ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : دوشنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۸:۳۸
ناحیه منو


گزیده اخبار اقتصادی

گزیده اخبار اقتصادی با برگزاری مجامع سالانه تعداد زیادی از شرکت ها و بازگشایی مجددشان در هفته جاری، ارزش معاملات و متوسط قیمت سهام رشد داشته است. با توجه به استقبال سهامداران از بازگشایی شرکت هایی ...

ثبت و تاسیس شرکت

گزیده اخبار اقتصادی

با برگزاری مجامع سالانه تعداد زیادی از شرکت ها و بازگشایی مجددشان در هفته جاری، ارزش معاملات و متوسط قیمت سهام رشد داشته است. با توجه به استقبال سهامداران از بازگشایی شرکت هایی چون ملی مس، فولاد مبارکه، پالایش نفت بندرعباس، ایران خودرودیزل و سایپادیزل می توان نتیجه گرفت در برخی از صنایع بزرگ سهامداران از برنامه های آتی مطرح شده در مجامع راضی بوده و با توجه به گزارشات سه ماهه بهتر از انتظار آینده روشنی را برای نماگر اقتصادی کشور متصور شده اند. بانک مرکزی و مرکز آمار نیز از کاهش نرخ تورم در تیرماه خبر داده و رئیس کل بانک مرکزی از ادامه کاهش سود بانکی تا تک رقمی شدن صحبت کرده است. این درحالی است که تورم ماهانه و نقطه به نقطه در این مدت افزایش داشته و این رخداد می تواند به عنوان نشانه ای برای توقف کاهش نرخ تورم در نظر گرفته شود. از طرفی تغییر رئیس سازمان بورس در عصر سه شنبه با استقبال بازار در معاملات آخرین روز هفته همراه بوده است.

بازار

شاخص کل بازار بورس روند افزایشی که از هفته گذشته آغاز نموده بود را با سرعت بیشتری ادامه داده است. شاخص کل بورس با رشد هفتگی ۲.۳ درصدی به ۷۶۲۲۵.۷ واحد رسیده و شاخص کل هم وزن نیز ۱.۶ درصد افزایش یافته است. همچنین شاخص فرابورس این هفته ۱.۵ درصد رشد داشته و به ۷۹۹.۷ واحد رسیده است. متوسط روزانه ارزش معاملات نیز با ۲۱ درصد افزایش به نسبت هفته قبل ۲۹۳.۶ میلیارد تومان بوده است. این هفته تولیدکنندگان فلزات اساسی و فرآورده های نفتی بیشترین تاثیر را در رشد شاخص کل داشته اند.

ملی صنایع مس ایران به عنوان اولین شرکتی که این هفته و پس از برگزاری مجمع در هفته گذشته بازگشایی شد، بیشترین تاثیر را در رشد شاخص کل داشته است. فملی با تقسیم سود ۲۰ تومانی و تصویب افزایش سرمایه ۱۵ درصدی از محل مطالبات و آورده نقدی مجامع عادی و فوق العاده اش را در هفته گذشته برگزار کرده و بعد از آن سود هر سهم سال ۹۵ را با ۵ درصد افزایش به نسبت برآورد قبلی ۱۴۲ ریال پیش بینی نموده، این شرکت در سه ماهه نخست سال ۵۲ درصد از این مبلغ را محقق کرده است. فملی در این مدت نزدیک به ۲۲ درصد بازده قیمتی داشته است.

تغییر در راس سازمان بورس

شاپور محمدی معاون اقتصادی وزیر امور اقتصادی و دارایی جایگزین محمد فطانت به عنوان ریاست سازمان بورس شد. صبح سه شنبه شورای عالی بورس برای تعیین پنج عضو هیات مدیره سازمان تشکیل جلسه داد و در نهایت محمد فطانت از ادامه مسئولیت در هیات مدیره این سازمان استعفا کرد.

کاهش مجدد نرخ تورم

بر اساس آخرین گزارش مرکز آمار، نرخ تورم سالانه در تیرماه با ۰.۵ درصد کاهش نسبت به خرداد ۹ درصد بوده است. این در حالی است که تورم نقطه به نقطه ۰.۴ درصد افزایش یافته و به ۶.۵ درصد رسیده است.

بانک مرکزی نیز نرخ تورم سالانه در تیرماه را با کاهش ۰.۵ درصدی به نسبت خرداد ۹.۲ درصد و نرخ تورم نقطه به نقطه این ماه را ۸.۱ درصد اعلام نموده است.

رئیس کل بانک مرکزی بار دیگر از تک نرخی شدن ارز تا پایان سال گفته و کاهش نرخ سود بانکی همسو با نرخ تورم و رساندن این نرخ به مرز یک رقمی را هدف بانک مرکزی اعلام نموده است.

خبرهای فراوان در مجامع دو خودروساز بزرگ

به گفته مدیرعامل ایران خودرو در مجمع سالانه این شرکت، ۲۸ شرکت زیر مجموعه گروه صنعتی ایران خودرو واگذار خواهند شد. وی در این جلسه از تولید سه محصول جدید سوزوکی به صورت مشترک خبر داد و اعلام کرد رنو کوئید که محصول ارزان قیمت رنو است در این شرکت تولید خواهد شد. وی همچنین از مذاکره با داتسون ژاپن (زیر مجموعه رنو – نیسان) به عنوان خودروسازی با خودروهای طیف ارزان قیمت خبر داد.

