ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : چهارشنبه, ۲ تیر , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۵:۳۱
ناحیه منو


چگونه کودک را با ارزش پول آشنا کنیم؟ (بخش اول)

چگونه کودک را با ارزش پول آشنا کنیم؟ (بخش اول) به روایت پایگاه مالی اقتصادی حساب من اخیرا بسیاری از کارشناسان تربیتی بر اهمیت آموزش های اقتصادی و آشنا سازی کودک با ارزش پول و آینده ...

چگونه کودک را با ارزش پول آشنا کنیم؟ (بخش اول)

 

به روایت پایگاه مالی اقتصادی حساب من اخیرا بسیاری از کارشناسان تربیتی بر اهمیت آموزش های اقتصادی و آشنا سازی کودک با ارزش پول و آینده نگری در مورد مسائل مالی تاکید دارند. آنان مناسب ترین سن برای شروع آموزش های اقتصادی به کودک را زمانی می دانند، که وی توانایی شمردن داشته باشد.

یکی از نکات بسیار مهم که کودک باید پیش از پول خرج کردن بیاموزد، ارزشمند بودن پول است. درست است که همگی ما بزرگسالان بر اهمیت پول در زندگی و ارزش آن آگاهیم، اما از دیدگاه یک کودک ۵ یا ۶ ساله، پدر و مادر او بدون هیچ زحمتی کارت را در دستگاه خود پرداز قرار داده و پول دریافت می نمایند. بنابر این کودک از زحمتی که برای بدست آوردن پول کشیده شده و مهم تر از آن دقتی که باید در خرج کردن پول صرف نماید، بی خبر است. همچنین یک کودک با تفاوت ارزش میان پول های مختلف نیز آشنایی ندارد.

حتی اگر در خانواده مرفهی زندگی می نمایید نیز باید کودک را با اهمیت صحیح پول خرج کردن آشنا نمایید. چرا که ممکن است به هزاران دلیل در زندگی اشخاص محدودیت های مالی پیش آید. همچنین مسلما شما نیز به عنوان پدر و مادر فرزندتان، با ولخرجی و عدم مدیریت صحیح پول به توانگری مالی دست نیافته اید و یقینا فرزندتان هم اگر راه صحیح کار با منابع مالی را نیاموزد، آینده اقتصادی روشنی پیش رو نخواهد داشت.

آشنایی کودک با پول:

  • اگر فرزندتان کم سن و سال است یا هنوز شناختی از پول ندارد، پیش از هرچیز بهتر است با چند سکه و معرفی هریک از آن ها به فرزندتان آموزش را آغاز نمایید. برای آنکه کودکتان با ارزش هر پول آشنا شود می توانید وسایلی را که با هر مقدار پول می توان خرید به او معرفی کنید. مثلا دو سکه ۵۰۰ تومانی به او نشان دهید و بگویید با این مقدار پول می تواند کیک مورد علاقه اش را بخرد، سپس ده سکه ۱۰۰ تومانی به او نشان دهید و بگویید با این ده سکه نیز می تواند همان کیک را بخرد و… .
  • پس از آنکه فرزندتان را با انواع سکه ها و اسکناس ها آشنا نمودید، برای آنکه مفهوم محدودیت منابع مالی را به کودک خود نشان دهید، دفعه بعدی که برای خرید او را به همراه خود بردید، مقدار اندک و معینی پول در نظر بگیرید و از او بخواهید میان خوراکی هایی که می تواند با آن پول بخرد انتخاب نماید. مثلا دو هزار تومان در اختیارش قرار داده و به او بگویید با این پول می تواند یک بستنی، کیک یا شکلات بخرد و به عنوان مثال اگر شکلات بخرد مقداری پول برایش باقی می ماند تا دفعه آینده که برای خرید به مغازه آمدید بتواند خوراکی بهتری بخرد.

با کمک روش فوق فرزندتان چند نکته اساسی را خواهد آموخت:

  • برای آنکه صاحب اجناس شود باید بهای آن را بپردازد.
  • مقدار پولی که در اختیار افراد قرار دارد محدود است.
  • ممکن است تمایل به خرید اجناس متفاوتی داشته باشد اما اگر پول کافی ندارد باید خویشتن داری نماید.
  • با پس انداز بخشی از پول خود می تواند در آینده اجناس مفیدتر و گران قیمت تری بخرد.

 

اگر در خانه کودک ۴ سال یا بزرگتری دارید که هنوز با پول و ارزش انواع پول ها آشنا نشده است، بهتر است همین حالا شروع کرده و او را با انواع پول ها آشنا نمایید تا در مقاله آینده که ادامه همین مطلب است، راهکارهای دیگری برای آشنایی کودک با ارزش پول و مسائل اقتصادی به شما ارائه نماییم.

 

برچسب ها

نظرات شما