ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : سه شنبه, ۲۱ اردیبهشت , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۷:۱۷
ناحیه منو


کشوری به اندازه نصف قشم با ۳۱۰ میلیارد دلار تولید ملی

تولید ناخالص سنگاپور با وسعتی به‌اندازه نصف جزیره قشم حدود ۳۱۰ میلیارد دلار است در حالی که تولید ناخالص ملی ایران تنها به ۴۱۵ میلیارد دلار می رسد.وحید شقاقی شهری عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی ...

تولید ناخالص سنگاپور با وسعتی به‌اندازه نصف جزیره قشم حدود ۳۱۰ میلیارد دلار است در حالی که تولید ناخالص ملی ایران تنها به ۴۱۵ میلیارد دلار می رسد.

وحید شقاقی شهری عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی درباره سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی گفت: ۲۹ بهمن سال ۱۳۹۲ این سیاست ابلاغ شده و دولت آن را روی کاغذ آورده است اما هنوز این اقدام وارد فاز اجرایی در اقتصاد ایران نشده و حتی گزارش و برنامه‌های نوشته شده نیز نیاز به بحث و بررسی دارد.

شقاقی در ادامه گفت: اکنون تولید ناخالص ملی ما در سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ چهارصد و پانزده میلیارد دلار بوده است، کشوری مثل سنگاپور که به‌اندازه نصف جزیره قشم است تولید ناخالصش ۳۱۰ میلیارد دلار است که تفاوت آن با اقتصاد ایران ۱۰۰ میلیارد دلار است.

وی ادامه داد: اکنون نفت ما به‌سوی ۲۰ دلار و ۱۵ دلار می‌رود و ده سال آینده نمی‌توانیم اقتصاد خود را مبتنی بر نفت اداره کنیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی در ادامه به بحث اقتصاد مردمی، دانش‌بنیان و درون‌زا اشاره کرد و به شبکه خبر گفت: دولت برای عبور از اقتصاد پول‌مبنا به‌سمت اقتصاد مردمی اقدامات مناسبی انجام نداده است و این نیاز به یک نگاه و نگرش و جسارت دارد.

وی ادامه داد: با این نظام اداری خسته و فرتوت و بااین نگرشهای صنعت‌محور اقتصاد مردمی محقق نمی‌شود.

شقاقی درباره اقتصاد دانش‌بنیان نیز گفت: صادرات کالاهای با فناوری بالای ما در دو سه سال گذشته به‌طور میانگین ۶۰ میلیارد دلار بود در حالی که کل نفتی که امسال فروختیم حدود ۲۳ تا ۲۵ میلیارد دلار درآمد داشتیم.

وی افزود: ما اگر به‌دنبال چشم‌انداز ۲۰ساله هستیم باید دست‌کم به رشد ۸درصدی برسیم و رشد ۸درصدی نیز دگرگونی اساسی می‌خواهد.وی ادامه داد: ما نتوانستیم از علم و فناوری ثروت تولید کنیم و در واقع همچنان در فاز نخست تولید علم یعنی مقالات مانده‌ایم.

برچسب ها

نظرات شما