ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : چهارشنبه, ۲۲ اردیبهشت , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۷:۱۸
ناحیه منو


چکیده اخبار اقتصادی ایران و جهان

به گزارش حساب در بخش چکیده اخبار اقتصادی من رئیس مجلس نمایندگان پارلمان روسیه (دوما) روز گذشته وارد تهران شده است. قرار است در این سفر علاوه بر راه‌ های ارتقای سطح همکاری ‌های دوجانبه درباره ...

به گزارش حساب در بخش چکیده اخبار اقتصادی من رئیس مجلس نمایندگان پارلمان روسیه (دوما) روز گذشته وارد تهران شده است. قرار است در این سفر علاوه بر راه‌ های ارتقای سطح همکاری ‌های دوجانبه درباره مسائل مهم بین‌ المللی بحث و تبادل نظر صورت گیرد.

رئیس سازمان غذا و دارو با بیان چشم ‌انداز صادرات یک‌ میلیارد دلاری برای صنعت دارو از رفع مشکل تخصیص ارز دارویی کشور خبر داده است. به گفته وی، در سال جاری صادرات دارو حدود ۱۵۰ میلیون دلار و واردات آن حدود یک‌ میلیارد دلار بوده است.در شرایطی که چندی پیش با توجه به افزایش هزینه ‌های تولید، انتظار افزایش قیمت حداقل ۳۰ درصدی شکر وجود داشته کماکان قیمت جدید شکر مصوب و ابلاغ نشده است و قائم مقام وزیر تجارت نیز چندی پیش از تعیین قیمت جدید برای این محصول خبر داده بود.در بازار سکه و ارز، قیمت ها نوسان داشته اند. نرخ برابری دلار به ریال با رشد ۰.۲ درصدی در ۳۲۴۸ تومان قرار گرفته درحالیکه هر سکه طرح جدید با افت محدودی در ۹۳۹ هزار تومان بسته شده است.

به گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت در هفت ماهه نخست سال جاری میزان صادرات سیمان و کلینکر به بیش از ۱۱.۷ میلیون تن رسیده که نزدیک به ۷۰ درصد آن سهم سیمان بوده است.به گفته مدیرعامل شرکت برق منطقه ای خوزستان از ابتدای سال جاری تا پایان مهر ۳.۵ میلیارد کیلووات ساعت برق از این استان به کشور عراق صادر شده است.

برای شرح مهمترین اخبار اقتصاد جهانی میتوان به گشایش بازارهای مالی با افت بهای جهانی طلا، نفت خام و شاخص بورس های آسیایی اشاره کرد.روز گذشته با پایان یافتن اجلاس دو روزه گروه ۲۰ در استرالیا، سران این کشورها در خصوص تقویت رشد اقتصاد جهانی به توافق رسیده اند.

اولین برآوردها نشان می دهد که تولید ناخالص داخلی ژاپن به صورت غیر منتظره در فصل تابستان نسبت به بهار ۰.۴ درصد افت داشته است. همچنین، نرخ رشد فصل بهار از منفی ۱.۷ به منفی ۱.۸ بازنگری شده است.

در واکنش به اعلام نرخ رشد اقتصادی ژاپن، عمده بورس های سهام آسیایی در محدوده منفی آغاز به کار کرده اند. شاخص MSCI آسیای پاسفیک و Nikkei بورس توکیو با افت ۰.۴ و ۲.۳ درصدی مواجه شده اند. به گزارش بلومبرگ، بدین ترتیب سرمایه گذاران ژاپنی انتظار دارند زمان افزایش نرخ مالیات به تعویق بیافتد.

کماکان روند نزولی بهای نفت خام ادامه داشته هرچند از سرعت آن کاسته شده است. نفت خام برنت دریای شمال با افت ۰.۶ درصدی ۷۹ دلار در هر بشکه معامله می شود.

بازار فلزات اساسی شاهد نوسان قیمت ها بوده است. در حالیکه هر تن مس با افت ۰.۴ درصدی به ۶۷۴۶ دلار رسیده، آلومینیوم و روی رشد محدودی داشته و به ترتیب ۱۹۷۴ و ۲۲۶۴ دلار در هر تن دادوستد می گردند.

بهای هر اونس طلا نیز با افت ۰.۲ درصدی به ۱۱۸۶.۱ دلار رسیده است. قیمت این فلز گرانبها از ابتدای ماه میلادی جاری یعنی بیش از دو هفته زیر مرز روانی ۱۲۰۰ دلار قرار دارد.

بورس های منطقه پرنوسان بوده اند. درحالی که شاخص DFM بورس امارات با افت ۱.۲ درصدی همراه شده، شاخص ابوظبی رشد محدودی داشته است. شاخص بزرگترین بورس عربی یعنی تداول عربستان نیز ۱.۳ درصد کاهش یافته است.

عصر امروز در آمریکا گزارش شاخص منطقه ای کارخانجات نواحی نیویورک منتشر می گردد که برآوردها حاکی از رشد ۵.۹ واحدی و رسیدن به ۱۲.۱ واحد است تا مقداری از افت شدید ماه قبل جبران گردد. رقم صفر در این شاخص مرز بین رشد و کاهش فعالیت ها می باشد.

گزارش تولیدات صنعتی آمریکا نیز احتمالا رشد ۰.۲ درصدی در ماه اکتبر نسبت به ماه قبل را نشان خواهد داد.

گزارش فردا از انگلستان احتمالا نشان خواهد داد که نرخ تورم سالانه در سطح ۱.۲ درصد باقی بماند که کمینه پنج سال اخیر است.

رئیس جمهور روسیه اعلام کرده که وضع تحریم های جدید بر وضعیت اقتصادی اوکراین تاثیر خواهد گذاشت. در شرایطی که روز شنبه رئیس جمهور اوکراین دستور تعطیلی تمامی مراکز خدمات دولتی و بانکی در مناطق شرقی طرفدار روسیه را صادر کرده بود.

 

برچسب ها

نظرات شما

    بیگی می گوید :

    تبادل روابط واطلاعات با سایر کشورها موثر است

    firuze می گوید :

    bazam az in etelaat bezzqrid