ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : دوشنبه, ۳۱ خرداد , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۷:۰۵
ناحیه منو

کاهش تورم

 به گزارش حساب من  پیرامون کاهش تورم دبيرسابق ستاد هماهنگي هاي اقتصادي دولت چندي پيش وعده تورم کمتر از 15 درصدي را براي سال 94 داده بود. رئيس جمهور نيز چندي قبل اشاره کرده بود ...

 به گزارش حساب من پیرامون کاهش تورم دبیرسابق ستاد هماهنگی های اقتصادی دولت چندی پیش وعده تورم کمتر از ۱۵ درصدی را برای سال ۹۴ داده بود. رئیس جمهور نیز چندی قبل اشاره کرده بود که نرخ تورم سال ۱۳۹۳ در پایان سال به عددی نزدیک به ۲۰ درصد می رسد. پیش از این دولت وعده تورم ۲۵ درصدی را ارائه کرده بود. آخرین گزارش بانک مرکزی نیز تایید می کند که نرخ تورم در پایان مرداد ماه سال جاری به ۲۳ درصد رسیده است. موسسه مطالعاتی بیزینس مانیتور نیز به تازگی پیش بینی کرده تورم ایران در پایان سال عدد تورم ایران به ۲۵ درصد و رشد اقتصادی به ۳.۲ درصد می رسد.

با این حال برخی محافل کارشناسی پیش بینی می کنند همزمان با خروج اقتصاد ایران از دوره رکود، احتمال افزایش نرخ تورم نیز تقویت می شود. در صورتی که بنگاه های صنعتی به تولید بیشتر اقدام کنند، نیاز به تامین مواد اولیه و سایر الزامات آنها منجر به رشد قیمت ها در برخی رشته های صنعتی می شود. با این وجود مشاور اقتصادی رئیس جمهور چندی پیش اعلام کرده بود حتی در صورت افزایش نرخ تورم، قدرت خرید شهروندان نیز به همان نسبت رشد پیدا می کند.

گزارش های تازه بانک مرکزی نشان می دهد تورم نقطه به نقطه مرداد ماه در قیاس با ماه قبل ۰.۱ درصد رشد داشته است. پیش از این نرخ تورم نقطه به نقطه از خرداد ماه سال ۹۲ مسیرنزولی را پیش گرفته بود و شاهد کاهش تورم بودیم.بررسی ها نشان می دهد سال گذشته تورم  نقطه به نقطه در مهر ماه ۴ درصد، آبان ۴.۷ درصد، آذر ۲.۳ درصد، دی ۰.۸ درصد، بهمن ۶ درصد، اسفند ۳.۱ درصد، فروردین ۲.۳ درصد، اردیبهشت ۰.۸ درصد و در خرداد ۲ درصد بود.

لازم به ذکر است در پایان معاملات تالار های بورس اوراق بهادار مورخ دوشنبه ۱۷ شهریور ماه، ۳۵۷ میلیون سهم و حق تقدم به ارزش بیش از ۸۲۰ میلیارد ریال در ۴۱ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت.شاخص بازار اول با ۱۳۹ واحد افزایش به رقم ۵۲۸۴۷ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۱۱۷ واحد افزایش عدد ۱۴۱۶۴۶ واحد را تجربه کرد.

همچنین بیشترین حجم معاملات را شرکت های بانک صادرات ایران، بانک تجارت، ایران خودرو، ایران خودرو دیزل، آهنگری تراکتورسازی ایران (خاهن۲)، سرمایه گذاری سایپا، سرمایه گذاری خوارزمی، فولاد مبارکه اصفهان و زامیاد به خود اختصاص دادند.

 

برچسب ها

نظرات شما