ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : جمعه, ۲۷ فروردین , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۰:۲۲
ناحیه منو


گزارش اقتصادی وبسایت حساب من

همانطور که در گزارش های هفته های اخیر وبسایت حساب من بیان شد، واگرایی بین سیاست های پولی فدرال رزور و سایر اقتصاد های بزرگ از جمله ژاپن و اروپا، موجب گمانه زنی راجع به ...

همانطور که در گزارش های هفته های اخیر وبسایت حساب من بیان شد، واگرایی بین سیاست های پولی فدرال رزور و سایر اقتصاد های بزرگ از جمله ژاپن و اروپا، موجب گمانه زنی راجع به کاهش سرعت افزایش نرخ بهره امریکا شده است. موضوعی که رئیس فدرال رزرو نیز این هفته به صورت غیر مستقیم به آن اشاره کرده است. جانت یلن در سخنان خود بار دیگر تاکید کرده که ادامه افزایش نرخ بهره با توجه به شرایط اقتصادی سایر کشور ها صورت خواهد گرفت. در تصمیم گیری راجع به افزایش نرخ بهره هم زمان و هم اندازه تغییرات اهمیت دارد.

بیشتر کشور های اروپایی و همچنین ژاپن به منظور تحریک اقتصاد و خروج از رکود، به سیاست های انبساطی مانند کاهش نرخ های بهره و تزریق منابع مالی از طریق خرید اوراق قرضه روی آورده اند. موضوعی که به صورت تئوریک موجب تضعیف ارز کشور ها در مقابل دلار امریکا خواهد شد. اما از آنجا که سیاست افزایش نرخ بهره فدرال رزرو، که بصورت تئوریک تقویت دلار را در پی دارد، با نیم نگاهی به وضعیت سایر کشور انجام میشود، احتمال دارد بانک مرکزی امریکا زمان بیشتری برای ادامه این سیاست منتظر شود. افزایش احتمال به تعویق افتادن ادامه برنامه افزایش نرخ بهره موجب تضعیف دلار طی هفته های اخیر شده است.

همزمان تردید ها در مورد مقدار اثر بخشی این سیاست ها در کشور هایی که با کاهش رشد اقتصادی و افت تورم روبرو بوده اند، افزایش یافته و موجب کاهش قیمت های سهام شده است. بدین ترتیب با افزایش تردید ها و در نتیجه افزایش سطح ریسک و همچنین تضعیف دلار، تمایل به نگهداری دارایی های امن مانند طلا افزایش یافته و موجب جهش قیمت این فلز گرانبها شده است. همانطور که در نمودار زیر مشاهده میشود، طی این هفته قیمت جهانی طلا از کانال نزولی خود خارج شده و با رشد ۵.۲ درصدی به ۱۲۳۸ دلار/اونس رسیده که بیشینه یکسال اخیر است.

افت شدید سهام در توکیو

تضعیف دلار که به دلیل احتمال کاهش سرعت ادامه روند افزایش نرخ بهره از سوی بانک مرکزی امریکا صورت گرفته، موجب شده تا ین ژاپن بیشترین رشد را طی دو هفته اخیر داشته باشد که از سال ۱۹۹۸ به این سو بی سابقه است. تغییراتی که در خلاف جهت سیاست های بانک مرکزی ژاپن بوده و قدرت رقابت صادرات ژاپن را با توجه به ارزان تر شدن دلار در این کشور کاهش میدهد. همانطور که در بولتن ۱۱ بهمن ماه مشاوره سرمایه گذاری ایده مفید اشاره شد، بانک مرکزی ژاپن با هدف ایجاد تحرک در اوضاع اقتصادی نرخ بهره را به زیر صفر کاهش داده تا ضمن هدایت نقدینگی به سمت اقتصاد، با تضعیف ارز خود جذابیت صادرات را برای تولید کنندگان افزایش دهد.

در بازار سهام این کشور نیز طی هفته شاخص Nikkei بورس توکیو بیش از ۱۱ درصد کاهش داشته که بیشترین افت هفتگی از اوکتبر ۲۰۰۸ میلادی به این سو بوده و موجب شده تا بازده آن از ابتدای سال ۲۰۱۶ به منفی ۲۱.۵ درصد برسد. برخی از کارشناسان معتقدند تصمیم اخیر بانک مرکزی ژاپن به جای آنکه موجب امیدواری به شرایط اقتصادی شود، موجب افزایش نگرانی نسبت به عمق رکود شده است. در سمت دیگر، این تصمیم بانک مرکزی سودآوری بانکها را کاهش داده و افت شدید قیمت سهام آنها را به دنبال داشته است. برخی از تحلیلگران انتظار دارند در ماه های آینده روند کاهش نرخ بهره ادامه یافته و ژاپن سیاست های انبساطی گسترده تری اتخاذ کند.

گزارش مطلوب خرده فروشی امریکا

در بین تحولات نامطلوب هفته گذشته، گزارش مثبت خرده فروشی امریکا در عصر جمعه در کنار افزایش قیمت نفت، بخشی از نگرانی ها را تعدیل کرده و ضمن تقویت ارزش دلار در معاملات آخرین روز هفته، رشد قیمت سهام در اروپا و امریکا را به دنبال داشته است. ارزش معاملات در سطح خرده فروشی برای چهارمین ماه پیاپی و بیش از انتظار کارشناسان افزایش داشته و رقم ماه قبل نیز بصورت مثبت تعدیل گشته است.

اوضاع مناسب اشتغال، افزایش دستمزد ها و کاهش قیمت بنزین موجب شده تا مصرف کنندگان امریکایی هزینه بیشتری را بخصوص برای خرید خودرو و پوشاک اختصاص دهند. افزایش مصرف خانواده به عنوان بخش مهم و اثر گذار بر شرایط اقتصادی، می تواند بخشی از تاثیر منفی تقویت دلار طی یک سال و نیم اخیر و همچنین رکود و ضعف تقاضا در بازارهای صادراتی این کشور را تعدیل کند.

برچسب ها

نظرات شما