ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : یکشنبه, ۲۲ فروردین , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۶:۰۲
ناحیه منو


پیش بینی های اقتصادی بازارهای جهانی

پیش بینی های اقتصادی بازارهای جهانی گزارش مرکز آمار امریکا نشان داده که کسری تراز تجاری این کشور در ماه اوت بیش از انتظارات افزایش یافته و به ۴۸.۳ میلیارد دلار رسیده است. صادرات طی این ...

پیش بینی های اقتصادی بازارهای جهانی
گزارش مرکز آمار امریکا نشان داده که کسری تراز تجاری این کشور در ماه اوت بیش از انتظارات افزایش یافته و به ۴۸.۳ میلیارد دلار رسیده است. صادرات طی این ماه ۳.۷ میلیارد دلار کاهش یافته و به ۱۸۵ میلیارد دلار رسیده و در آن سو، واردات با رشد ۲.۸ میلیارد دلاری تا ۲۳۳ میلیارد دلار افزایش یافته است. ضعف تقاضا در خارج از مرزها در کنار قوی بودن نسبی دلار که موجب تضعیف قدرت رقابت کالای امریکایی شده کاهش صادرات را به دنبال داشته است. در مقابل با توجه به تضعیف یوآن و ارزانتر شدن کالای چینی برای مصرف کنندگان امریکایی، واردات از چین ۳ درصد افزایش یافته است. طی یکسال اخیر کسری تراز تجاری امریکا ۵.۲ درصد افزایش داشته است.

ضعف تقاضا در چین و سایر بازار های نوظهور مرتبط با اقتصاد این کشور، موجب کاهش غیر منتظره سفارشات کاخانجات آلمانی شده است. بر این اساس خرید کارخانجات این کشور در ماه اوت ۱.۸ درصد و در ماه قبل از آن ۲.۲ درصد کاهش داشته است. با این حال باتوجه به قدرت نسبی تقاضای داخلی و کاهش قیمت کالا ها بخصوص انرژی، دستمزد ها افزایش داشته و موجب وضعیت مطلوب شاخص های اعتماد به کسب و کار شده است.

 

صورت جلسه ماه سپتامبر بانک مرکزی امریکا نشان داده که این نهاد با توجه به شرایط اقتصادی بخصوص در خارج از این کشور، عجله ای برای افزایش نرخ بهره ندارد. در این گزارش به افزایش ریسک رشد اقتصاد جهان بخصوص در چین اشاره شده و همزمان نیز اعلام شده که این نهاد منتظر علائم بیشتری در جهت مشاهده رشد اقتصادی پایدار می باشد؛ موضوعی که نشان میدهد فدرال رزور در مورد سیاست گذاری ها و تصمیم گیری های خود بسیار محتاط است. با این حال این موضوع نیز عنوان شده که افزایش نرخ بهره حتی در سال جاری کماکان در دست بررسی خواهد ماند.

آمار هفته گذشته بخش اشتغال امریکا که بسیار ضعیف تر از پیش بینی ها بوده در کنار گزارش های تازه از آرام شدن سرعت رشد اقتصاد جهان در سال ۲۰۱۵ تردیدها در مورد افزایش نرخ بهره در ادامه سال جاری شدت یافته است. صندوق بین المللی پول یا به اختصار IMF برآورد خود از رشد اقتصاد جهان در سال ۲۰۱۵ را از ۳.۳ درصد به ۳.۱ درصد کاهش داده است.

پس از گزارش اشتغال امریکا در هفته گذشته و طبق نظر سنجی ها نسبت افرادی که پیش بینی می کنند نرخ بهره در سال جاری افزایش یابد از بالای ۶۰ درصد به ۴۰ درصد رسیده است. همچنین برآورد کارشناسان حاکی از آن است که در اولین مرحله، نرخ بهره از محدوده زیر ۰.۲۵ درصد به ۰.۳۷۵ درصد خواهد رسید. بانک مرکزی امریکا پس از بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ به منظور تحریک اقتصاد از دسامبر ۲۰۰۸ نرخ بهره را تا محدود فعلی پایین نگه داشته است.

تضعیف دلار و افزایش قیمت کالا ها:
با تضعیف دلار قیمت اکثر کالا ها افزایش یافته و در پی آن بازار های سهام بخصوص در صنایع تولید کننده و صادر کننده کالا و انرژی نیز با رشد قیمت ها مواجه شده است. بر اساس شاخصDXY  ارزش دلار بیش از ۱.۳ درصد تضعیف شده و در مقابل، سایر ارز ها بخصوص در بازار های نوظهور تقویت شده اند. همراه با تقویت روپیه هند و روبل روسیه، رینگیت مالزی بیش از ۶.۵ درصد در برابر دلار تقویت شده که بیشترین افزایش از سال ۱۹۹۸ به این سو است. ارزانتر شدن دلار در برابر سایر ارز ها موجب میشود تقاضا برای کالایی هایی که بر پایه دلار معامله می شوند و برای خرید آنها نیاز به دلار است، افزایش یابد.

