ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : سه شنبه, ۲۱ اردیبهشت , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۷:۱۸
ناحیه منو


کمترین آمار بیکاری مربوط به کدام رشته است؟

رشته حسابداری یکی از پرطرفدارترین رشته های کنکوری هاست. علی رغم اینکه رشته حسابداری در انواع دانشگاه های دولتی ، آزاد ،پیام نور و حتی دانشگاه های غیر انتفاعی تدریس می شود و از چهار ...

رشته حسابداری یکی از پرطرفدارترین رشته های کنکوری هاست. علی رغم اینکه رشته حسابداری در انواع دانشگاه های دولتی ، آزاد ،پیام نور و حتی دانشگاه های غیر انتفاعی تدریس می شود و از چهار رشته ریاضی فیزیک ، تجربی ، انسانی و خود رشته حسابداری در فنی حرفه ای دانشجو می پذیرند و به طبع آن خروجی دانشجوی حسابداری زیادی خواهند داشت درصد بیکاری دانشجوهای لیسانس حسابداری بسیار کم است. پس داوطلبانی که نگران آینده شغلی هستند می توانند کمترین ریسک را در انتخاب حسابداری داشته باشند.

اما دلیل آن چه می تواند باشد که درصد بیکاری در بین دانشجویان حسابداری بسیار کمتر از سایر رشته ها است؟

تنها یک دلیل می توان برای آن ذکر کرد و این است که از بنگاه های کوچک گرفته تا شرکت ها و سازمان های متوسط و بزرگ همگی به حسابرسی و حسابداری نیازمند هستند زیرا حسابداری یک سیستم است که در آن فرآیند جمع آوری، طبقه بندی، ثبت، خلاصه کردن اطلاعات و تهیه گزارشهای مالی و صورتهای حسابداری در شکل ها و مدلهای خاص انجام می گیرد. تا افراد ذی نفع درون سازمانی مثل مدیران سازمان و یا برون سازمانی مثل بانک ها، مجتمع عمومی سازمان مورد نظر و یا مقامات مالیاتی بتوانند از این اطلاعات استفاده کنند. به همین دلیل فردی که تحصیلات دانشگاهی ندارد، بیشتر دفتردار است تا حسابدار.

رشته هایی که در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد برای حسابداری وجود دارند به شرح زیر هستند.

حسابداری ، حسابداری صنعتی، حسابداری مالی،  حسابرسی، حسابداری دولتی و حسابداری مدیریت

اما داوطلبانی که مایل به ادامه تحصیل در این رشته هستند باید چند ویژگی را داشته باشند.

اول اینکه باید حتما رابطه خوبی با ریاضی و اعداد و ارقام داشته باشند زیرا که کار اصلی حسابدار بازی با اعداد و ارقام و سروکله زدن با درصد ها و قیمت هاست.

دوم اینکه باید در ادبیات و دستور زبان هم توانایی های لازم و بالایی داشته باشد .زیرا وقتی که کار با اعداد و ارقام تمام شد حسابدار باید متن گزارش کاملی آماده کند و در اختیار مسئولان و مدیران قرار دهد و از جایی که مدیران از زیادی اعداد و ارقام متنفر هستند پس حسابدار موفق باید بتواند با ادبیات از سردرگمی افراد در ارقام بکاهد.

سوم و از مهترین ویژگی های یک حسابدار صبر و حوصله بالا و توانایی بالایی در نشستن پشت میز و کار کردن در ساعات بسیار زیاد و کسل کننده است. زیرا کارهای حسابداری بسیار دقیق و منظم هستند و نباید حسابدار با کمی احساس خستگی دقت و نظم کار خود را از دست دهد.

اما با توجه به اینکه رشته حسابداری یک رشته کاملا کاربردی است و هسته مرکزی تصمیم گیری و گزارشگری مالی در یک واحد تجاری یک سازمان و یا یک بنگاه می باشد لذا به منظور کسب موفقیت  در رشته حسابداری آشنایی با مبانی مدیریت، مبانی اقتصاد خرد و کلان، ریاضی و آمار، مبانی کامپیوتر، قوانین و مقررات مالیاتی و تجارت، اصول بازار سرمایه پیشنهاد می گردد.

برچسب ها

نظرات شما