ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : پنجشنبه, ۳ تیر , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۲۲:۴۵
ناحیه منو


پیوند داعش با نفت عراق و سوریه

پیوند داعش با نفت عراق و سوریه که بگذریم، از تغذیه وحشی گری با پول نفت که عبور کنیم می توان به این نکته اشاره کرد که قدرت گرفتن تروریست ها در عراق نفتی، ژئوپلیتیک ...

پیوند داعش با نفت عراق و سوریه که بگذریم، از تغذیه وحشی گری با پول نفت که عبور کنیم می توان به این نکته اشاره کرد که قدرت گرفتن تروریست ها در عراق نفتی، ژئوپلیتیک خاورمیانه را متاثر خواهد کرد. دولت مرکزی عراق مهمترین بازنده است. دولتی که رویای رساندن تولید نفت به روزانه ۱۱ میلیون بشکه را در سر می پروراند. دولتی که بطور متوسط در سه ماهه اول سال جاری میلادی روزانه نزدیک به ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه تولید کرده است. شرکت های نفتی بین المللی امروز نه تنها از مناطق نفتی جنوب عراق خارج شده اند بلکه پرسنل خود را از کردستان هم خارج کرده اند.

برنامه های افزایش تولید نفت در عراق بیش از همه جایگاه عربستان را را در بازار نفت تهدید می کرد. این برنامه های بلندپروازانه حالا متوقف شده است. از سویی دیگر با افزایش تولید نفت در لیبی این احتمال می رود که این کشور بتواند تولید نفتش را به حدود ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه زمان قذافی برساند. از سویی دیگر اگر مذاکرات ایران و شش قدرت جهانی به نتیجه برسد حدود ۱ میلیون بشکه به تولید و صادرات نفت ایران افزوده خواهد شد. با این اوصاف ۲ میلیون بشکه نفت اضافه وارد بازار نفت می شود. فریدون فشارکی، رییس موسسه بین المللی مطالعاتی FCT در گفت و گو با “صدا” تحلیل خود را از وضعیت بازار نفت اینگونه بیان می کند: “اگر بحران حضور داعش در عراق و بحران نیجریه نبود قیمت نفت به حدود ۹۰ دلار می رسید.” برای جلوگیری از کاهش قیمت نفت، لاجرم اوپکی ها باید تولید خود را کاهش می دادند. در این میان، تنها عربستان بود که می توانست با کاهش معنی دار تولید نفتش قیمت ها را کنترل کند. اما این کشور هرگز آمادگی این کار را ندارد.

 این موضوع از نقطه نظر دیگر هم قابل تحلیل است. مصرف کنندگان بزرگ آسیایی نفت نظیر چین و هند بعد از تحریم نفت ایران به سراغ عراق رفتند. سهم نفت عراق در چین و هند افزایش یافت. بطوری که سهم نفت ایران را در بازار هند  چند رتبه کاهش داد. سهم نفت عراق در بازار ژاپن هم در حال افزایش بود. و این برای صادرکنندگان نفت به ژاپن هم نگران کننده بود. عراق بر خلاف ایران امکان حضور در بازار آمریکا را داشت. و توسعه میادین نفتی این کشور احتمال تهدید جایگاه عربستان در بازار آمریکا را هم فراهم می آورد. “عراق در سالهای آینده اضافه تولید نخواهد داشت. رشد تولید عراق به صفر رسیده است. الان حتی شرکتهای نفتی نظیر شورون نیروهایشان را از کردستان هم خارج کرده اند. در جنوب عراق هم شرکت های نفتی در حال خارج کردن نیروهایشان هستند. بنابراین تولید عراق در سالهای آینده حتما رشد نخواهد کرد. چرا که در توسعه میادین نفتی وقتی یکسال سرمایه گذاری نکنید سه سال طول خواهد کشید تا به تولید قبلی تان برگردید.” اینرا فریدون فشارکی، تحلیلگر ارشد بازار نفت به “صدا” می گوید.

برخی واسطه ها در ترکیه با دریافت نفت از داعشی ها سود فراوان برده اند. شاید بتوان گفت درگیری داعش با کردهای عراق برخی معادلات ترکها را بهم زده است. با این اقدام اقلیم کردستان به دولت عراق چسبید و استقلال خواهی اش فاصله گرفت. هرچقدر اقلیم کردستان از دولت مرکزی فاصله می گرفت برای ترکیه بهتر بود. چرا که عمده نفت کردستان عراق از طریق ترکیه صادر می شود. ترکیه می خواهد پنجمین هاب انرژی اروپا باشد. و نفت کردستان می توانست برای بلند مدت این هدف را تضمین کند. از سویی دیگر شرکتهای ترک می توانستند قراردادهای بهتری در کردستان و شمال عراق بگیرند. این مهم می تواند امنیت استراتژیک ترکیه را بالاتر ببرد. جدا از خط لوله انتقال نفت کرکوک- جیهان که در اختیار دولت مرکزی عراق است (انتقال نفت از این خط لوله در حال حاضر صفر است.) کردها بنا داشتند تا خط لوله تازه ایی برای صادرات نفت از اقیلم کردستان به ترکیه احداث کنند. حالا این ترکیه است که باید مواضع خود را در برابر تکفیری ها شفاف کند. اقیلم کردستان با داعش در جنگ است. ترکیه به شدت به اقلیم کردستان نیاز دارد.