مدیرعامل ایران خودرو همچنین اعلام کرد سرمایه گذاری سمند پس از بازگشایی ایران خودرو با رویکرد تازه ای وارد عمل شده و از سهام این شرکت حمایت می کند. در این راستا سمند در روزهای دوشنبه و سه شنبه مجموعا ۵.۶ میلیون سهم ایران خودرو را خریده است.

مجمع سالانه سایپا با هیجان بیشتری به نسبت ایران خودرو برگزار شد و مدیرعامل این شرکت از موافقت هیئت دولت با تمدید شش ماهه مهلت افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی دارایی ها خبر داد.

مطابق با اعلام مدیرعامل سایپا، با حضور وزیر صنعت قرارداد همکاری سایپا و سیتروئن امضا شد. در این مشارکت ۵۰-۵۰ سایپا کاشان آورده سایپا است و سیتروئن نیز به میزان ۵۰ درصد ارزش کارشناسی سایپا کاشان آورده خواهد داشت. سیتروئن نیز از سرمایه گذاری ۳۰۰ میلیون یورویی طی ۵ سال در این پروژه و تولید اولین خودرو در سال ۲۰۱۸ خبر داده است.

گفتنی است گروه پژو-سیتروئن پیش از این با ایران خودرو قرادادی شبیه به همین قرارداد بسته بود و این دومین قرارداد جوینت ونچر این گروه فرانسوی با خودروسازان ایرانیست.

مدیرعامل سایپا همچنین از سرمایه گذاری ایویکو در ایران و بستن قراردادی شبیه به سیتروئن با زامیاد خبر داده است.

مدیرعامل سایپا از فروش اوراق به مبلغ ۲۰۰۰ میلیارد تومان با نرخ زیر ۲۰ درصد نیز خبر داده که با توجه به تسهیلات مالی ۷۵۰۰ میلیارد تومانی این شرکت، موجب افت هزینه مالی سایپا خواهد شد.

به گفته مدیرعامل سایپا این شرکت همچنین قصد فروش سایپا دیزل را دارد که با فروش این شرکت ۱۰۰۰ میلیارد تومان از زیان انباشته سایپا کاسته خواهد شد.

افزایش سرمایه

مدیر عامل ایران خودرو از موافقت سازمان امور مالیاتی با افزایش سرمایه ۱۰۰ درصدی از محل تجدید ارزیابی دارایی ها خبر داده است. به گفته وی با توجه به اینکه شرکت ایران خودرو دیزل (خاور) در سال ۹۴ موفق به انجام مراحل قانونی و اداری افزایش سرمایه ۱۰۰ درصدی از محل تجدید ارزیابی دارایی ها شده بود، این موضوع با ارایه مستندات به سازمان های “حسابرسی” و “بورس” اعلام شد و در آخرین مذاکراتی که طی هفته گذشته با رییس سازمان امور مالیاتی انجام شد موافقت این سازمان به جهت اعمال این افزایش بر مبنای سال ۹۴ و در سال ۹۵ به جهت استفاده از معافیت مالیاتی جلب شد و این شرکت هم اکنون در انتظار نظر سازمان “بورس” و “حسابرسی” برای انجام مراحل قانونی و برگزاری مجمع است.

به نظر مدیرعامل ایران خودرو، این اتفاق با توجه به برنامه های پیش روی شرکت و نیز همکاری با شرکت های خارجی طرف مذاکره می تواند در فعالیت های آتی شرکت ایران خودرو دیزل تأثیر به سزایی داشته باشد.

سازمان بورس با افزایش سرمایه ۲۵ درصدی شرکت معدنی و صنعتی گل گهر (کگل) از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی موافقت نموده تا سرمایه این شرکت به ۳ هزار میلیارد تومان برسد.

دیگر صنایع

در حالی که قیمت شکر در بازار آزاد طی یک ماه اخیر بیش از ۶۰ درصد افزایش یافته و از ۲۳۰۰ به ۳۶۰۰ تومان در هر کیلوگرم رسیده، جلسه شنبه تولیدکنندگان با معاون اجرایی رئیس جمهور برای تعیین قیمت و ساماندهی بازار بی نتیجه ماند و حتی زمان جلسه بعدی مشخص نشد. در عین حال معاون وزیر جهاد کشاورزی از توزیع ۱۵۵ هزار تن شکر تا پایان مردادماه در بازار خبر داده و گفته: در سه ماه گذشته نیز ۱۶۵ هزار تن شکر در بازار توزیع شده است.

در زمستان ۹۴ بیش از ۳۸ هزار پروانه ساختمان در کشور صادر شده که نسبت به فصل قبل ۵۲.۳ درصد افزایش و نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۹.۹ کاهش داشته است. در این مدت تعداد پروانه های ساختمانی صادر شده در شهر تهران ۱۸۱۰ مورد بوده که نسبت به فصل گذشته ۴ درصد افزایش داشته و نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۵.۱ درصد کاهش داشته است.

رییس صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک از کاهش نرخ سود تسهیلات اعطایی به صنایع الکترونیک خبر داده و گفته: نرخ سود وام های پرداختی به این بخش ۵ تا ۱۵ درصد شد.

  • تغییر در راس سازمان بورس
  • رشد ارزش معاملات و متوسط قیمت سهام بعد از پایان فصل مجامع
  • افت نرخ تورم سالانه، رشد تورم نقطه به نقطه و ماهانه
  • برگزاری مجامع خودروسازان و خبرهای فراوان

برچسب ها

نظرات شما