ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : دوشنبه, ۲۰ اردیبهشت , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۸:۲۷
ناحیه منو


کاهش نرخ سود بانکی

به گزارش حساب من عبدالناصر همتی در گفت‌وگویی درباره بازنگری مجدد در نرخ سود بانکی گفت: شورای پول و اعتبار برای کاهش نرخ سود بانکی منتظر مشخص شدن تورم انتظاری است، یعنی می‌خواهد روند کاهنده ...

به گزارش حساب من عبدالناصر همتی در گفت‌وگویی درباره بازنگری مجدد در نرخ سود بانکی گفت: شورای پول و اعتبار برای کاهش نرخ سود بانکی منتظر مشخص شدن تورم انتظاری است، یعنی می‌خواهد روند کاهنده نرخ تورم یک‌سال آینده که مورد انتظار است محقق شود، آن مشخص شود تا بر اساس آن نرخ سود بانکی با کاهش مواجه می شود.

با کاهش تورم نرخ سود کاهش می‌یابد
رییس شورای عالی هماهنگی مدیران عامل بانک‌های دولتی با اعلام اینکه کاهش نرخ سود بانکی قطعی است، افزود: با کاهش نرخ تورم، نرخ سود هم کاهش می‌یابد، البته باید توجه کرد که نرخ سود نباید عین نرخ تورم شود.
وی در بیان دلایل آن عنوان کرد: سپرده‌گذاران بانکی انتظار دارند که پس از این‌که مدت زمانی مثلا یک‌سال پول آنان در بانک سپرده‌گذاری شده است، متضرر نشوند و سودی هم عاید آنان شود، بنابراین باید نرخ سود بانکی کمی بالاتر از نرخ تورم باشد.
همتی با اشاره به نرخ سود ۲۲ درصدی سپرده‌های بانکی گفت: برخی از بانک‌ها با احتساب نرخ موثر، هزینه این سود حدود ۲۵، ۲۶ درصد برای آن‌ها تمام می‌شود، بنابراین کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی به نفع بانک‌هاست و قیمت تمام شده پول را برای بانک‌ها کاهش می‌دهد.
همتی می‌گوید: ممکن است که در این بازار متشتت، برخی‌ها پول‌های خود را از بانک‌ها خارج کرده و به جاهایی ببرند که پول و سود بیش‌تری به آنان می‌پردازند، بنابراین اگر بتوانیم یک هماهنگی بین بانک‌ها برای رعایت نرخ‌ها ایجاد کنیم و همه بانک‌ها نرخ سود را کاهش دهند، حتما به نفع جامعه است.
این مقام مسوول در نظام بانکی کشور با تاکید بر این‌که باید به فکر سپرده‌گذاران هم باشیم، گفت: برخی‌ها می‌گویند که اگر نرخ سود سپرده‌ها را پایین بیاوریم سپرده‌گذاران ضرر می‌کنند، ولی براساس قانون بانکداری بدون ربا، بانک‌ها در پایان سال جمع‌بندی‌هایی را انجام می‌دهند و اگر به این نتیجه برسند که سود بیش‌تری را باید به سپرده‌گذاران بپردازند، به‌شکل سهم مشاع می‌توانند سود را به سپرده‌گذاران پرداخت کنند، بر این اساس با بازگشت این سود دیگر سپرده‌گذاران متضرر نخواهند شد.

امید است تحولات طرح جامع اقتصادی موجب افزایش تولید و چرخه کسب و کار شود.

 

برچسب ها

نظرات شما

  lila masoomi می گوید :

  خبر خوبی نبود

  سمیعی می گوید :

  می بایست راه منطقی پیدا کرد

  نوروزی می گوید :

  فکر درستی نیست

  یوسفی می گوید :

  اگر راه درستی اتخاذ نشود مردم حق دارند سپرده خود را از بانکها بکشند بیرون چون بانکها با این پولها کار مکنند

  لباف نژاد می گوید :

  چه بد شد!!

  fakhri می گوید :

  ey baba!!