ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : جمعه, ۲۷ فروردین , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۰:۳۱
ناحیه منو


چطور کارآفرینی کنیم؟

درسهایی فراوانی از مصاحبه با کارآفرینان میتوان دریافت کرد ،دراین فرصت قصد داریم به نکات ارزشمندی پیرامون اینکه چطور کارآفرینی کنیم؟ بپردازیم:  درس اول: ایده محصول را با مشتریان اعتبار سنجی کنید یک ایده در مرحله اول ...

درسهایی فراوانی از مصاحبه با کارآفرینان میتوان دریافت کرد ،دراین فرصت قصد داریم به نکات ارزشمندی پیرامون اینکه چطور کارآفرینی کنیم؟ بپردازیم:

 

درس اول: ایده محصول را با مشتریان اعتبار سنجی کنید
یک ایده در مرحله اول بسیار درخشان و تهییج کننده به نظر می رسد و کارآفرین را ترغیب می کند تا بر روی ان سرمایه گذاری نموده و محصولی را روانه بازار نماید. اما در بسیاری از موارد به دلیل اینکه محصول را کسی نمیخرد کارآفرینان با شکست مواجه میشوند.باید با طرح دقیق بازار یابی و تحقیق بازار تمام نظرات مشتریان احتمالی و هدف را جمع اوری و به خوبی در خصوصو نیازشان به محصول تحلیل نمود و به هر نشانه ای که میتواند از عدم نیاز مشتری به محصول خبر دهد به خوبی توجه نمود.بنابر این مسئله تنها سرمایه گذاران نیستند و به نظر اغلب کارآفرینان شکست خورده مهمترین کسانی که باید به نظرات انها توجه کنید مشتریان هستند.
درس دوم: درک اهمیت همکاران، تیم کاری و شرکای تجاری
یکی از مسائلی که در ایران کمتر مورد توجه قرار میگیرد تیم سازی و انتخاب شرکا است. معمولا افراد بر مبنای دوستی و نه شناخت حرفه ای و تخصصی با هم برای تاسیس یک استارت اپ همراه می شوند و یا اینکه کار را به تنهایی پیش میبرند. نکته قابل تامل این است که بسیاری از کارآفرینان موفق به اهمیت این موضوع اذعاندارند که نمیتوانند همه کارها را به تنهایی صورت دهند و نیاز به یک و یا چند شریک و همکار مناسب دارند.
ضرب المثل ایرانی میگوید جنگ اول به تر از صلح اخر است بنابر این در ابتدای مسیر و برای انتخاب شرکا ی خود سختگیر باشید و افراد را به راحتی همراه خود نکنید بلکه خوب در مورد خصوصیات اخلاقی و هماهنگی خودتان با انها مطالعه کنید تا بعد از رسیدن به موفقیت با آنها دچار مشکل نشوید و یا در شرایط سخت تنها نمانید.
اگر به این مسله خوب دقت نکنید میتواند منجر به مشکلات متعددی شود که تا مرز انحلال و تعطیلی کسب و کار شما پیش میرود.
درس سوم: تلاشگر و مهاجم باشید
بسیاری از کسب و کار های نوپا به دلیل اینکه مدیران انها منتظر مشتریان میمانند با شکست مواجه میشوند. در حقیقت در بازار رقابتی امروز باید به سراغ مشتریان بروید و خدمات و کالا ها خود را عرضه کنید و با فشار منطقی و عقلانی سعی کنید محصول خود را عرضه کنید. در حقیقت اتفاقی که در ایران بسیار میبینیم این است که بسیاری از صاحبان مشاغل و کسب و کار های نوپا تهاجمی عمل نمیکنند و به گونه ای کسر شان خود میدانند که خودشان را به مشتریان بالقوه شان عرضه کنند در صورتی که با یک تماس تلفنی و عرضه خدمات میتوانند مشتری را در اتخاذ تصمیم نهایی برای انتخاب انها از بین رقبا کمک کنند و پشتکار و تعهد خود را نشان دهند.
درس چهارم: بدانید که تامین منابع مالی زمان گیر هستند
بسیاری از موسسان استارتاپ ها براورد های دقیقی از زمان تامین منابع مالی ندارند و ان را بسیار زودتر از مان واقعی تخمین میزنند. به عنوان مثال شرکت های ایرانی برای دریافت وام از بانک ها با یک زمان ۶ تا ۹ ماهه مواجه هستند که در عمل این زمان را کوتاه تر از مقدار واقعی تخمین میزنند نتیجه این امر ان است که هزینه های متعددی که یک کسب و کار دارد را نمیتوانند پرداخت کنند و از سوی دیگر به درامد کافی هم دست پیدا نکرده اند و نتیجه این امر ضرر های بزرگ و شکست است.بنابراین قبل از شروع کس بو کار زمان مناسب برای تامین منابع مالی و سناریو های مختلف را در نظر بگیرید. سناریو های مختلف کمک میکنند تا در صورت شمست یک مسیر تامین مالی بتوانید مسیر های دیگر را دنبال کنید.
درس پنجم: درامد ها را واقع بینانه پیش بینی کنید
در بسیاری از طرح های کسب و کار میبینید که تعداد محصول فروخته شد اعداد بسیار تهییج کننده ای هستند اما در عمل مشاهده می شود که این تعداد هرگز فروخته نمیشود و مشتری به میزان مورد انتظار از محصول استقبال نیمکند. در حقیقت باید بر اساس اصول بازار یابی و شناخت درست غربال بازار محصول و یا خدمت خود بدانید که چه تعداد مشتری را باید به صورت واقعی انتظار داشته باشید.در بسیاری موارد انتظارات شما براورده نمیوشند.
درس ششم: ترسیم یک چشم انداز بلند مدت
بسیاری از کارآفرینان موفق تصریح کرده اند که برای دست یابی به موفقیت نیاز به یک چشم انداز بلند مدت دارید.شما باید در ابتدای شروع کسب و کار چشم اندازی وسیع برای کار خود در نظر بگیرید که در صورت توسعه کسب و کار مسیر را گم نکنید و بتوانید بر اساس ان چشم انداز پیش بروید و به نیاز ها و خواسته های مشتریانتان چاسخ بدهید و این چشم انداز قابل اصلاح وبهبود است اما وجود ان در ابتدای راه برای شناخت مسیر اصلی بسیار مهم و حیاتی است. بسیاری از کسب و کار ها وقتی رشد میکنند دچار نوعی سردرگمی میشوند و این امر منجر به انتخاب مسری های نادرست توسط موسسان می شود که نتیجه ای جز شکست ندارد.
درس هفتم: پول باد آورده
ضرب المثل ایرانی میگوید باد اورده را باد میبرد. باید توجه داشت که گاهی عرضه یک مخصول به دلیل نو بودن و عدم شناخت بازار در مراحل ابتدایی منجر به فروش بسیار زیاد و درامد بالا میشود و این پول باد اورده می تواند شرکت را در خود غرق کند. پول های هنگفت میتوانند مدیران شرکت را به این نتیجه برسانند که هرچه بسازند و به بازار عرضه کنند اگرچه نواقصی داشته باشد باز هم فروش خواهد رفت و این امر موجب شکست میشود جرا که مردم بعد از فروکش کردن خواسته اولیه دیگر محصول ناقص و با کیفیت پایین را نمیخرند.
درس هشتم: محصول منحصر بفردی ارائه کنید
در دنیای رقابتی امروز که به شدت پویا است کارآفرینان نیمتوانند محصولی را ارئه کنند که بکر بوده و رقیبی نداشته باشد.اما می توان پروسه های جدیدی را با الگو برداری از نمونه های موفق را ارائه نمود. باید دقت کرد در ارائه محصول پیروی زیاد از نمونههای عام پسند و شبیه شدن به این نمونه ها باعث موفقیت نیست و منجر به هدر رفتن سرمایه و زمان میشود.بهرت است بر ساخت محصول خودتان و کیفیت ان تمرکز کنید نه به شبیه بودن به نمونه های موفق. اتفاقی که در نمونه های استارتاپ فناوری اطلاعات ایرانی می افتد این است که مدت ها زمان و مبالغ زیادی صرف خرید قالب ها و پوسته های شبیه به سایت های خارجی مشود بدون توجه به توان و پشتیبانی سرور ها برای ترافیم و یا ویژگی های لازم برای ارئه خدمت و نتیجه چیزی نیست جز شکست چون همه چیز ظاهر نیست ….

