ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : پنجشنبه, ۳ تیر , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۲۱:۱۳
ناحیه منو


کاهش قیمت نفت

با وجود رفراندوم اسکاتلند ، جنگ در نقاط مختلف دنیا و مذاکرات بین المللی هسته ای ، نا آرامی اعراب و بیماری های فراگیر در افریقا ، قیمت نفت برخلاف پیش بینی ها رو به ...

با وجود رفراندوم اسکاتلند ، جنگ در نقاط مختلف دنیا و مذاکرات بین المللی هسته ای ، نا آرامی اعراب و بیماری های فراگیر در افریقا ، قیمت نفت برخلاف پیش بینی ها رو به کاهش است و به کمترین رقم در چند سال اخیر رسیده است که از دلائل آن کاهش تقاضا و ضعع اقتصادی کشورها را نام برد.در واقع، تولیدکنندگان نفت، همچنان سطح تولید سابق خود را حفظ کرده‌اند. در ایالات متحده نیز سطح تولید در سه سال گذشته بیش از ۳ میلیون بشکه در روز افزایش یافته و میزان تولید سالانه این کشور نیز رکورد جدیدی را به ثبت رسانده است. تولیدکنندگان اوپک با حداکثر سرعت در حال تولید هستند و حتی در لیبی هم علی‌رغم نابسامانی‌های موجود در این کشور، تولید نفت افزایش یافته است و تنها در ماه اوت بود که با کاهش تولید عربستان سعودی، افزایش عرضه جهانی می توان نادیده گرفت.

به این ترتیب، موارد مذکور سبب شده است که قیمت نفت سیری نزولی را طی کند و حتی بهای نفت خام برنت به زیر ۹۷ دلار به ازای هر بشکه برسد و احتمال آن می‌رود که قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت نیز تا ۸۰ دلار به ازای هر بشکه کاهش یابد.دانیل یرگین معاون مؤسسه مشاوره انرژی آی‌اچ‌اس در این رابطه گفته است که «وضعیت ژئوپولتیکی فعلی جهان، وضعیتی است که می‌توانست سبب افزایش قیمت‌های جهانی نفت شود.»پرسش اساسی که اکنون مطرح می‌شود این است که آیا نفت ارزان‌تر حاکی از یک اختلال کوتاه‌مدت است یا یک تغییر بلندمدت بنیادی است که می‌تواند پیامدهای واجد اهمیتی را برای دولت‌های نفتی در خاورمیانه، آفریقا، آمریکای لاتین و اروپا، به دنبال داشته است.

به‌علاوه، صرف نظر از چرایی کاهش قیمت نفت علی‌رغم ناآرامی‌های فعلی در سطح جهان، پرسش دیگری که مطرح می‌شود این است که آیا چنین ناآرامی‌هایی تنها عامل مانع سقوط قیمت نفت است؟

این‌گونه به نظر می‌رسد که دستورالعملی برای حفظ ثبات رشد اقتصاد جهانی وجود ندارد. در واقع، تولید ناخالص ملی ژاپن در سه‌ماهه دوم سال جاری با کاهش چشم‌گیر ۷ درصدی مواجه بوده است و اقتصاد دیگر کشورهای آسیایی نیز رونق چندانی نداشته است. تقاضای سالانه چین برای نفت (و دیگر مواد خام)، کاملاً بدون تغییر مانده است و کاهش قیمت نفت، آهن و دیگر کالاهای اساسی را در پی داشته است. در اروپا نیز صرف‌نظر از اقدامات آتی روسیه، وضعیت چندان مناسب نیست. با این وجود، به نظر می‌رسد که اقتصاد ایالات متحده (و نیاز این کشور به نفت) تا حدودی روبه رشد است. اما در این کشور نیز، تقاضا برای نفت برابر با یا کمتر از متوسط تقاضا در پنج سال اخیر است.

آمریتا سن تحلیل‌گر حوزه انرژی در رابطه با کاهش قیمت نفت گفته است که «این روند نزولی ناشی از کاهش تقاضا است و عرضه اضافی نیز سبب بدتر شدن وضعیت شده است. بنابراین، پیش‌بینی نحوه‌ خروج از این وضعیت در آینده نزدیک، دشوار است».

