ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : سه شنبه, ۲۱ اردیبهشت , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۶:۴۹
ناحیه منو


کاهش بدهی خارجی ایران

 کاهش بدهی خارجی ایران اگرچه ایران از جمله کشورهای جهان است که دارای کمترین میزان بدهی های خارجی است اما این یک حقیقت است که کشور ما نیز دارای بدهی های خارجی می باشد. لازم به ...

 کاهش بدهی خارجی ایران

اگرچه ایران از جمله کشورهای جهان است که دارای کمترین میزان بدهی های خارجی است اما این یک حقیقت است که کشور ما نیز دارای بدهی های خارجی می باشد. لازم به ذکر است که با روی کار آمدن دولت یازدهم ، گرچه درآمدهای نفتی ایران کاهش یافت ، اما دولت مردان موفق شدند با تدابیر اقتصادی به میزان ۴ میلیارد و ۳۹۸ میلیون دلار از بدهی های خارجی ایران را پردخت نمایند .

مطابق با آمارهای بانک مرکزی کشور ، هم اکنون تمامی بدهی های خارجی ایران برابر با ۷ میلیارد و ۵۷۱ میلیون دلار است که با وجود بزرگی این مبلغ ، و با مقایسه عملکرد دولت یازدهم با زمان آغاز به کار این دولت ، می توان دریافت که دولت مردان در شرایط سخت اقتصادی که قیمت هر بشکه نفت به ۲۵ دلار کاهش یافت نیز موفق به پرداخت بخشی از بدهی های خارجی ایران شده اند و حدود ۴ میلیار و نیم از بدهی ایران کاسته اند .

بر اساس آمار جهانی بدهی ۲۰۱۷ که عنوان گزارشات بانک جهانی می باشد ، بدهی خارجی کشورمان در سال ۲۰۱۵ ۶ میلیارد و ۳۲۲ میلیون دلار اعلام شده است .

همچنین بر اساس این گزارش بدهی خارجی ایران در سال های دورتر یعنی سال ۲۰۱۱ میلادی ، برابر ا ۱۷ میلیار و ۳۴۴ میلیون دلار اعلام شده است که از این مقدار ، میزان ۴ میلیارد و ۸۱۴ میلیون دلار بدهی بلند مدت ، ۱۰ میلیارد و ۳۲۰ میلیون دلار از این مبلغ بدهی کوتاه مدت خارجی ایران و مابقی که مقدار آن به ۲ میلیارد و ۲۰۹ میلیون دلار می رسد ، بدهی ایران به بانک جهانی ، صندوق بین المللی پول و سایر سازمان های بین المللی مالی بوده است .

گفتنی است تحریم هایی که مدت ها است بر کشور ما اعمال می شود ، نقش موثری در بدهی های خارجی کشور داشته اند .

برچسب ها

نظرات شما