ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : جمعه, ۲۷ فروردین , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۰:۳۰
ناحیه منو


گزارش هفتگی بازار سهام

گزارش هفتگی بازار سهام شاخص کل بورس تهران در دومین هفته افت متوالی با سرعت بیشتری کاهش یافته و با 0.9 درصد افت به 79758.5 واحد رسیده است. حمله افراد مسلح به مجلس شورای اسلامی و ...

گزارش هفتگی بازار سهام
شاخص کل بورس تهران در دومین هفته افت متوالی با سرعت بیشتری کاهش یافته و با ۰.۹ درصد افت به ۷۹۷۵۸.۵ واحد رسیده است. حمله افراد مسلح به مجلس شورای اسلامی و حرم امام خمینی (ره) موجب شده تا شاخص کل بورس تهران در آخرین ساعات معاملاتی هفته جاری افت سنگینی را تجربه کند.

بیشتر صنایع افت داشته‌اند و تنها شاخص گروه لاستیک رشدی نزدیک به ۱ درصد داشته است.

به گفته رییس انجمن صنفی صتعت تایر، درخواست افزایش نرخ توسط این انجمن به سازمان حمایت ارائه شده که در صورت تأیید این سازمان، انتظار می‌رود قیمت تایر تا ۱۰ درصد افزایش یابد.

گروه صنعتی بارز همانند دو هفته گذشته بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داده است. نماد پکرمان امروز بسته شده و هفته آینده مجمع عمومی عادی سالیانه این شرکت برگزار خواهد شد. پکرمان در یک سال گذشته بازدهی معادل ۶۳ درصد داشته است.

در تازه‌ترین تحولات منطقه‌ای، این هفته ۶ کشور عربستان، مصر، امارات، بحرین، یمن و لیبی به بهانه حمایت قطر از تروریسم و ایجاد بی ثباتی در منطقه، روابط دیپلماتیک خود را با این کشور قطع کرده و حتی تمامی مسیرهای هوایی، دریایی و زمینی خود را با این کشور بسته‌اند. قطر بزرگترین تولید کننده ال ان جی است که حدود یک سوم ال ان جی دنیا را تولید می‌کند و تحولات این کشور بر بازار انرژی تأثیرگذار است.

پیش‌بینی جدید بانک جهانی از رشد اقتصادی ایران و جهان:

بانک جهانی در جدیدترین گزارش خود، پیش بینی قبلی ۲.۷ درصدی اش از میزان رشد اقتصاد جهانی در سال جاری میلادی را حفظ و نسبت به افزایش تولید و تجارت، بهبود اعتماد بازار و ترمیم قیمت کالاها ابراز امیدواری کرده است.

این نهاد بین المللی که در گزارش ژانویه ۲۰۱۷ پیش‌بینی کرده بود اقتصاد ایران در سال ۲۰۱۷ رشد ۵.۲درصدی داشته باشد؛ در گزارش جدید خود این رقم را به ۴ درصد کاهش داده است. علت کاهش پیش بینی بانک جهانی از رشد اقتصادی ایران، وضع تحریم‌های جدید آمریکا در ابتدای سال میلادی جاری ذکر شده که مانع بازگشت اعتماد سرمایه‌گذاران خارجی به ایران شده است.

این نهاد بین المللی رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۶ را معادل ۶.۴ درصد تخمین زده و برای سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ به ترتیب رشد ۴.۱ و ۴.۴ درصدی را برآورد کرده است.

کاهش صادرات نفت به مشتریان آسیایی:

به گزارش رویترز، در ماه آوریل امسال صادرات نفت ایران به ۴ مشتری بزرگ آسیایی (چین، هند، کره جنوبی، ژاپن) به ۱.۶۲۱ میلیون بشکه در روز رسیده که این مقدار نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱۸ و ۲۳ درصد افت را نشان می‌دهد. افت فروش، احتمالا نشان دهنده محدودیتهای پیش روی ایران در تلاش برای افزایش تولید نفت پس از لغو تحریم هاست.

احتمال افزایش تولید شکر:

مجری طرح چغندر قند وزارت جهاد کشاورزی پیش‌بینی کرده که حدود تولید پاییزه چغندر قند به حدود ۷۵۰ هزار تن برسد. به گفته وی این رقم دو برابر سال زارعی قبل است و به همین نسبت، شکر استحصالی نیز افزایش خواهد یافت.

تازه‌های کدال:

پارس خودرو برای سال مالی ۹۵ ضمن به ثبت رساندن افزایش سرمایه ۲۳۵درصدی، به ازای هر سهم ۵ ریال سود محقق کرده است. این شرکت سال گذشته و بدون احتساب سرمایه جدید به ازای هر سهم ۴۲۴ ریال زیان محقق کرده بود.

گروه دارویی سبحان برای سال مالی منتهی به اسفندماه ۱۳۹۵ به ازای هر سهم ۱۰۹۶ ریال سود محقق نموده است. این شرکت در دوره مذکور افزایش سرمایه ۳۷ درصدی را به ثبت رسانده و سود خالص آن نسبت به سال ۹۴ حدود ۳۱ درصد رشد داشته است.

توسعه معادن روی ایران در ۱۲ ماهه سال قبل ۲۴۷ ریال/سهم محقق کرده که نسبت به ۱۲ ماهه سال قبل تر از آن، ۱۳۷.۵ درصد رشد داشته است.

طلا و ارز:

در بازار جهانی، نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات انگلیس و نشست بانک مرکزی اروپا و همچنین حضور رییس سابق اف بی آی در کمیته سنا جهت ارائه توضیحات، عواملی بوده‌ که موجب تقویت تقاضای طلا و رشد ۲.۳ درصدی بهای جهانی فلز زرد در یک هفته اخیر شده اند.

در بازار داخل نیز دلار با ۰.۲ درصد رشد به ۳۷۳۶ تومان رسیده و هر سکه بهار آزادی طرح جدید نیز با ۰.۶ درصد رشد یک میلیون و ۲۰۷ هزار تومان معامله می‌شود.منبع

برچسب ها

نظرات شما