ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : پنجشنبه, ۳ تیر , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۲۲:۱۱
ناحیه منو


گزارش بازار سهام

گزارش بازار سهامتحولات تازه نامطلوب در هفته اخیر موجب افت شاخص کل تا کمینه سه ماه اخیر شده است. افت قیمت محصولات معدنی، در کنار افزایش مشکلات صنعت سیمان به خصوص در بخش صادرات، همچنین ...

گزارش بازار سهام

تحولات تازه نامطلوب در هفته اخیر موجب افت شاخص کل تا کمینه سه ماه اخیر شده است. افت قیمت محصولات معدنی، در کنار افزایش مشکلات صنعت سیمان به خصوص در بخش صادرات، همچنین احتمال منتفی شدن افزایش سرمایه ایران خودرو و افت تولید خودرو، از مهمترین اخبار هفته جاری بوده اند. نتایج نهایی عملکر سال مالی ۹۴ شرکت ها نیز ضعیف بوده و به ریزش بازار کمک کرده است.

شاخص کل بورس تهران در هفته اخیر با افت قابل توجه ۲.۶ درصدی به ۷۵۹۸۲.۶ واحد رسیده که کمینه سه ماه اخیر محسوب می شود. شاخص کل هم وزن افت کمتری داشته و با کاهش ۱.۵ درصدی به ۱۳۶۰۲.۷ واحد رسیده که کمینه یک ماه اخیر بوده است. درمیان صنایع، بدترین عملکرد را صنعت خودرو با ۱۲.۱ درصد افت به خود اختصاص داده و صنعت محصولات فلزی با ۹.۷ درصد کاهش، رتبه دوم را داشته است. در هفته جاری اغلب صنایع افت کرده‌اند اما در این میان صنعت محصولات کاغذی به دلیل عرضه اولیه و رشد چکاپا با بازده هفتگی ۶.۹ درصدی بهترین عملکرد را داشته است. ارزش کل معاملات نزدیک به ۱۴۰۰ میلیارد تومان بوده و سهم گروه خودرو همچون هفته‌های اخیر بیش از دیگر گروه‌ها بوده است.

افت قیمت محصولات معدنی:
در هفته گذشته قیمت اغلب فلزات و مواد معدنی کاهش یافته است. کنسانتره سنگ آهن فوب بندرعباس با افت شدید ۱۳.۵ درصدی به ۴۹.۸ دلار در تن رسیده است. قیمت مس نیز در بازارهای جهانی کاهش بیش از ۳ درصدی را تجربه کرده است. شاخص گروه کانه‌های فلزی در هفته جاری افت ۵.۸ درصدی داشته است. گروه فلزات اساسی نیز افت ۱.۱ درصدی را ثبت کرده است. در این گروه فولاد ارفع همچنان به رشد خود ادامه می‌دهد. این سهم در ۴۰ روز اخیر بازده بیش از ۱۰۰ درصدی داشته است. ذوب آهن اصفهان که سه روز ابتدای هفته در محدوده منفی معامله شده، دیروز و در میانه بازار در حالی که در محدوده منفی بود، با افزایش شدید تقاضا مواجه شده و به صف خرید رسید. ذوب آهن در معاملات امروز نیز با صف خرید بسته شده تا بازده هفتگی ۳ درصدی را رقم بزند.

تداوم رکود در صنعت سیمان:
در ادامه رکود صنعت سیمان، تعرفه واردات سیمان به عراق نیز ۱۰۰ دلار (به ازای هر تن) افزایش یافته است. این تصمیم جهت حمایت از تولید سیمان در عراق گرفته شده است. عراق بزرگترین بازار صادراتی سیمان ایران بوده و افزایش تعرفه موجب رشد مازاد عرضه سیمان خصوصا شرکت های سیمانی حاضر در غرب کشور خواهد شد. عمده نمادهای گروه سیمان در هفته جاری با صف فروش همراه بوده و شاخص گروه افت هفتگی ۵.۸ درصدی داشته است.

افت تولید خودرو:
به گفته دبیر انجمن قطعه سازان، قرارداد سایپا با شرکت سیتروئن فرانسه نهایی شده تا محصولات این شرکت در سایت سایپا کاشان تولید شود.

ایران خودرو در اطلاعیه‌ای اعلام کرده که افزایش سرمایه این شرکت از محل مازاد تجدید ارزیابی‌ دارایی‌ها میسر نبوده؛ چرا که طبق نامه هیأت وزیران در تاریخ ۱۵ فروردین، این نوع افزایش سرمایه از سال جدید مشمول مالیات خواهد شد.

خودروسازان کشور در فروردین ماه کمتر از ۵۷ هزار خودرو تولید کرده‌اند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته افت ۶.۳ درصدی داشته است. این در حالی است که سال گذشته نیز تولید خودرو نسبت به سال ۹۳ افت داشته است. افت تولید فروردین ماه سال جاری نسبت به فروردین سال گذشته در بخش خودروهای سواری ۷.۵ درصد، اتوبوس ۸۷ درصد و کامیون و کامیونت بیش از ۶۶ درصد بوده است. در میان خودروسازان، گروه ایران خودرو افت ۱.۱ درصدی و گروه سایپا افت ۷.۹ درصدی را ثبت کرده‌اند. در میان خودروهای تولید شده نکته قابل توجه رشد تولید قابل ملاحظه محصولات شرکت رنو بوده است. رشد محصولات رنو در ایران خودرو ۶۰۲ درصد و در پارس خودرو ۸۰۰ درصد بوده است.