 ترکیه برای گاز کردستان هم نقشه کشیده است. ترکیه می تواند ۱۰ میلیارد متر مکعب در سال از کردستان گاز وارد کند و از طریق خط لوله کریدور جنوبی به اروپا بفرسند. خط لوله ایی که ۳۱ میلیارد متر مکعب ظرفیت دارد. پس یک سوم نیاز این خط لوله می تواند از گاز کردستان عراق تامین شود. با این توصیف یک کردستان ضعیف که برای امورش محتاج ترکیه باشد به نفع ترکهاست. حالا اگر داعش اقلیم کردستان را تضعیف کند هدف ترکیه تامین شده است. اگر ترکها به آغوش دولت مرکزی عراق برگردند ترکها از هدفشان دورتر خواهند شد.

ورق را بر می گردانیم و به نیاز گازی اروپا اشاره می کنیم. اتحادیه اروپا سالی ۱۶۴ میلیارد متر مکعب از روسیه گاز وارد می کند. استراتژی اروپا کاهش وابستگی گازی به روسیه است. یکی از محورهایی که می تواند این استراتژی را محقق کند صدور ۱۰ میلیارد متر مکعب گاز کردستان از طریق ترکیه به اضافه ۱۰ میلیارد متر مکعب دیگر گاز آذربایجان است. با قانون اساسی فعلی عراق، اقلیم کردستان نمی تواند راسا گاز صادر کند. اگر تحرکات داعش به استقلال بیشتر کردستان کمک کند شاید اروپا به هدفش نزدیک تر شود. گاز کردستان شاید به نوعی برای اروپا حیاتی هم باشد. چرا که پروژه های ال.ان.جی در الجزایر توسعه لازم را نخواهد یافت و لیبی هم شرایط امنیتی مناسب برای توسعه و صادرات گاز را ندارد. قطعا ایران هم با استناد به رژیم حقوقی دریای خزر اجازه نخواهد داد تا گاز ترکمنستان به آسانی راهی اروپا شود. تولید گاز شیل در اروپا اشکال محیط زیستی دارد. ظرفیت پایانه های ال.ان.جی اروپا هم به دلیل هزینه های بالای صادارتی اش همین الان هم خالی است. بر همین اساس است که گاز کردستان اهمیت دو چندان برای اروپا دارد. پس هر قدر داعش بتواند کردستان را از دولت مرکزی دور کند گاز کردستان می تواند راحت تر به اروپا برسد. داعش این روزها تلاش می کند تا بخشی از منطفه حایل بین اقلیم کردستان با مناطق در اختیار دولت مرکزی را تصرف نماید تا ارتباط کرستان با دولت مرکزی را قطع کند.  استراتزی ایی که با نزدیک شدن “کاک مسعود” به دولت جدید عراق رنگ می بازد.

برنامه ایران صادرات روزانه ۸۰۰ میلیون فوت مکعب گاز به عراق از منظقه منصوریه است. فریدون فشارکی، رییس موسسه بین المللی FCT می گوید: ” ایران از این محل حدود یک میلیارد دلار درآمد خواهد داشت. الان داعش حدود ۲۵ کیلومتر با منطقه منصوریه فاصله دارد.” فشارکی هم معتقد است داعش به احتمال زیاد نفتش را به دلالهایی می فروشد تا آنرا با نفت های دیگر مخلوط کنند: “به احتمال زیاد واسطه ها هم نفت را در همان منطفه می فروشند. درآمد ناشی از فروش نفت ولو با قیمت پایین برای گروهی نظیر داعش رقم بزرگی است.” گفته می شود داعشی ها نفت را حتی پایین تر از ۲۰ دلار در یشکه می فروشند.

تحرکات داعش وقتی باعث بالا ماندن قیمت نفت باشد، تولیدکنندگان “نفت شیل” هم بهره مند می شوند. تولید نفت شیل بشکه ایی ۵۰ تا ۷۰ دلار هزینه دارد. آمریکا و کانادا بزرگترین تولیدکنندگان نفت شیل در جهان هستد. هدف این گزارش تنها تحلیل حضور داعش بر بازار نفت و بازیگران این بازار بود. وگرنه وحشی گری این قوم برای همه دولتها حجت را تمام کرده است. رییس جمهور آمریکا هفته گذشته خواهان همکاری همه دولتهای اسلامی برای مبارزه با داعش شد. عربستان، قطر، امارات، ترکیه، ایران، اروپا و آمریکا می توانند بلای داعش را از سر نفت کم کنند و اجازه ندهند نفت، سپر بلای داعش شود. راستی تاریخ درباره وحشی گری این قوم چگونه قضاوت خواهد کرد؟ کاش نفت عاملی برای ادامه آن نباشد.

برچسب ها

نظرات شما