ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : دوشنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۲۰:۲۶
ناحیه منو


گزارش اقتصادی هفته جاری

در حالی که حدود یک ماه از تصمیم غیر منتظره مردم انگلیس برای خروج از اتحادیه اروپا گذشته است، گزارش های جدید هشداری برای رکود اقتصادی در این کشور دارد. ظهر پنجشنبه شاخص ماهانه خرده ...

در حالی که حدود یک ماه از تصمیم غیر منتظره مردم انگلیس برای خروج از اتحادیه اروپا گذشته است، گزارش های جدید هشداری برای رکود اقتصادی در این کشور دارد. ظهر پنجشنبه شاخص ماهانه خرده فروشی برای ماه ژوئن منتشر شده که با افت بیش از انتظار از ۰.۹ درصد ماه قبل به منفی ۰.۹ درصد در ماه جدید رسیده است. ظهر جمعه نیز شاخص فعالیت در دو بخش کارخانجات و خدمات از ورود فعالیت ها به رکود خبر داده است. شاخص PMI بخش کارخانجات از ۵۲.۱ به ۴۹.۱ رسیده تا طی سه سال اخیر برای دومین بار زیر مرز ۵۰ قرار گیرد. شاخص فعالیت بخش خدمات نیز پس از سه سال و نیم زیر مرز ۵۰ قرار گرفته و از ۵۲.۳ به ۴۷.۴ رسیده است. در شاخص PMI رقم ۵۰ مرز بین رونق و رکود فعالیت ها است.

گزارش اقتصادی هفته جاری

انتظار می رود نشانه های نگرانی از آینده انگلیس پس از خروج از اتحادیه اروپا به تدریج در گزارش های تازه مشاهده شود. برخی تحلیل گران پیش بینی کرده اند که قیمت مسکن در انگلیس بیش ۳۰ درصد کاهش خواهد یافت و دوره رونق مسکن به سر خواهد آمد. با این حال گزارش های دیگر که بازه زمانی آنها مربوز به قبل از رویداد Brexit بوده، شرایط متفاوتی را نشان میدهد. در حالی که انتظار میرفت نرخ بیکاری ماه می در سطح ۵ درصد حفظ شود، این شاخص با افت ۰.۱ درصد به ۴.۹ درصد رسیده که کمترین نرخ از ابتدای ۲۰۱۲ به این سو است. نرخ تورم نیز برای ماه ژوئن از ۰.۳ درصد به ۰.۵ درصد رسیده است. همانطور که در گزارش هفته گذشته مشاوره سرمایه گذاری ایده مفید بیان شد، بانک مرکزی بریتانیا در جلسه هفته پیش بر خلاف انتظارات نرخ بهره را کاهش نداده؛ با این حال از اجرای سیاست های انبساطی مشابه دیگر تا ماه آینده میلادی خبر داده است.

بدبینی بی سابقه سرمایه گذاران آلمانی از نوامبر ۲۰۱۲؛ نگرانی از آینده اتحادیه اروپا

ظهر سه شنبه شاخص اطمینان موسسه ZEW آلمان منتشر شده که نشان میدهد با توجه به بحران ناشی از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، اطمینان سرمایه گذاران و تحلیل گرانی آلمانی بیش از انتظارات کاهش یافته و به کمترین میزان از سال ۲۰۱۲ تا کنون رسیده است. شاخص ZEW از ۱۹.۲ واحد به منفی ۶.۸ واحد رسیده و ارزش یورو را تحت فشار قرار داده است. با این حال برآور های اولیه از شاخص فعالیت کارخانجات در آلمان، فرانسه و کل حوزه یورو بهتر از انتظار بوده است.

عصر پنجشنبه نیز جلسه ماه ژوئیه بانک مرکزی اروپا تشکیل شده که مطابق انتظارات تغییری در نرخ بهره و سیاست های این نهاد بوجود نیامده است. در ماه مارس سال جاری و در جهت تحریک رشد اقتصادی نرخ بهره از ۰.۰۵ درصد به صفر کاهش پیدا کرده و طی این جلسه در همین محدوده حفظ شده است.

تقویت دلار در پی گزارش های مطلوب از بخش مسکن

آمار های  بخش مسکن امریکا برای ماه ژوئن موجب تقویت دلار شده است. تعداد پروانه های احداث ساختمان از ۱.۱۴ به ۱.۱۵ میلیون رسیده و شروع احداث خانه ها از ۱.۱۴ به ۱.۱۹ افزایش داشته است. فروش سالانه خانه هم بطور غیر منتظره افزایش داشته و از ۵.۵۱ میلیون واحد در ماه می به ۵.۵۷ میلیون واحد در ماه ژوئن رسیده که در محدوده بیشینه شش سال اخیر است. بهبود شرایط اشتغال و پایین بودن هزینه وام مسکن (Mortgage Loan Rate) موجب ثبات و رونق تقاضا در بازار مسکن شده است.