درس نهم: یک سرمایه گذار مناسب بیابید
بسیاری از جوانان ایرانی با مشکل تامین سرمایه مواجه هستند. در ایران روش های تامین منابع مالی محدود به سرمایه های شخصی، حمایت های مالی دولتی به صورت گرانت های پژوهشی و وام های بانکی است. در خصوص سرمایه های شخصی شما میتوانید ازادی بیشتری داشته باشید اما میزان این سرمایه ها محدودند. در خصوص مورد دوم مسیر دریافت این گرانت ها برای شرکت ها یتجاری بسیار طولانی و تقریبا میتوان گفت فاقد اثر بخشی مناسب هستند چرا که در زمان مناسب و به سهولت در اختیار نیستند. در خصوص وام های بانکی نیز با توجه به پروسه طولانی اخذ وام ها معمولا این منابع قابل برنامه ریزی نیستند. بنابر این یافتن سرمایه گذاران خصوصی مناسب که بر روی ایده شما سرمایه بگذارند بسیار مهم است و از یافتن انها مهم تر این است که بتوانید افراد مناسب را بیابید افرادی که کسب و کار شما را بشناسند و با چالش ها موانع و نقاط قوت و ضعف ان انا باشند تا در مواقع لزوم بتوان به راحتی مسائل را با آنها در میان گذاشت و به نتیجه مطلوب رسید.بسیاری از استارتاپ ها در مراحلی که نیاز به تزریق سرمایه از سوی سرمایه گذار داشته اند به دلیل مشخص نبودن روند ها و استاندارد ها و زمانبندی ها و عدم درک درست سرمایه گذار با مشکل اساسی مواجه شده و شکست خورده اند.

درس دهم: به یاد داشته باشید ساختن یک کسب و کار فرایندی مستمر است
یک شرکت استارتاپ محصول و یا خدمت جدید را به بازار عرضه میکند اما اگر بر مبنای این محصول و برای ادامه آن کسب و کاری طراحی و مدیریت نکنید خیلی زود محصول نابود می شود.یک کسب و کار بخش های متعددی دارد مانند طراحی محصول، تولید، ارتباط با مشتریان و تامین کنندگان، کانال های توزیع ف تبلیغات و بازار یابی و فروش و خدمات پس از فروش آیا برای اینها برنامه ای دارید؟ اگر برنامه تان فقط ایجاد یک محصول است باید بدانید که در مسیر شکست گام برمیدارید.

برچسب ها

نظرات شما

    امیری می گوید :

    باید داستان زندگی کارافرینان را بررسی و از فعلیت انان پند و اندرز گرفت