ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : پنجشنبه, ۳ تیر , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۲۱:۳۶
ناحیه منو


گزارش اختصاصی حساب من از وضعیت کشاورزی ایران

کشاورزی ایران پایه گذار اولین کشاورزی در جهان است. تقریباً یک سوم زمین‌های ایران قابلیت کشاورزی را دارند اما به دلیل خاک نامرغوب و نامناسب بودن توزیع آب در بیشتر نواحی، در اکثریت زمین‌های قابل ...

کشاورزی ایران پایه گذار اولین کشاورزی در جهان است. تقریباً یک سوم زمین‌های ایران قابلیت کشاورزی را دارند اما به دلیل خاک نامرغوب و نامناسب بودن توزیع آب در بیشتر نواحی، در اکثریت زمین‌های قابل کشت در ایران کشت و زرعی انجام نمی‌شود. فقط ۱۲٪ از وسعت ایران تحت عملیات کشاورزی می‌باشند (شامل باغات، تاکستان‌ها و زمین‌های قابل کشتکاری) اما کمتر از یک سوم از زمین‌های قابل کشتکاری تحت آبیاری بوده و مابقی تحت کشاورزی خشک می‌باشند. شمال و شمال‌غرب ایران دارای خاک حاصلخیز هستند.ایران در زمینه کشاورزی و باغداری، در خصوص برخی تولیدات دارای رتبه‌های بالایی است. بنا بر آمار سال ۲۰۰۷، این کشور در تولید خیار در جهان دارای مقام دوم، بادام مقام چهارم، سیب مقام پنجم گیلاس سوم، انجیر مقام سوم، پسته مقام اول، طالبی مقام چهارم، گردو مقام چهارم، زردآلو مقام دوم، خرما مقام دوم، نخود مقام چهارم، هندوانه مقام پنجم، می‌باشد.

 

در حال حاضر با وضعیت فرسوده بودن ماشین آلات و کمبود آب کشاورزی ایران به مدیریت از بالا نیاز دارد و در همین رابطه وزیر جهادکشاورزی معتقد است: تازه اول کار است و می‌توان با مدیریت آب مشکلات کمبود منابع را برطرف کرد. محمود حجتی با انتقاد از کسانی که می‌گویند کشاورزی به دلیل بحران آب باید متوقف شود، گفت: هیچ کسی نگفته کشاورزی به پایان خودش رسیده، آنچه مطرح می‌شود این است که در بعضی سفره‌های زیرزمینی بیلان آب منفی است.
درحال حاضر حدود ۲۹۰ دشت از مجموع ۶۱۰ دشت کشور بیلان آب منفی دارند و باید میزان مصرف آب کاهش یابد،  البته خیلی از برداشت‌ها مربوط به چاه‌های غیرمجاز است.  بنابراین بخش مدیریت منابع آب کشور باید تکلیف خودش را مشخص کند که با این چاه‌های غیرمجاز چه کار می‌کند؛ چاه‌هایی که غیرمجاز احداث شده و سفره‌های آب را کاهش داده است. وی افزود: اگر برداشت‌های غیرمجاز متوقف شود و با میزان برداشت‌های مجاز که وجود دارد، سفره بیلان منفی داشته باشد؛ ما می‌توانیم با کمک بهره‌برداران و تولیدکنندگان و پشتیبانی که دولت دارد کاری کنیم که سفره‌ها در تعادل قرار بگیرند.

امید است با تحت پوشش قرار گرفتن بیشتر روستا ها و قطع دست دلالان کشاورزان ایرانی با امید و نیروی بیشتری به خدمت رسانی نائل شوند.

 

برچسب ها

نظرات شما

  سینا می گوید :

  بنظرم اگر دولت مدیریت کشاورزی ومنابع اب کشاورزی را به خود کشاورزان واگذار کند بسیار خوب ومفید خواهد بود

  سمانه می گوید :

  ممنون

  hamed می گوید :

  bishtar matlab bezarin merci