ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : چهارشنبه, ۲ تیر , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۶:۱۹
ناحیه منو


چگونه کودک را با ارزش پول آشنا کنیم؟ (بخش دوم)

چگونه کودک را با ارزش پول آشنا کنیم؟ (بخش دوم)  اخبارمالی حساب من: شناخت صحیح کودک از پول، آشنایی با ارزش آن و یادگیری نحوه صحیح خرج کردن پول، می تواند سبب جلوگیری از عادت های ...

چگونه کودک را با ارزش پول آشنا کنیم؟ (بخش دوم)

 

اخبارمالی حساب من: شناخت صحیح کودک از پول، آشنایی با ارزش آن و یادگیری نحوه صحیح خرج کردن پول، می تواند سبب جلوگیری از عادت های بد مالی (خسیسی یا ولخرجی) وی در آینده شود. در مقاله چگونه کودک را با ارزش پول آشنا کنیم؟ (بخش اول) در مورد اهمیت آشنا نمودن کودکان با پول و ارزش آن بسیار صحبت نموده و دو راه ساده و بسیار ابتدایی برای شناساندن پول به کودکان ۴ یا ۵ سال به بالا را معرفی نمودیم. در ادامه با ما باشید تا روش های بهتری برای ایجاد درک اقتصادی در کودکان معرفی نماییم.

  • در مورد کودکان کم سن و سال که معمولا هنوز به دوره دبستان نرسیده اند، بسیار شاهد درخواست های آنان برای خرید انواع اجناس از قبیل خوراکی، اسباب بازی و… هستیم. حتی گاهی در فروشگاه، کودک بدون آنکه بداند وسیله ای چیست و چه کاربردی دارد، صرفا به دلیل شکل ظاهر و بسته بندی زیبای آن، اصرار به خرید یک وسیله می نماید. برای آموزش خویشتن داری و محدودیت منابع به کودک خردسال، باید از آموزه های روش قبل استفاده نمایید. به یاد دارید که بودجه اندکی برای خرید تنها یک خوراکی در اختیار کودک خود قرار دادید؟ حال وقت آن است که در مقابل خواسته های نا بجای فرزندتان برای خرید یک وسیله غیر ضروری، به او یاد آوری کنید که سهم خرید این هفته او تمام شده است و دیگر پولی برای خرید وسیله مورد نظر او ندارید. با این روش محدود بودن منبع مالی را به کودکتان نشان خواهید داد.
  • بد نیست یک مرتبه برای همیشه با کودک خود صحبت کنید و به او توضیح دهید که انسان ها برای بدست آوردن پول کار می کنند و در ابتدای هر ماه مقداری پول برای گذران زندگی در آن ماه به حساب آنان واریز می شود. این پول نیز درست همانند پولی که شما برای خرید خوراکی به او می دهید مقدار مشخص و محدودی دارد و برای آنکه بتوانید هر روز غذا داشته باشید، پول آب و برق و… را بپردازید، برای او لباس بخرید و… باید پولتان را با دقت خرج کنید و از خریدهای اضافه پرهیز نمایید. البته سعی کنید این توضیحات را به شکلی برای او بازگو نمایید که دچار ترس و اضطراب و نگرانی مالی نشود.
  • هنگامی که فرزندتان به مدرسه رفت و بیشتر با اعداد و پول ها آشنا شد، وقت آن است که به وی خرید کردن را نیز بیاموزید. برای این کار بهتر است ابتدا هنگامی که به همراه او به مغازه ای رفتید، مقداری پول در اختیارش قرار دهید تا خودش پول خوراکی هایی که انتخاب کرده است بپردازد و با عمل پرداخت پول و دریافت مابقی پول آشنا گردد. کمی که بزرگتر شد و مهارت های کافی را بدست آورد، می توانید برای خریدهایی نظیر لوازم تحریر و خریدهای کوچک دیگر به تنهایی او را به مغازه بفرستید تا یاد بگیرد خودش اجناس را ارزیابی نماید، جنس های متفاوت را بررسی کند، درباره اختلاف قیمت اجناس سوال نماید و خرید خود را انجام دهد. به یاد داشته باشید او هنوز کودک و بی تجربه است و در صورتی که انتخاب اشتباهی داشت، نباید او را سرزنش نمایید. تنها برای او توضیح دهید که اشتباه کارش چه بوده تا دفعه بعد بیشتر دقت نماید.

بهترین راه برای انواع آموزش های اقتصادی به کودکان، پرداخت پول توجیبی هفتگی و ماهیانه است. سعی کنید فرزندتان را بخاطر اشتباهات مالی اش توبیخ نکنید و با حوصله خطاهای او را برایش توضیح دهید تا هرچه زودتر درست خرج کردن را بیاموزد.

برچسب ها

نظرات شما