گزارش متناقض از بازار مسکن چین در کنار تقویت دلار؛ افت قیمت کالاها

آمار های مسکن چین در ابتدای هفته شرایط متناقضی را برای این بخش رقم زده است. از طرفی حجم فروش خانه های جدید و مجوز ساخت کاهش یافته و از طرف دیگر قیمت ها در حال افزایش است. چنین شرایطی می تواند منجر به حباب قیمتی در بازار شده و بانک مرکزی چین را به توقف سیاست های انبساطی مانند کاهش وام دهی بانک ها سوق دهد. این گزارش در کنار تقویت دلار موجب افت قیمت کالاها بخصوص در بازار فلزات اساسی شده است.  هر تن مس با افت ۰.۲ درصدی به ۴۹۳۱.۵ دلار رسیده و هر تن آلومینیوم با کاهش ۵ درصد تا ۱۵۹۳ دلار را تجربه کرده است. در معاملات روی با توجه به نگرانی در خصوص سطح ذخایر معادن این فلز صنعتی، قیمت ها افزایش داشته بطوریکه هر تن روی با رشد ۱.۲ درصد به ۲۲۴۱.۵ دلار رسیده است.

در بازار فولاد و سنگ آهن، قیمت قرار داده یکماهه هر تن سنگ آهن خلوص ۶۲ درصد CFR چین با افت ۲.۸ درصد به ۵۳.۷ دلار رسیده است. با این حال برخی تحلیل گران انتظار دارند با توجه به موجودی اندک سنگ آهن در انبارهای فولادسازان چین با تداوم رشد تقاضا، کاهش قیمت ها متوقف شود.

در بازار انرژی افزایش تعداد دکل های نفتی در امریکا و تقویت دلار افت قیمت ها را به دنبال داشته است. گزارش اخیر شرکت Mackenzie نیز نشان میدهد از سال ۲۰۱۴ تا کنون با توجه به بهبود بهره وری و فناوری تولید نفت شل، بهای تمام شده این تولید کنندگان امریکایی حدود ۴۰ درصد کاهش داشته که این رویداد موجب فعال شدن دکل های نفتی در یک ماه اخیر شده است؛ موضوعی می تواند فشار بیشتری را در آینده بر بازار نفت ایجاد کند.

کودتای نافرجانم در ترکیه؛ ضعیفترین عملکرد هفتگی بورس استانبول از سال ۲۰۰۸

در پی کودتای نافرجام ارتش ترکیه و بازداشت تعدادی زیادی از سران سیاسی این کشور، بازگشایی بازار سهام با افت شدید قیمت ها همراه بوده بطوریکه طی هفته شاخص بورس استانبول بیش از ۱۳ درصد کاهش داشته تا بدترین هفته از نوامبر سال ۲۰۰۸ به این سو رقم بخورد است. با ایجاد بحران در شرایط سیاسی ترکیه و نگرانی از آینده اقتصادی، موسسات رتبه بندی رتبه اعتباری این کشور را کاهش داده اند. موسسه Moody رتبه اعتباری اوراق قرضه ترکیه را به درجه بنجل (junk) کاهش داده و موسسه S&P رتبه اعتباری ترکیه را با یک پله کاهش سطح BB اعلام کرده است.

هفته پیش رو؛ پنجمین نشست بانک مرکزی امریکا در سال ۲۰۱۶

عصر چهارشنبه پنجمین نشست از هشت نشست بانک مرکزی امریکا در سال ۲۰۱۶ به منظور تدوین آخرین سیاست های پولی برگزار خواهد شد. پیش بینی ها حاکی از عدم تغییر نرخ بهره و حفظ در محدوده صفر تا ۰.۵ درصد خواهد بود؛ با این حال جزئیات بیانیه ای که پس از جلسه منتشر میشود در کانون توجه سرمایه گذاران قرار خواهد داشت. عصر جمعه نیز اولین برآورد از نرخ رشد اقتصادی در فصل بهار منتشر میشود که پیش بینی شده تولید ناخالص داخلی امریکا ۲.۶ درصد رشد داشته باشد. در اروپا هم روز جمعه داده اولیه تورم و رشد اقتصادی منتشر خواهد شد که احتمالا نرخ تورم بدون تغییر ۰.۱ درصد و رشد GDP برای فصل بهار از ۰.۶ درصد به ۰.۳ درصد رسیده است.

برچسب ها

نظرات شما