در بازار های کالایی، شاخص CRB که توسط موسسه Thomson Reuters تهیه می شود نزدیک به ۴.۵ درصد افزایش داشته و به بیشینه دوماه اخیر رسیده است. این شاخص از قیمت ۱۹ کالا تشکیل شده که در چهار گروه اصلی با وزن های مختلف قرار می گیرند. این گروه ها شامل محصولات نفت با ۳۳ درصد، مواد خام صنعتی با ۴۲ درصد، محصولات کشاورزی با ۲۰ درصد و کالاهای متنوع غذایی با ۵ درصد است.

در بورس فلزات لندن قیمت ها افزایش قابل توجهی را ثبت کرده اند بطوریکه مس با افزایش ۵.۴ درصد به بیشینه سه هفته اخیر رسیده و آلومینوم نیز رشد ۴.۴ درصد را ثبت کرده است. در معاملات روی اما  پس از اطلاعیه روز جمعه شرکت Glencore قیمت ها با جهش بیش از ۱۰ درصد همراه شده اند. این شرکت که یکی از بزرگترین شرکت های معدنی جهان به شمار می رود، اعلام کرده بدلیل پایین بوده بیش از حد قیمت روی، طی یک سال آینده یک سوم از تولید خود را (۵۰۰ هزار تن) کاهش خواهد داد که حدودا ۴ درصد از عرضه روی در جهان کم میکند.

Glencore بیش از ۱۵۰ معدن در کل جهان دارد که کاهش تولید روی در معادن واقع در کشور های استرالیا، امریکای جنوبی و قزاقستان رخ خواهد داد. این شرکت نیز توضیح داده که با توجه با حجم عرضه و تقاضا، نسبت به آینده میان مدت و بلند مدت قیمت روی، سرب و نقره مثبت است.

در بازار انرژی در کنار تضعیف دلار، گزارش اداره انرژی امریکا در مورد کاهش ۱۲۰ هزار بشکه ای تولید این کشور در ماه قبل، رشد قابل توجه قیمت ها را به دنبال داشته است. همچنین تلاش روسیه به عنوان بزرگترین تولید کننده نفت خارج از اوپک برای رایزنی با سایر تولید کنندگان به منظور بر قراری ثبات و بهبود مدیریت عرضه در بازار انرژی، به تقویت بیشتر قیمت ها کمک کرده است. با این حال افت تعداد دکل های نفتی فعال در امریکا متوقف شده است.
جدول تغییرات هفتگی:

کالا/شاخصواحدقیمتهفتگی%
نفت برنت – یک ماهه ICEدلار/بشکه۵۲.۶۵۹.۴
نفت WTI – یک ماهه CMEدلار/بشکه۴۹.۶۳۹.۰
سبد اوپکدلار/بشکه۴۸.۱۰۷.۷
اوره گرانول – FOB خاورمیانهدلار/تن۲۴۹.۶۷-۳.۷
پروپان – FOB خاورمیانهدلار/تن۳۸۲.۲۷۵.۱
پلی اتیلن سنگین بادی –
FOB امریکای شمالی
دلار/تن۹۸۶.۳۲۰.۱
ذرت یک ماهه – شیکاگوسنت/بوشل۳۸۸.۲۰-۱.۰
مس – نقد LMEدلار/تن۵۳۲۱.۵۵.۴
آلومینیوم -نقد LMEدلار/تن۱۶۰۴.۵۴.۴
روی – نقد LMEدلار/تن۱۸۲۱.۰۱۰.۴
سرب – نقد LMEدلار/تن۱۷۵۱.۰۸.۹
قلع – نقد LMEدلار/تن۱۶۲۳۵.۰۳.۹
نیکل – نقد LMEدلار/تن۱۰۵۲۵.۰۶.۳
سنگ آهن – یک ماهه CFR چیندلار/تن۵۴.۸۳.۸
یورو/دلار۱.۱۳۵۸۱.۳
دلاراسترالیا/دلار۰.۷۳۳۶۴.۱
طلادلار/اونس۱۱۵۷.۶۱.۸
بورس تهران TEDPIX۶۱۳۸۹.۸۰-۰.۲
سکه طرح جدید – نقدتومان۹۳۴,۰۰۰۲.۱
دلارتومان۳۳۹۸۰.۳

 

برچسب ها

نظرات شما