ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : دوشنبه, ۲۰ اردیبهشت , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۹:۱۰
ناحیه منو


چگونه فرزندانمان را از سنین کم به کسب درآمد عادت دهیم؟ (بخش دوم)

چگونه فرزندانمان را از سنین کم به کسب درآمد عادت دهیم؟ (بخش دوم) همانطور که بخاطر دارید، در مطلب "چگونه فرزندانمان را از سنین کم به کسب درآمد عادت دهیم؟ (بخش اول)" به مقایسه آموزش کسب ...

چگونه فرزندانمان را از سنین کم به کسب درآمد عادت دهیم؟ (بخش دوم)

همانطور که بخاطر دارید، در مطلب “چگونه فرزندانمان را از سنین کم به کسب درآمد عادت دهیم؟ (بخش اول)” به مقایسه آموزش کسب درآمد در کشورهای پیشرفته غربی و ایران پرداختیم. همچنین در این مطلب بیان شد که لازم است فرزندان از سنین پایین کار کردن و خرج کردن را بیاموزند تا در بزرگسالی به یکباره وارد محیط کار نشده و دستمزد خود را با اشتباهات فاحش مالی که در میان جوانان بسیار رایج است، هدر ندهند.

در بخش پایانی این مقاله نیز به بیان یک راهکار ساده به منظور کارآفرینی برای نوجوانان دبیرستانی پرداختیم. در ادامه دو راهکار دیگر برای ایجاد اشتغال برای فرزندان در محیط امن منزل خواهیم پرداخت.

 

چگونه به کودکان دبستانی تلاش و کسب درآمد بیاموزیم؟

 

حقیقتا کودکان دبستانی، خصوصا در سال های آغازی دبستان برای کار کردن بسیار کوچک هستند. اما اگر به عنوان یک پدر یا مادر دلسوز نگران آینده کودک خود هستید می توانید با راهکاری ساده فرزند خود را هم زمان تشویق به درس خواندن و کسب درآمد نمایید.

کافی است در پایان هر هفته لیست نمرات و نظرات (در سیستم آموزشی جدید به جای نمره دادن به کودکان با مقیاس های خیلی خوب، خوب  و… سطح درسی کودک را مشخص می نمایند.) معلم وی را بررسی نمایید. با او قرار بگذارید که در ازای کسب هر حالت مبلغ مشخصی پول به فرزند خود خواهید داد. در این حالت فرزند شما تلاش مضاعفی برای یادگیری درس ها و کسب درآمد بیشتر خواهد نمود و با یک تیر دو نشان زده اید. می توانید به وی گوشزد کنید که در زندگی واقعی نیز هرچه از سطح تحصیلات بالاتر و مهارت های بیشتری برخوردار باشد، در سمت شغلی مناسب تری مشغول به کار شده و درآمد بهتری خواهد داشت.

توجه نمایید که به دو دلیل مبالغ تعیین شده برای هر نمره را زیاد در نظر نگیرید. اول آنکه تعداد نمراتی که فرزندتان در دروس متفاوت کسب می کند زیاد است و ممکن است این قرار داد سبب از دست دادن مبلغ قابل توجهی از درآمد خودتان گردد و دلیل دوم آنکه نباید سرمایه زیادی در اختیار کودک کم سن قرار داده شود. زیرا به سادگی این پول ها را از دست خواهد داد. می توانید برای نمره خیلی خوب مبلغ ۱۰۰ تومان، نمره خوب ۵۰ تومان و نمره متوسط ۲۵ تومان به فرزند خود بدهید.

 

چگونه برای فرزند نوجوان خود کسب و کار ایجاد کنیم؟

 

پس از طی دوره دبستان (اول تا پنجم دبستان سپری شده و در دوره ششم تا نهم دبستان قرار دارد.) فرزند شما تا حدی به بلوغ ذهنی رسیده و بهتر است رفته رفته اداره منابع مالی را یاموزد. همچنین از نظر سن و سال نیز توانایی انجام برخی کارها را داشته و زمان آن است که مسئولیت پذیری و نظم در انجام کار را بیاموزد. بدین منظور می توانید مسئولیت برخی امور منزل را به وی سپرده و در ازای انجام کامل و بدون نقص هر کار مبلغ مشخصی به طور هفتگی یا ماهیانه به وی بپردازید. مثلا در ازای آب دهی به گیاهان، خرید نان، شستن ظرف ها و… مبلغ معینی به وی بپردازید و در صورتی که در کار وی نقصی مشاهده شد، مثلا خرید نان را فراموش نمود، از دستمزد وی مبلغی را کسر نمایید. در این حالت فرزندتان مسئولیت پذیری و نظم را خواهد آموخت و در میابد که در صورت صحیح انجام ندادن وظایف، دستمزدی دریافت نخواهد کرد.

سعی نمایید مبالغ پرداختی را به عنوان مبلغ اضافی و کمک برای پول توجیبی فرزندتان در نظر بگیرید تا اگر در انجام کاری موفق نشد دچار مشکل مالی نشود.

درپایان مجددا تاکید می کنیم که سعی نمایید فرزند خود را مجبور به انجام هیچ کاری ننمایید و با ایجاد انگیزه او را تشویق به کار کردن نمایید تا همواره خاطره ای خوش از زحمت کشیدن و دستمزد گرفتن در ذهن وی باقی بماند.

برچسب ها

نظرات شما

    نیما می گوید :

    این توصیه بسیار اشتباه است، شرطی کردن کودکان به پول بسیار خطرناک و مشکلدار استو نمیدونم این مطلب غیر علمی و مضر رو از کجا اوردید. روش آشنایی کودک با کسب و کار فرسنگ ها از این مدل طرز فکر فاصله دارد.