ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : دوشنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۲۰:۱۳
ناحیه منو


چرا باید به فرزندانمان پول توجیبی بدهیم؟

چرا باید به فرزندانمان پول توجیبی بدهیم؟  بسیاری از والدین دادن پول توجیبی به فرزندان را عمل درستی نمی‌ دانند و بر این باورند که کودک پول توجیبی را نادرست خرج کرده و به عبارتی هدر ...

چرا باید به فرزندانمان پول توجیبی بدهیم؟

 

بسیاری از والدین دادن پول توجیبی به فرزندان را عمل درستی نمی‌ دانند و بر این باورند که کودک پول توجیبی را نادرست خرج کرده و به عبارتی هدر خوهد داد. این دسته اولیا به طور کامل خرید کلیه لوازم مورد نیاز کودک، از پوشاک گرفته تا تنقلات و تغذیه مدرسه، همه و همه را شخصا بر عهده گرفته و کودک در هیچ یک از این خریدها نقشی ایفا نخواهد نمود. اما اگر فرض این دسته پدر و مادرها صحیح باشد و حقیقتا فرزند آنان توانایی مدیریت صحیح پول توجیبی را نداشته باشد، آیا بهتر نیست همین حالا با منابع مالی کوچکی نظیر پول توجیبی شروع کرده و از سنین کودکی او را با نحوه صحیح خرج کردن پول آشنا کنند؟

حقیقت آن است که اولیا نمی توانند تمامی سال های زندگی فرزندانشان، بر نحوه خرج پول و مدیریت منابع مالی توسط آن ها نظارت داشته باشند و هیچ پدر و مادری قادر نیست برای همیشه خرید لوازم مورد نیاز فرزندش را بر عهده بگیرد. فرزندان بزرگ شده، وارد محیط کار و اجتماع می شوند و اگر نحوه صحیح پول خرج کردن و پس انداز را نیاموخته باشند، دچار مشکلات شدید مالی خواهند شد.

به همین سبب است که بسیاری از والدین در سراسر دنیا از قدیم تا کنون برای فرزندانشان پول توجیبی تعیین می کردند.

میزان پول توجیبی پرداختی بسته به سن کودک، توانایی او در مدیریت صحیح مخارج و هزینه هایی که باید پرداخت نماید، متغیر است. همچنین اگر حدس می زنید فرزندتان هنوز توانایی درست خرج کردن پول هایش را ندارد، می توانید ابتدا به صورت روزانه، سپس به صورت هفتگی و در نهایت پس از آنکه فرزندتان قدری بزرگتر شد و مهارت های لازم را کسب نمود، به شکل ماهانه به او پول توجیبی پرداخت نمایید.

هرگز از پول توجیبی برای تنبیه یا مجبور کردن فرزندتان به انجام کاری استفاده نکنید زیرا علاوه بر تاثیر بد روحی که روی او خواهید گذاشت، ممکن است موجب شوید از طریق مخفیانه پول برداشتن از جیبتان یا دزدی های کوچک از مغازه ها، نیازهای خود را تامین نماید.

توجه نمایید که مبلغ پول توجیبی در درجه دوم اهمیت قرار دارد و پیش از هر چیز پرداخت پول توجیبی به کودک و آشنا نمودن هرچه سریع تر او با ارزش پول است که مهم می باشد.

 

فواید پول توجیبی دادن به فرزندان:

 

  • کودک همانطور که در مقالات دیگر به آن اشاره کردیم، از سنین پایین با مسائل اقتصادی گوناگون از قبیل، پرداخت، پس انداز، وام، انواع حساب های بانکی و… آشنا شده و تجربیات مفیدی برای دوران بزرگسالی کسب می نماید.
  • فرزندتان برای آنکه پولش را خرج کند، آن را در چه راهی آن را خرج نماید یا آن را پس انداز نماید شخصا تصمیم گرفته و اعتماد به نفس لازم برای ورود به اجتماع را کسب خواهد نمود.
  • پرداخت پول توجیبی به کودک، از بسیاری از زیاده خواهی های او جلوگیری می نماید و هر زمان توقع خرید وسیله ای غیر ضروری را داشت می توانید او را تشویق به پس انداز و خرید آن وسیله با پول خودش نمایید.

 

برچسب ها

نظرات شما