ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : چهارشنبه, ۲ تیر , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۵:۰۹
ناحیه منو


پیش بینی انتخابات آمریکا و اقتصاد جهانی

به گزارش اخبار مالی و اقتصادی حساب من در حالی که پیش از این نیز پیش بینی می شد، کمیته بازار آزاد فدرال ترجیح داده پیش از انتخابات این کشور نرخ بهره را تغییر نداده ...

به گزارش اخبار مالی و اقتصادی حساب من در حالی که پیش از این نیز پیش بینی می شد، کمیته بازار آزاد فدرال ترجیح داده پیش از انتخابات این کشور نرخ بهره را تغییر نداده و بازارهای مالی را دچار تنش نکند. این کمیته در بیانیه نشست دو روزه اخیرش اعلام کرده بر این باور است که شرایط لازم برای افزایش نرخ بهره تقویت شده ولی همچنان ترجیح می دهد تا منتظر شواهد بیشتری از بهبود وضعیت اقتصادی باشد.

بازارهای مالی به انتخابات ریاست جمهوری بزرگترین اقتصاد دنیا چشم دوخته اند. در هفته ای که سرشار از آمار و ارقام و خبرهای بنیادی در اقتصاد از جمله مهمترین آنها یعنی جلسه فدرال رزرو برای تصمیم گیری در خصوص نرخ بهره امریکا بوده، همه چیز تحت الشعاء انتخابات ریاست جمهوری این کشور و رقابت نزدیک دو کاندیدای دموکرات و جمهوری خواه آن قرار گرفته است.

در حالی که خانوم کلینتون نامزد دموکرات در نظر سنجی ها از رقیب جمهوری خواه خود پیشی گرفته بود، رسوایی اخیر در مورد ایمیل های وی موجب نزدیک شدن و حتی برتری رقیب در برخی نظرسنجی ها و افزایش ریسک های سیاسی در بازارهای مالی شده است.

خانوم کلینتون در زمان عهده داری وزارت امور خارجه از ایمیل شخصی برای انتقال نامه های محرمانه استفاده کرده و FBI اعلام کرده پرونده این موضوع را بار دیگر باز کرده است.

بر اساس این بیانیه روند رشد و رونق اقتصادی همچنان حفظ شده، افزایش فرصت های شغلی طی ماه های اخیر ادامه یافته و نرخ تورم در مسیر دستیابی به هدف ۲ درصدی قرار دارد، همچنین ابراز اطمینان شده که نرخ تورم طی ماه های آینده به روند صعودی خود ادامه خواهد داد.

این اطلاعات احتمال افزایش نرخ بهره در آخرین نشست سال ۲۰۱۶ در ماه دسامبر را افزایش داده و از حدود ۷۲ درصد در هفته پیش به نزدیک ۸۰ درصد رسانده است.

آمار ایجاد مشاغل جدید بدون احتساب بخش کشاورزی از ایجاد ۱۶۱ هزار شغل در ماه اکتبر خبر داده که کمتر از رقم پیش بینی شده است. در نگاه اول این خبر خوبی نیست اما باید دقت داشت که اولا رقم تعداد مشاغل برای ماه قبل با تغییر مثبت ۳۵ هزار نفری به ۱۹۱ هزار نفر تعدیل شده است. ثانیا با همین تعداد شغل ایجاد شده نرخ بیکاری مطابق برآوردها ۰.۱ درصد کاهش یافته و به ۴.۹ درصد رسیده است. ثالثا در ماه های اخیر تعداد مشاغل ایجاد شده در مقابل تغییرات دستمزد اهمیت کمتری داشته چرا که در حال حاضر رسیدن به تورم هدف ۲ درصدی به منظور افزایش نرخ بهره برای فدرال رزرو اهمیت دو چندانی دارد و افزایش دستمزدها با افزایش توان خرید به افزایش تورم کمک خواهد کرد.

دستمزدها در ماه اکتبر برای هشتمین ماه متوالی افزایش یافته بطوریکه در این ماه دستمزد ساعتی ۰.۴ درصد به نسبت ماه قبل افزایش یافته که ۰.۱ درصد بیشتر از مقدار پیش بینی شده و رقم ماه قبل می باشد. همچنین رقم ماه قبل نیز با تعدیل مثبت ۰.۱ درصدی ۰.۳ درصد اعلام شده است.

شاخص فعالیت کارخانجات امریکا که توسط موسسه ISM منتشر می شود نشان از افزایش سرعت رشد فعالیت ها داشته است. این شاخص رقم ۵۱.۹ را نشان داده که ۰.۴ واحد بیشتر از ماه قبل است. سفارش کارخانجات نیز ۰.۳ درصد به نسبت ماه قبل افزایش یافته که ۰.۱ درصد بیشتر از پیش بینی هاست. رقم ماه قبل این شاخص نیز با ۰.۲ درصد تعدیل مثبت مواجه شده و رقم ۰.۴ درصد را نشان داده است.

شاخص فعالیت بخش خدمات موسسه ISM اما بیش از انتظارات کاهش یافته و نشان داده سرعت رشد فعالیت ها در این بخش کاهش یافته است. البته باید توجه داشت که رقم شاخص ۵۴.۸ بوده و این یعنی فعالیت ها رشد دارند. در خصوص شاخص فعالیت یا PMI رقم ۵۰ مرز بین افت و رشد فعالیت هاست.

به رغم تمامی این خبرها که برآیندشان برای اقتصاد امریکا مثبت بوده و شانس افزایش نرخ بهره در جلسه دسامبر بانک مرکزی این کشور را بالا برده اند اما همراه با افزایش ریسک های سیاسی، شاخص دلار افت هفتگی ۱.۳ درصدی را ثبت کرده، بورس های بیشتر مناطق جهان افت داشته و استقبال از طلا به عنوان دارایی کم ریسک افزایش یافته است.

پوند انگلستان به عنوان یکی از ارزهای سبد شاخص دلار علاوه بر تضعیف دلار از جهت تحولات داخلی انگلستان نیز تقویت شده است. دادگاه عالی بریتانیا اعلام کرده دولت این کشور برای آغاز روند ترک عضویت اتحادیه اروپا نیازمند تایید نمایندگان پارلمان است. همین موضوع که موجب اختلال در روند اجرای Brexit خواهد شد، موجب شده تا پوند ۲.۷ درصد در این هفته تقویت شود و این در حالی است که یورو رشد ۱.۴ درصدی را تجربه کرده است.

شاخص S&P بورس نیویورک برای هشتمین بار طی نه روز اخیر افت داشته و افت هفتگی ۱.۹ درصدی را ثبت نموده است. شاخص بورس های لندن، فرانکفورت، توکیو و سیدنی هم در وضعیتی مشابه این هفته را با افت همراه بوده اند.

طلا که عموما در مواقع افزایش ریسک مورد استقبال سرمایه گذاران قرار می گیرد این هفته نیز با افزایش تقاضا مواجه شده و با رشد هفتگی ۲.۳ درصدی به ۱۳۰۵ دلار در هر اونس رسیده است.

برچسب ها

نظرات شما