با توجه به وضعیت نابسامان اقتصاد جهانی، اوپک در گزارش‌های اخیر خود، سطح تقاضای مورد انتظار را کاهش داد. با این وجود، عبدالله البدری دبیر کل سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، روز جمعه گذشته (۲۰ شهریور ماه)، در مقر دائمی این سازمان در وین اتریش به روزنامه وال استریت ژورنال گفته است که «برگزاری هیچ نشست اضطراری‌ای بررسی نشده است و پیش‌بینی می‌شود که قیمت‌های نفت تا پایان امسال بهبود یابد.» البدری عوامل فصلی را دلیل افت قیمت‌های نفت دانسته و گفته است «من به‌واقع نگران نیستم و ماه‌های ژوئیه و اوت هم ماه‌های خوبی برای قضاوت و داوری درباره بازار نیست، چراکه در چنین بازه‌ای، فصل تعمیر و نگهداری پالایشگاه‌ها است.» وی در عین‌حال خاطرنشان کرده است که در صورت تداوم روند نزولی قمیت‌های نفت، پروژه‌های تولید پرهزینه و گران نفت از بازار حذف خواهد شد.وزرای نفت عربستان سعودی و کویت نیز اظهارنظرهای مشابهی داشته‌اند و اعلام کرده‌اند که نگران کاهش قیمت‌های نفت نیستند.آژانس بین‌المللی انرژی نیز در گزارش ماهانه خود میزان تقاضای مورد انتظار برای نفت را کاهش داده است. در گزارش آژانس بین‌المللی انرژی آمده است که «کاهش اخیر رشد تقاضا، امری قابل‌توجه است.»

سازمان اطلاعات انرژی ایالات متحده نیز به‌منظور بازتاب پویایی‌های  جدید بازار، چشم‌انداز خود برای قیمت‌های جهانی نفت را اصلاح کرده است. بنا به پیش‌بینی‌های سازمان اطلاعات انرژی، انتظار می‌رود که قیمت نفت تا اویل دهه‌ آتی، زیر ۱۰۰ دلار به ازای هر بشکه باقی بماند. در چشم‌انداز ارائه شده توسط این سازمان، در صورت تداوم کسادی اقتصاد جهانی، قیمت‌ نفت در دهه‌هایی آتی به زیر ۷۵ دلار به ازای هر بشکه هم خواهد رسید.

نوسانات قیمت نفت مایه نگرانی تمام کسانی که با خرید و فروش آن سروکار دارند، شده است. در این میان، دولت‌های وابسته به سودهای نفتی در خاورمیانه و بخش‌هایی از آمریکای لاتین و نیز دولت روسیه که بودجه خود را با توجه به افزایش مداوم قیمت نفت تنظیم کرده‌اند، اکنون با دشواری‌هایی مواجه خواهند شد.

محمد الشطی تحلیل‌گر عربستانی بازار نفت در این رابطه گفته است که «بالا رفتن چندین ساله قیمت نفت موجب شده است کشورهایی که از طریق فروش نفت اقدام به کسب درآمد برای بودجه سالیانه خود می‌کنند، قیمت نفت را در بودجه‌هایشان حدود ۱۰۰ دلار ببندند. به همین دلیل با کاهش چند دلاری قیمت نفت و رسیدن آن به زیر ۱۰۰ دلار به ازای هر بشکه، سبب نگرانی کارشناسان اقتصادی این کشورها شده است.»

کشور همسایه ایران یعنی عراق که ۹۳ درصد درآمد خود را از طریق فروش نفت تأمین می‌کند، به قیمت نفت ۱۰۶ دلار به ازای هر بشکه یا بیشتر نیاز دارد تا بتواند تعادل بودجه خود را حفظ کند. دیگر کشورهای عضو اوپک از ایران گرفته تا نیجریه نیز وضعیت مشابهی دارند.روسیه نیز به قیمت ۱۱۴ دلار به ازای هر بشکه نیاز دارد و علاوه ‌بر آن، در صورتی که بخواهد بهره‌برداری از ذخایر موجود در اعماق آب‌های قطب شمال را ادامه دهد نیز به قیمت‌های بالای نفت نیازمند است. از سوی دیگر، کانادا نیز به‌منظور تداوم استخراج پرهزینه نفت شیل نیازمند قیمت‌های بالای نفت است ،از طرفی، قیمت‌های پایین نفت تنها به ضرر تولیدکنندگان قدیمی تر نیست. در اقلیم کردستان عراق و اسکاتلند نیز که به‌دنبال کسب استقلال به پشتوانه سودهای نفتی هستند ، با ضرر مواجه خواهند شد. رفراندوم تکلیف استقلال اسکالند از بریتانیا معلوم می کند و با استقلال اسکاتلند ، تامین منابع علی الخصوص نفت از معضلات این کشور خواهد بود.

برچسب ها

نظرات شما