ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : پنجشنبه, ۷ اسفند , ۱۳۹۹ ، ساعت : ۱۵:۵۱
ناحیه منو


چشم انداز بازارهای جهانی

رشد شاخص های بخش مسکن امریکا آرام شدن آهنگ رشد کارخانجات چین و منطقه یورو رشد قیمت فلزات پایه، تقویت دلار و کاهش قیمت جهانی ...

رشد شاخص های بخش مسکن امریکا
آرام شدن آهنگ رشد کارخانجات چین و منطقه یورو
رشد قیمت فلزات پایه، تقویت دلار و کاهش قیمت جهانی طلا

چشم انداز بازارهای جهانی حاکی از آن است که اقتصادی امریکا موجب رشد قیمت سهام و کالاها شده است. این اخبار مثبت در کنار تقویت گمانه زنی ها در مورد چرخش زودهنگام در سیاست های حمایتی فدرال رزرو به تقویت ارزش دلار امریکا و کاهش بهای جهانی طلا کمک کرده است.

آمار پروانه های ساختمانی و آغاز احداث بنا در امریکا بیش از انتظارها افزایش یافته و به بیش از یک میلیون واحد در سال رسیده است. آمار فروش ۵.۱۵ میلیون واحد در سال برای خانه های موجود نیز از پیش بینی ها فراتر است. شاخص فعالیت کارخانجات فیلادلفیا به بیشینه سه سال رسیده و آمار هفتگی متقاضیان مزایای بیکاری نیز زیر مرز ۳۰۰ هزار قرار دارد.

بر اساس متن صورت جلسه بانک مرکزی امریکا (فدرال رزرو) که چهارشنبه شب منتشر شد، رئیس بانک فدرال رزرو فیلادلفیا موضعی متفاوت با همکاران خود اتخاذ کرده و خواستار تغییر لحن بیانیه این نهاد شده است. به نظر آقای پلوزر، فدرال رزرو باید با صراحت بیشتری در مورد بهبود شاخص های اقتصادی و احتمال تغییر در سیاست ها صحبت کند.

از سوی دیگر، رئیس فدرال رزرو در نشست سالانه روسای بانک های مرکزی در “جکسون هال” امریکا تلاش کرد تا موضع میانه را بگیرد و تا حد ممکن از ارایه سیگنال روشن در مورد زمان احتمال افزایش نرخ های بهره پرهیز نماید. همین ابهام در موضع فدرال رزرو باعث شده تا برخی تحلیلگران مانند اقتصاددان ارشد بانک RBS بگوید که فدرال رزرو معیارهای کاملا روشنی برای تعیین زمان تغییر سیاست های پولی در اختیار ندارد.

با وجود تمام این ابهامات، معامله گران و سرمایه گذاران با دیدن بهبود شاخص های اقتصادی فعلا بر این گمان اند که نرخ بهره در امریکا احتمالا تا میانه های سال ۲۰۱۵ و یا شاید هم زودتر افزایش یابد. نرخ بهره از زمان اوج گیری بحران مالی جهانی در اواخر سال ۲۰۰۸ به سرعت کاهش یافت و الان بین صفر و ۰.۲۵ درصد قرار دارد.

در اروپا، شاخص PMI کارخانجات منطقه یورو نیز بیش از انتظار کاهش یافته و به ۵۰.۸ رسیده و رشد شاخص خرده فروشی در بریتانیا هم کمتر از پیش بینی ها بوده است. در چین، شاخص غیر رسمی PMI کارخانجات که توسط بانک HSBC و مارکیتس محاسبه و اعلام می شود از ۵۱.۷ به ۵۰.۳ رسیده که کمیه سه ماه اخیر می باشد و نشان می دهد که سرعت رشد فعالیت ها در بزرگ ترین اقتصاد آسیا کند شده است. اعداد بالای ۵۰ در این شاخص نشانه رشد فعالیت ها است.

در واکنش به گزارش های مثبت از امریکا و به خصوص گزارش های بخش مسکن، قیمت جهانی مس رشد قابل توجه ۳.۵ درصدی را تجربه کرده و به ۷۰۹۹ دلار/تن رسیده است. آلومینیوم و روی نیز بیش از ۳ درصد بالا رفته اند.

از طرف دیگر، در پی تقویت ارزش دلار امریکا، قیمت جهانی طلا کاهش یافته و با افت ۱.۳ درصدی به ۱۲۸۷.۶ دلار/اونس رسیده است.

قیمت قراردادهای نفتی کاهش یافته و قیمت سبد نفتی اوپک به زیر ۱۰۰ دلار در هر بشکه رسیده است. وزیر نفت عربستان سعودی قبلا اعلام کرده که نرخ ۱۰۰ دلار را منطقی می داند و حالا باید دید که آیا کاهش قیمت ها واکنش جدی از سوی بزرگ ترین تولید کننده نفت اوپک را در پی دارد یا خیر. کاهش قیمت نفت در شرایطی روی می دهد که تنش ها ژئوپلتیک در اوکراین و خاورمیانه ادامه دارد. خبر از سرگیری صادرات هر چند اندک نفت و میعانات گازی پاکستان بعد از یک دهه نیز از رویدادهای جالب بازار نفت در هفته گذشته بود. متوسط تولید نفت پاکستان به ۸۵ هزار بشکه در روز رسیده که تقریبا ۷۰ درصد آن توسط پالایشگاه های داخلی مصرف می شود.

این هفته برآورد تازه از نرخ تورم منطقه یورو منتشر می شود. بر اساس پیش بینی ها، شاخص قیمت مصرف کننده در هجده کشور عضو این اتحادیه پولی نسبت به سال قبل تنها ۰.۳ درصد افزایش یافته که در این صورت کمترین مقدار از اکتبر سال ۲۰۰۹ به این سو خواهد بود. نرخ بیکاری منطقه یورو نیز احتمالا در سطح بالای ۱۱.۵ درصد ثابت مانده است. شاخص اعتماد به کسب و کار موسسه IFO آلمان هم این هفته اعلام می شود که احتمالا برای چهارمین ماه متوالی کاهش یافته است. در امریکا آمار تقاضا برای کالاهای بادوام و دومین برآورد از نرخ رشد اقتصادی فصل بهار اعلام می شود. انتشار آمار فروش قولنامه ای خانه ها، فروش خانه های نوساز، و شاخص اعتماد مصرف کننده امریکا نیز برای این هفته پیش بینی شده است. آمار تولیدات صنعتی ژاپن نیز احتمالا نشان می دهد که بخشی از افت قابل توجه ماه ژوئن در ماه ژوئیه جبران شده است.

برچسب ها

نظرات شما