ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : سه شنبه, ۲۱ اردیبهشت , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۷:۱۱
ناحیه منو


گزارش بورس در هفته گذشته در سایت حساب من

 به گزارش وبسایت حساب من شاخص کل بورس تهران به افت یک ماهه خود پایان داده و طی هفته جاری با 1.1 درصد رشد به 77300.3 واحد رسیده است. رشد شاخص هم وزن سریعتر بوده ...

 

به گزارش وبسایت حساب من شاخص کل بورس تهران به افت یک ماهه خود پایان داده و طی هفته جاری با ۱.۱ درصد رشد به ۷۷۳۰۰.۳ واحد رسیده است. رشد شاخص هم وزن سریعتر بوده و این شاخص نزدیک به ۳ درصد رشد داشته که مهمترین دلیل آن رشد شرکت‌های کوچک گروه قند و شکر بوده است.

نخستین هفته پاییز با رشد قابل توجه بازار سهام همراه بوده تا قسمتی از افت یک ماه قبل از آن جبران شود. انتشار خبر مذاکرات رنو با سایپا برای خرید سهام شرکت بن رو موجب افزایش تقاضا برای سهام شرکت‌های گروه خودرو و در پی آن ایجاد جو روانی مثبت بر بازار شده است. افزایش قیمت کالاهای اساسی در بازار جهانی که در پی عدم افزایش نرخ بهره آمریکا رخ داده و همچنین رشد بهای شکر در بازار جهانی دو موضوع دیگری بوده که بر رشد شاخص بورس تأثیرگذار بوده‌اند.

طی دو هفته گذشته افزایش بهای شکر در بازار جهانی موجب شده نرخ این محصول از سطح بیشینه ۴ سال اخیر فراتر رود، و تقاضا برای خرید سهام تولیدکنندگان داخلی افزایش یابد. شاخص گروه قند و شکر در این هفته ۱۳.۳ درصد رشد داشته و در بین تمام صنایع بهترین بازده را ثبت کرده و شرکت‌های شهد، قند چهارمحال و قند مرودشت بیش از ۲۴ درصد رشد داشته‌اند.

در بین تمام شرکت‌ها نیز بیشترین بازده هفتگی مربوط به شرکت ماشین سازی نیرومحرکه بوده است. سهامداران این شرکت اخیرا افزایش سرمایه ۲۷۵ درصدی را از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌های این شرکت تصویب کرده‌اند. ارزش سهام تمحرکه طی هفته جاری ۶۵.۳ درصد رشد داشته است.

کشت و دام گلدشت نمونه اصفهان که چهارشنبه هفته گذشته عرضه اولیه شده، در تمامی روزهای هفته جاری با صف خرید همراه بوده و بیش از ۲۷ درصد رشد داشته است.

در پی انتشار خبر مذاکرات رنو با سایپا برای خرید سهام شرکت بنیان توسعه صنعت خودرو (بن رو) تقاضا برای خرید شرکت‌های این گروه به خصوص شرکت‌های گروه سایپا افزایش یافته و موجب رشد ارزش سهام آنها شده است. هر چند در ادامه با توجه به عرضه‌های سنگین، معاملات آن در محدوده منفی انجام شده اما در آخرین روز هفته مجددا افزایش تقاضا موجب شده تا سایپا علی رغم معاملات پرحجم، با صف خرید به کار خود پایان دهد.

متوسط ارزش کل معاملات روزانه بیش از ۳۹ درصد افزایش داشته و بیش از ۲۱ درصد آن مربوط به گروه خودرو و ساخت قطعات است. معاملات پر حجم سایپا نیز موجب شده تا این شرکت بیشترین ارزش معاملات هفتگی را داشته باشد.

اخبار اقتصادی ایران

به گزارش مرکز آمار، نرخ تورم سالانه در دوازده ماه منتهی به شهریور ۹۵ معادل ۸.۳ درصد بوده که نسبت به همین اطلاع در مردادماه گذشته ۰.۴ درصد کاهش داشته است. همچنین تورم نقطه به نقطه در شهریور ماه امسال با ۰.۷ درصد کاهش نسبت به ماه قبل، به ۶.۷ درصد رسیده است.

از سویی دیگر گزارش بانک مرکزی از نرخ تورم حاکی از آن است که نرخ تورم سالانه در شهریورماه امسال ۸.۸ درصد بوده و تورم نقطه به نقطه در این ماه ۹.۵ درصد اعلام شده است.

این بانک در گزارش دیگری برای شهریورماه ۹۵ نرخ تورم سالانه تولیدکننده را ۳.۲ درصد و تورم نقطه به نقطه تولیدکننده را ۳.۶درصد اعلام کرده است.

  • ادامه کاهش نرخ تورم
  • رشد تراز تجاری
  • ادامه رشد تولیدکنندگان قند و شکر
  • رشد تولید و صادرات فولاد
  • گزارش‌های بانک مرکزی

برچسب ها

نظرات شما