ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : دوشنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۲۰:۴۱
ناحیه منو


چرا باید به کودکان مسائل اقتصادی را بیاموزیم؟

چرا باید به کودکان مسائل اقتصادی را بیاموزیم؟بسیاری از والدین سعی می کنند فرزند خود را از نگرانی های مالی، مسائل اقتصادی و سر و کله زدن با پول دور نگاه دارند. آنان می اندیشند ...

چرا باید به کودکان مسائل اقتصادی را بیاموزیم؟

بسیاری از والدین سعی می کنند فرزند خود را از نگرانی های مالی، مسائل اقتصادی و سر و کله زدن با پول دور نگاه دارند. آنان می اندیشند که ذهن پاک کودک نباید با امور مالی که متاسفانه در بسیاری موارد آلوده به فساد است، آشنا و درگیر شود. اما حقیقت این است که فرزند شما قرار است در آینده وارد جامعه شده و در آن زندگی نماید. کودک شما در چند سال آینده باید با گرانی، فسادهای مالی، وام ها، پرداخت مالیات، انواع حساب های بانکی، خرید سهام و… سر و کله بزند و هرچه زودتر با چنین مسائلی آشنا شود، فرصت یادگیری و کسب تجربه بیشتری داشته و در زندگی مستقلی که پیش رو دارد، بهتر و موفق تر عمل خواهد کرد.

در کشورهای پیشرفته غربی، کودکان از سنین کم مشغول به انجام کارهای سبک و تفریحانه نظیر پخش مجلات میانه مشترکین یا فروش کلوچه های خانگی می شوند. لذا از همان کودکی می آموزند که اگر کار محول شده به خود را به درستی انجام دهند، دستمزد دریافت خواهند کرد و کار بیشتر مساوی با دستمزد بیشتر است. همچنین پس از دریافت دستمزد خود، سال ها وقت دارند مرتکب اشتباهات مالی کوچک شده و تجربه کسب نمایند. ممکن است با دستمزد اندک خود برای دوستانشان بستنی بخرند، تمامی پول خود را در گیم نت صرف بازی های رایانه ای نمایند و… اما مهم آن است که پس از چند مرتبه کار کردن و مرتکب اشتباه شدن، می آموزند که پول ارزشمند است و برای بدست آوردن آن زحمت کشیده اند و نباید تمامی پول خود را هدر دهند.

در نقطه مقابل، در کشور ما کار کردن برای کودکان ممنون بوده و اگر کودکی مشغول به کار باشد، یقینا در حال کار سخت در کوره های آجر پزی یا فال فروشی و امثال این موارد است که در هیچ کجای جهان پسندیده نیست.

حتی بسیاری از خانواده ها به فرزندان بالای ۱۸ سال خود که مشغول تحصیل در دانشگاه هستند، اجازه کار کردن نمی دهند و معتقدند اگر فرزند در خانواده ای با وضعیت مالی مناسب زندگی می کند، نیازی به کار کردن ندارد.

به همین سبب است که بسیاری از دختران و پسران ایرانی مدیریت منابع مالی را نیاموخته اند و تا سنین بالا طعم کار به معنای واقعی را نمی چشند. در نتیجه از یک سو هنگامی که وارد بازار کار می شوند، عادت به ۸ ساعت کار کردن در روز را نداشته و از زیر کار در می روند و از سوی دیگر با مشکلات اقتصادی فراوان رو به رو می شوند.

مثلا عده بسیاری از جوانان اولین حقوق های خود را خرج خرید ساعت با برند مشهور، تلفن همراه، عمل های زیبایی، غذا خوردن در رستوران های لوکس و… می نمایند و تا مدت ها بعد از اشتغال به کار، پس انداز قابل توجهی نمی اندوزند. بیایید با خود صادق باشیم. سنین جوانی، زمانی است که افراد برای مخارج اساسی نظیر خرید منزل و اتوموبیل یا ازدواج آماده می شوند و به هیچ عنوان زمان درستی برای ارتکاب اشتباهات مالی و علی الخصوص به هدر دادن سرمایه نیست.

اگر فرزندانمان را از طریق بازی و شوخی از سنین کودکی با مسائل مالی آشنا نموده و با شرایط موجود، دست کم به آن ها اجازه دهیم با پول توجیبی، عیدی و کادوی تولدشان، مسائل اقتصادی را آموخته و تمرین نمایند، ذهن آنان را بازمی کنیم تا در آینده با هر میزان درآمدی که خواهند داشت، امور مالی خود را به خوبی اداره نموده و با پس انداز و تجربیاتی که در سال های کودکی اندوخته اند در مخارج زندگی در نمانند.
شراگیم مرادی

برچسب ها

نظرات شما