ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : چهارشنبه, ۲ تیر , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۶:۴۶
ناحیه منو


چرا باید از دولت الکترونیک استقبال کنیم

  به گزارش حساب من دیر سالی نیست که نامه و مکتوبات  به عنوان یکی از مهمترین ابزارهای ارتباط انسانی، جای خود را به ارتباطات الکترونیکی و دولت الكترونيک داده است.اما امروزه دیگر كمتر كسي براي آشنايان ...

 

به گزارش حساب من دیر سالی نیست که نامه و مکتوبات  به عنوان یکی از مهمترین ابزارهای ارتباط انسانی، جای خود را به ارتباطات الکترونیکی و دولت الکترونیک داده است.اما امروزه دیگر کمتر کسی برای آشنایان خود نامه می‌نویسد و به صورت مکاتبه‌ای با آنها احوالپرسی می‌کند. مراودات اداری به سرعت به سمت الکترونیکی شدن پیش می‌رود و سازوکارهای ارتباطات فیزیکی و مراجعات حضوری جای خود را به ارتباطات الکترونیکی داده است.فن‌آوری‌های نوین عصر ارتباطات، با سرعت حیرت‌انگیزی یکی پس از دیگری ظهور و افول می‌کنند، پیش از آن که فرصت چندانی برای خودنمایی داشته باشند.

از نیمه دوم دهه ۱۹۹۰ میلادی با پیشرفت‌هایی که در فناوری اطلاعات و ارتباطات حاصل شد، واژه دولت الکترونیکی ظهور یافت که بعضی‌ها، دولت الکترونیکی را انقلابی همپایه انقلاب صنعتی تلقی کردند.  به هر حال ایده خدمات شبانه‌روزی در تمامی اوقات ” حتی روزهای تعطیل” با ظهور دولت‌الکترونیکی  (E- government) تحقق یافته است.

بی شک اثرگذاری این فناوری بر جوانب مختلف زندگی و ظهور عصر دیجیتال که به موج چهارم مشهور شده، تغییر در زمینه‌های مختلف زندگی را به امری اجتناب ناپذیر تبدیل نموده و در صورت ناسازگاری مردم و سازمان‌ها با این تغییرات، ناکارآمدی آنها را بیش از پیش مشهود خواهد کرد.

بنابراین اگر هرچه زودتر به استقبال دولت الکترونیک نرویم در آینده باید هزینه‌های هنگفتی بپردازیم. برقراری دولت الکترونیک مستلزم فراهم شدن فضایی است که در آن هر شهروندی می‌تواند هر خدمتی را که از طریق سازمان‌ها و موسسات دولتی و غیر دولتی ارائه می‌شود به راحتی از طریق خدمات الکترونیکی و بزرگراه‌های اینترنتی دریافت کند. استقرار دولت الکترونیک به معنی حذف بسیاری از موارد وقت‌گیر و مزاحم در مسیر خدمت‌رسانی است.

دولت الکترونیک امکانات فراوانی را برای تحقق حکومت مداری خوب فراهم می کند و با به کارگیری فناوری های جدید به بهبود فرایندهای ارائه خدمات عمومی، تسریع ارائه خدمات، پاسخگوتر شدن دولت، شفافیت اطلاعات، کاهش فاصله میان مردم و دولت، مشارکت شهروندان در تصمیم گیری‌های عمومی، گسترش عدالت اجتماعی از طریق فرصت‌های برابر برای افراد، ارتباط مستقیم با مقام‌های دولتی، صرفه‌جویی در زمان، حمل و نقل، ساعات کار، هزینه‌های خدمات و منابع انرژی، امکان ارائه خدمات در هر مکان و هر زمان، افزایش کارآیی، کوچک سازی دولت، تسهیل اخذ اطلاعات و خدمات از سوی شهروندان و نیز به وسیله دولت و تسهیل فرایندهای کاری سازمان‌ها کمک می‌کند.

با پیشرفت‌هایی که در چند سال اخیر در حوزه‌های فناوری‌های بی سیم صورت گرفت، راه‌های جدیدی برای سرویس‌رسانی راحت‌تر و کم‌هزینه‌تر نهادهای دولتی به شهروندان به‌ وجود آمده است. مجموعه این راهکارهای نوین  عبور از دولت الکترونیک و گام نهادن به مرزهای “دولت سیار”  یا M-Government است.

توسعه روز افزون و افزایش ضریب نفوذ تلفن‌های همراه و قابلیت دسترسی شهروندان “در هرکجا و در هر زمان” به سرویس‌های ارائه ‌شده بر روی آنها، این ادوات را به وسایلی جذاب و مناسب برای ارائه سرویس‌های مجازی تبدیل نموده است.

با ارایه نسل ۵/۲ و بالاتر از سوی اپراتورهای تلفن همراه این وسیله ارتباطی عملاً به یک رایانه قابل حمل تبدیل شده است که به نوعی همه نیازهای ارتباطی شهروندان را برطرف می‌کند.

البته دولت الکترونیک و دولت موبایل در مسیر خود با چالش هایی نیز مواجهند که در این مقال بر آن نیستم که به آن بپردازم. اما آنچه در این بین نباید مغفول بماند نقش دستگاه های متولی مخابرات و فناوری اطلاعات از یک سو و پست از سوی دیگر در فرایند ارسال و دریافت نامه‌ها و مکتوبات الکترونیکی است.

فی الواقع اکنون در کشور ما مخابرات به نوعی نقش پست (البته در فضای مجازی) را ایفا می‌کند. حال آن که به نظر می‌رسد رسالت اصلی و اساسی آن ایجاد، توسعه و پشتیبانی زیر ساخت‌های مناسب مخابراتی، امنیت در تبادل اطلاعات و تدوین قوانین و مقررات حقوقی آن باشد.

با بررسی‌های به عمل آمده در پست سایر کشورها به ویژه کشورهای توسعه یافته، در می‌یابیم که سهم قابل توجهی از ارتباطات الکترونیکی سازمان‌ها و دستگاه‌هایی که خدمات مشتریان خود را در فضای مجازی ارائه می‌دهند، از آن پست است که متاسفانه این امر در کشور ما مغفول مانده است.

همه این اتفاقات که پیشتر به آن اشاره شد، یعنی حذف مکاتبات فیزیکی و پیوستن نامه‌ها و اسناد نوشتاری به ذهن تاریخ. فراموش نکنیم نامه‌رسانی وظیفه اصلی و ذاتی پست است که زمانی فیزیکی و حال الکترونیکی است و با شکل‌گیری و توسعه فضای مجازی سکی بسیار کم رونق شده و این اتفاق ناگزیر عصر دیجیتال و موج چهارم  تمدن بشری است.

برچسب ها

نظرات شما

    samane می گوید :

    دولت الکترونیک جدا کار را راحت می کنه و ترافیکو کم

    رضازاده می گوید :

    در فعلیتهای الکترونیکی پیشرفت کار خیلی بهتر و دقیق تر است