ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : پنجشنبه, ۳ تیر , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۲۱:۲۱
ناحیه منو


چگونه کارایی تیم خود را بهبود دهیم؟

سال‌های زیادی است که محققان بر روی علل ایجاد خلاقیت در افراد تحقیق می‌کنند. هنوز هم دلایل مشخصی برای این که بفهمیم چرا برخی افراد خلاق‌تر هستند وجود ندارد. نکته‌ی مهم این است که شرکت‌ها ...

سال‌های زیادی است که محققان بر روی علل ایجاد خلاقیت در افراد تحقیق می‌کنند. هنوز هم دلایل مشخصی برای این که بفهمیم چرا برخی افراد خلاق‌تر هستند وجود ندارد. نکته‌ی مهم این است که شرکت‌ها در دنیای امروز بیش از پیش به افراد خلاق نیاز دارند تا در رقابت تجارت پیروز شوند.

اکثر افراد به این نکته در زندگی خود فکر می‌کنند که تاثیری بر اطرافیان خود و دنیا داشته باشند و یا به نوعی نامی از خود باقی بگذارند. اما چگونه می‌توان تبدیل به چنین فردی شد؟ در دنیای امروز موفقیت فردی معنی کمتری دارد و این شرکت‌ها و سازمان‌ها هستند که نامی از خود باقی می‌گذارند.

یک نظریه در مورد افراد خلاق این است که آنها کمتر با جامعه در ارتباط هستند و بیشتر ایده‌های آنها در تنهایی به ذهن این افراد خطور می‌کند. اما ما در یک سازمان رو به رشد، به فردی نیاز داریم که بتواند به خوبی با تیم و گروه کار کند. حال سوال اساسی این است که چگونه می‌توانیم با این تضاد و پارادوکس کنار بیاییم؟

استراتژی کار گزوهی در سازمان‌ها دو نوع دارد. یکی آن که تلاش می‌کند هر فردی در گروه برای موفقیت گروه و سازمان کار کند و نوع دیگر آکه در آن اهداف گروه وسازمان به نوعی تبیین شده است که با رسیدن سازمان به اهدافش، هر یک از افراد نیز به تنهایی به موفقیتی دست پیدا کنند. فرهنگ آمریکایی بر خلاف فرهنگ آسیایی و شرقی از نوع دوم است و به همین دلیل است که می‌بینیم هر ساله تعداد زیادی اختراعات و نوآوری‌ها در این کشور معرفی می‌شود. در این فرهنگ هر فردی نقش خود در گروه را می‌شناسد و می‌داند اگر گروه موفق شود، خود او نیز پیشرفت خواهد کرد و به نوعی از کار کردن در گروه لذت بیشتری می‌برد.

راه حلی به نام طوفان ذهنی چند سالی است که در شرکت‌ها برای افزایش ایده‌های کاری استفاده می‌شود. در جلسات طوفان ذهنی، افراد با شدت تمام هر ایده‌ای که در طول جلسه به ذهنشان می‌رسد را با گروه در میان می‌گذارند. بر خلاف تئوری طراح این نوع جلسات، طوفان ذهنی در سال‌های طولانی ظهور خود نتوانسته راه حلی مفید برای افزایش ایده‌های سازمان‌ها باشد. این نوع جلسات نیاز به بازبینی دارند.

برای بهبود کارایی جلسات طوفان ذهنی، کافی است افراد ابتدا در زمانی که شرکت در اختیار آنها قرار می‌دهد، ایده‌های خود را یادداشت کنند و از زمان تنهایی و خلاقیت فردی خود نهایت استفاده را ببرند. سپس در جلسه‌ی طوفان ذهنی، افراد باید ایده‌های یادداشت شده‌ی خود را با دیگران در میان می‌گذارند. با انجام این استرانژی، از فواید خلاقیت فردی در کنار کار گروهی بهره می‌بریم. منبع: Harward Business Review

برچسب ها

نظرات شما