ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : جمعه, ۲۷ فروردین , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۰:۳۵
ناحیه منو


پیش بینی های بورسی

پیش بینی های بورسیبا توجه به چشم‌انداز اقتصادی کشور می‌توان امیدوار بود که در سه  ماهه پایانی سال پول‌های جدیدتری وارد بازار شود اما بازدهی مورد نظر سهامداران در سال ۹۵ محقق خواهد شد. حمیدرضا ...

پیش بینی های بورسی

با توجه به چشم‌انداز اقتصادی کشور می‌توان امیدوار بود که در سه  ماهه پایانی سال پول‌های جدیدتری وارد بازار شود اما بازدهی مورد نظر سهامداران در سال ۹۵ محقق خواهد شد. حمیدرضا صفری، کارشناس بازار سرمایه  به ریسک‌های موجود در بازار سرمایه کشور که مدت طولانی گریبانگیر این بازار شده است، اشاره کرد و گفت: عواملی مانند کاهش قیمت جهانی نفت که همچنان زیر ۵۰ دلار قرار دارد و همچنین کاهش قیمت مواد اولیه در صنایع مختلف مانند پتروشیمی‌ها، سنگ آهن و فلزات موجب شده تا بورس تهران با فضای پر از ابهامی روبه‌رو شود.

وی نرخ بالای سود سپرده‌های بانکی در کشور را از عوامل کم‌رونقی بازار سرمایه دانست و گفت: با توجه به آنکه بانک‌ها سودهای کلانی را با کمترین ریسک ممکن نصیب سرمایه‌گذاران می‌کنند، سرمایه گذاران ترجیح می‌دهند که پول‌های خود را به جای بازار سرمایه در بازار پول سپرده‌گذاری کنند تا به این ترتیب متحمل پذیرش ریسک‌های زیاد در بازار سرمایه هم نشوند.

صفری مهم‌ترین دلیل رکود بازار سرمایه را کمبود نقدینگی دانست و اظهار کرد: با توجه به روندی که بازار سرمایه در پیش گرفته نه تنها پول‌های جدید به بورس تهران وارد نمی‌شود بلکه بسیاری از افراد نقدینگی‌های خود را از بازار خارج می‌کنند چراکه با وجود رکود حاکم بر اقتصاد ، چشم انداز مثبتی در کوتاه مدت از روند بازار سهام در دسترس نیست ، سرمایه گذاران در قدم اول باید منتظر رونق اقتصاد و رفع رکود از لایه های اقتصادی کشور باشند.

وی به سهامداران توصیه کرد که به خریداری سهام بنیادی در بازار سرمایه بپردازند زیرا این‌گونه شرکت‌ها در مواقعی که بازار سرمایه افت‌های پی‌درپی را تجربه می‌کند، با ریزش های کمتری مواجه می شوند.

وی همچنین به سهامداران تاکید کرد: نسبت قیمت به درآمد گزینه مهمی است که در خرید و فروش سهام باید مرود توجه قرار بگیرد تا سرمایه‌گذاران سهم‌هایی که میزان p/e مناسبی دارند را خریداری کنند.

صفری نمایان شدن آثار مثبت اقتصادی، رفع تحریم ها و توافق هسته ای را زمانبر دانست و اظهار کرد: به‌دلیل آنکه حداقل تا پایان پاییز اتفاق خاصی در اقتصاد کشور به‌صورت عملی رخ نخواهد داد، بنابراین بازار سرمایه نیز در رکود باقی می‌ماند. از آنجایی که تحریم‌های بین‌المللی و رونق اقتصادی زمانبر خواهد بود، می‌توان انتظار داشت که در سال ۹۵ شرکت‌ها از میزان فروش مناسبی برخوردار شوند و در نتیجه سودهای بهتری را نصیب سهام داران‌شان کنند.

وی به رکود حاکم بر گروه خودروسازان در بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: رکود بازار خودرو باعث شد که خودروسازان گزارش‌های ۳ماهه خوبی را ارائه ندهند و با توجه به شرایط موجود، گزارش‌های ۶ماهه آنها به طور قطع جذاب نخواهد بود.

وی در ادامه بیان کرد: تا زمانی که تغییر و تحولی بنیادین در اقتصاد کشور و بنگاه‌های اقتصادی که منجر به سودآوری شود، اتفاق نیفتاد، نمی‌توان انتظار داشت تا بازار سرمایه از رشد برخوردار شود و رونق یابد.

 

برچسب ها

نظرات شما