیم چشم‌انداز سیاست پولی این نهاد را روشن ‌تر می سازد. این بیانیه با کم اهمیت تلقی نمودن کاهش رشد اقتصادی امریکا در سه ماهه اول، عزم بانک مرکزی این کشور (موسوم به فدرال رزرو) در ارتباط با افزایش تدریجی نرخ‌های بهره را مهم تر اعلام نموده است.

 

پیش بینی اقتصاد در کوتاه مدت

به گفته مقامات فدرال رزرو شرایط برای رشد اقتصادی در ماه ‌های آینده و افزایش نرخ بهره وجود دارد. تحلیلگران به طور تلویحی این صحبت ها را به معنای تداوم اعتقاد به رشد نرخ بهره تفسیر کرده اند به طوریکه شانس رشد نرخ بهره در نشست ماه ژوئن از ۶۹ درصد به ۹۷.۵ درصد افزایش داشته است.

با انتشار  این خبر دلار در بازارهای جهانی تقویت شده و قیمت فلز زرد به کمترین قیمت شش هفته اخیر رسیده است. شاخص دلار، که با توجه به میانگین نرخ مبادله بین دلار امریکا و شش ارز اصلی دیگر به دست می آید، پس از این نشست رشد داشته اما قدرت آن به گونه ای نبوده که افت روزهای قبل را جبران نماید. بدین ترتیب علیرغم تاثیر مطلوب گزارش های مثبت اواخر هفته، در نهایت شاخص دلار با افت هفتگی ۰.۴ درصدی به ۹۸.۶۴۸ واحد رسیده است.

از دیگر واکنش ها به بیانیه پایانی نشست فدرال رزرو، افت محسوس قیمت طلا بوده است. امیدواری به افزایش نرخ بهره در کنار گزارش های مطلوب اقتصادی آخر هفته از امریکا کاهش تقاضا برای طلا را در پی داشته است. کاهش نگرانی ها در ارتباط با انتخابات فرانسه و افت بهای نفت نیز از دیگر عوامل افول قیمت طلا در اواخر هفته بوده است. در نهایت هر اونس از این فلز گرانبها با افت ۳.۲ درصدی به ۱۲۲۷ دلار و ۹ سنت رسیده است.

انتخابات فرانسه: امروز مردم فرانسه برای انتخاب رئیس جمهور جدید برای بار دوم پای صندوق های رای می روند. انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه در ۲۳ آوریل ۲۰۱۷ (سوم اردیبهشت‌) با حضور ۱۱ نامزد انتخاباتی برگزار گردید که هیچ‌ یک از نامزدها موفق به کسب اکثریت آرا نشدند و انتخابات به دور دوم کشیده شد. رقابت بین امانوئل ماکرون و مارین لوپن برای ورود به کاخ آلیزه نه تنها برای فرانسه حائز اهمیت است بلکه نتایج آن بر تمامی اروپا سایه خواهد افکند. ماکرون نامزد حزب مستقل که برخی نیز گرایش‏های او را سوسیالیتی می‏دانند با کسب ۷/۲۳ درصد و مارین لوپن رهبر حزب راست‏گرای افراطی «جبهه ملی» با کسب ۷/۲۱ درصد آرا وارد آخرین سکانس انتخاباتی شده اند. تحولات سیاسی اخیر امریکا و انتخاب ترامپ و در اینسو رای مثبت مردم انگلیس به برگزیت نگرانی ها در خصوص روی کار آمدن رهبر جبهه ملی راست افراطی را بالا برده است.

گزارش های امریکا: در مهمترین رویدادها اواخر هفته گزارش ها از شاخص قیمت مصرف کننده منتشر خواهد شد که با توجه به گزارش دلگرم کننده اخیر اشتغال کانون توجه سرمایه گذاران خواهد بود. آمار مربوط به شاخص خرده فروشی همزمان منتشر شده و پس از آن گزارش مربوط به وضعیت اطمینان مدیران کسب و کار به آینده اقتصادی مورد توجه خواهد بود.

گزارش های چین: در دومین اقتصاد برتر دنیا بامداد چهارشنبه نرخ تورم سالانه منتشر خواهد شد که انتظار می رود کمی بر سرعت رشد آن افزوده شده و به ۱.۱ درصد رسیده باشد. نرخ تورم تولید کننده نیز همزمان منتشر خواهد شد. بامداد فردا بازارهای مالی تحت اثر گزارش تراز تجاری چین بازگشایی خواهند شد. با توجه به افت شدید قیمت ها در بازارهای کالایی طی هفته اخیر، گزارش مطلوب واردات چین به عنوان بزرگترین مصرف کننده مواد خام جهان می تواند تقاضا در بازارهای کالایی را بهبود بخشد.منبع

برچسب ها

نظرات شما