ایران خودرو در هفته اخیر افت شدید ۱۹ درصدی را ثبت کرده است. سایپا دومین خودروساز کشور نیز سه روز ابتدای هفته را منفی معامله شده و برای تعدیل پیش‌بینی درآمد هر سهم بسته شده است. در میان قطعه سازان فنرسازی زر به رشد خود ادامه داده و در سه هفته اخیر بازدهی بیش از ۶۰ درصدی را رقم زده است.

سرمایه‌گذاران در انتظار نتایج ملموس از برجام:
به تعویق افتادن نتایج مورد انتظار سرمایه‌گذاران از برجام مانند تسهیل در روابط مالی ایران با سایر کشورها، از دیگر دلایل افزایش عرضه در بازار سهام بوده است. در هفته جاری ۱۰۲ تن ازنمایندگان مجلس در نامه‌ای به رییس جمهور خواستار توقف اجرای برجام شده‌اند.
در آخرین اخبار از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دونالد ترامپ، سه شنبه هفته گذشته، با پیروزی در رقابت درون حزبی در ایالت ایندیانا، نامزدی‌‌اش را به‌ عنوان گزینه نهایی جمهوری ‌خواهان در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مسجل کرده است.

اطلاعیه‌های کدال:
با نزدیک شدن به فصل مجامع، شرکت‌ها گزارش‌ها و صورت‌های مالی سال گذشته را روانه کدال می‌کنند. در این میان صنعت سیمان تا کنون یکی از بدترین عملکردهای را در سال گذشته به خود اختصاص داده است. سیمان ممتازان کرمان، سیمان ایلام، سیمان بجنورد و سیمان شاهرود به ترتیب افت‌های ۳۹، ۸۰، ۶۲ و ۹۷ درصدی در سود هر سهم داشته‌اند که عمده دلیل آن افت فروش بوده است. کل تحویل سیمان کارخانجات کشور در سال گذشته نزدیک به ۵۹ میلیون تن بوده که نسبت به سال ۹۳ افت ۱۱ درصدی را نشان می‌دهد.

دارویی‌ها گزارش‌های بهتری را نسبت به تولیدکنندگان سیمان ارسال کرده‌اند. دارویی رازک توانسته سود هر سهم سال مالی ۹۴ را ۱۲ درصد نسبت به سال ۹۳ رشد دهد. در مقابل داروسازی تولید دارو و پخش البرز به ترتیب افت ۱ و ۲۱ درصدی در سود هر سهم داشته، این در حالی است که فروش هر سه شرکت رشد داشته است. شاخص صنعت دارو بازدهی ۱.۱ درصدی در هفته جاری داشته است.

کالسیمین در حالی که توانسته فروش خود را ۱۶ درصد در سال گذشته افزایش دهد اما به دلیل رشد بیشتر هزینه‌ها با افت شدید ۸۵ درصدی سود هر سهم مواجه شده است. فاسمین به دلیل رشد قیمت جهانی روی در ۵ ماه اخیر ۵۴ درصد رشد قیمتی در بازار داشته و در روزهای اخیر بخشی از این رشد را تعدیل کرده است. در گروه فلزات اساسی، مس باهنر ۳۲ درصد افت فروش داشته و سود خالص هر سهم نیز ۶۳ درصد کاهش یافته است.

عرضه اولیه کاغذ پارس:
یکشنبه هفته جاری ۱۰ درصد از سهام شرکت گروه صنایع کاغد پارس در فرابورس عرضه اولیه شده است. این شرکت در سه روز اخیر با صف خرید بسته شده و با ارزش بازار بیش از ۲۲۸ میلیارد تومان بزرگترین شرکت گروه خود محسوب می‌شود. چکاپا پیش‌بینی سود هر سهم سال مالی منتهی به آبان ۹۵ را ۲۳۸ ریال تخمین زده که نسبت به سال قبل افت ۶.۶ درصدی داشته است. برآورد شرکت از افت ۵ درصدی فروش مهمترین علت افت پیش‌بینی سود بوده است.

دیگر صنایع:
به گفته مدیرکل بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی با توجه به افت قیمت جهانی لبنیات و مشکلات جذب شیر خام دامداران، وزیر جهاد‌کشاورزی در هیأت وزیران پیشنهاد اعطای یارانه صادراتی لبنیات را ارائه داده است. همچنین وی گفته با پرداخت یارانه صادراتی به فرآورده‌‌های لبنی فاصله قیمت محصولات ایران با سایر کشورها، جبران می‌شود و صادر کنندگان ما می‌توانند، دوباره مقدار بیشتری از محصولات خود را صادر کنند. شاخص گروه محصولات غذایی از معدود شاخص‌های مثبت در هفته اخیر بوده و بازده هفتگی ۱ درصدی داشته است.

برچسب ها

نظرات شما