ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : چهارشنبه, ۲ تیر , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۵:۴۲
ناحیه منو


کاهش آمار ساخت وساز

به گزارش حساب من نوسانات نرخ ارز و نفت ،همچنین بلاتکلیفی فاز بعدی هدفمندی یارانه ها موجب کاهش آمار ساخت و ساز شده است.  بر اساس آخرین مرکز آمار ایران که از اطلاعات پروانه‎های ساختمانی صادر ...

به گزارش حساب من نوسانات نرخ ارز و نفت ،همچنین بلاتکلیفی فاز بعدی هدفمندی یارانه ها موجب کاهش آمار ساخت و ساز شده است.

 

بر اساس آخرین مرکز آمار ایران که از اطلاعات پروانه‎های ساختمانی صادر شده از سوی شهرداری کشور در بهار ۱۳۹۳ اطلاع می‎دهد، در بهار سال ۱۳۹۳ تعداد ۳۴هزار و ۲۳۷ پروانه ساختمانی از سوی شهرداری‌های کشور صادر شده که به نسبت فصل گذشته حدود ۴۵.۵ درصد و به نسبت فصل مشابه سال گذشته حدود ۳۸.۴ درصد کاهش داشته است. از کل پروانه‌های صادر شده ۳ هزار و ۳۰۲ پروانه (۹.۶ درصد) مربوط به افزایش بنا و ۳۰ هزار و ۹۳۵ پروانه (۹۰.۴ درصد) مربوط با احداث ساختمان بوده است که پروانه‌های صادر شده برای احداث ساختمان نسبت به فصل گذشته حدود ۴۶.۹ درصد و نسبت به فصل مشابه سال گذشته حدود ۴۰.۳ درصد کاهش داشته است.

بر اساس این آمار تعداد واحد مسکونی پیش بینی شده در پروانه های صادر شده برای احداث ساختمان در بهار سال ۱۳۹۳ بالغ بر ۱۰۰ هزار و ۲۱۹ واحد بوده که نسبت به فصل گذشته حدود ۴۵.۹ درصد و نسبت به فصل مشابه سال گذشته حدود ۴۸.۲ درصد کاهش داشته است.

با توجه به تعداد پروانه‌های صادر شده برای احداث ساختمان متوسط تعداد واحد مسکونی در پروانه احداث ساختمان ۳.۲ واحد در پروانه‌های احداث ساختمان مسکونی ۳.۴ واحد بوده است.همچنین براساس آخرین آمار مرکز آمار ایران تعداد ۳ هزار و ۵۲۲ پروانه ساختمانی توسط شهرداری تهران صادر شده است که نسبت به فصل گذشته حدود ۲.۹ درصد و نسبت به فصل مشابه سال گذشته حدود ۵۰.۵ درصد کاهش داشته است.

این تعداد پروانه حدود ۱۰.۳ درصد از کل پروانه های ساختمانی کشور را تشکیل می‌دهند. از پروانه‎های صادر شده در شهر تهران ۱۹ پروانه (۵ درصد) مربوط به افزایش بنا و ۳ هزار و ۵۰۳ پروانه (۹۹.۵ درصد) مربوط به احداث ساختمان بوده است که پروانه‌های صادر شده برای احداث ساختمان نسبت به فصل گذشته حدود ۲.۸ درصد و نسبت به فصل مشابه سال گذشته حدود ۵۰.۶ درصد کاهش داشته است.

تعداد واحدهای مسکونی پیش بینی شده در پروانه‌های صادر شده برای احداث ساختمان از سوی شهرداری تهران در بهار سال ۱۳۹۳ بالغ بر ۲۶ هزار و ۴۹۳ واحد بوده که نسبت به فصل گذشته حدود ۳.۲ درصد و نسبت فصل مشابه سال گذشته حدود ۵۳.۳ درصد کاهش داشته است.

با توجه به تعداد پروانه های صادر شده برای احداث ساختمان در شهر تهران متوسط واحد مسکونی در پروانه‌ای احداث ساختمان ۷.۶ واحد و در پروانه‌های احداث ساختمان مسکونی ۷.۵ بوده است. کاهش آمار ساخت وساز عموما موجب ثبات در بازار کشور ها می شود

برچسب ها

نظرات شما

  shahnaz rafiee می گوید :

  khodaya shokret

  بیگی می گوید :

  این اثار از برنامه ریزی غلط است

  شکری می گوید :

  وزارت مسکن تصمیم درست در مرد ملک اتخاذ نکرد

  ملایی می گوید :

  دولت در زمینه مسکن در سال ۹۲و۹۳ عملکرد خوبی نداشته و موجب رکود مسکن گردیده است