ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : چهارشنبه, ۲۶ خرداد , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۴:۱۷
ناحیه منو


گفتگو با موسس بیش از هزار صندوق قرض الحسنه

گفتگو با موسس بیش از هزار صندوق قرض الحسنه ،علاالدین میرمحمد صادقی عضو اتاق بازرگانی و میلیاردر باسابقه اصفهانی خالی از لطف نیست ،شما را به خواندن این مصاحبه دعوت می کنیم:سین: بچه کجایید؟ جیم: متولد سال ۱۳۱۰ ...

علاالدین میرمحمد صادقی

گفتگو با موسس بیش از هزار صندوق قرض الحسنه ،علاالدین میرمحمد صادقی عضو اتاق بازرگانی و میلیاردر باسابقه اصفهانی خالی از لطف نیست ،شما را به خواندن این مصاحبه دعوت می کنیم:

سین: بچه کجایید؟
جیم: متولد سال ۱۳۱۰ در شهر اصفهان.
سین: خودتون نخواستید در اصفهان به سیاست وارد و سرشناس شوید یا موقعیت‌اش پیش نیامد؟
جیم: من پس از ۳۵ سال فعالیت در اتاق بازرگانی هیچ وقت کاندید ریاست اتاق را نپذیرفتم، کما اینکه دوستان بسیار به من برای نامزد شدن اصرار داشتن، اما عقیده من این است که در پشت جبهه می‌توانم بهتر عمل کنم.
سین: غیر از کاندید شدن برای ریاست اتاق بازرگانی پیشنهاد دیگری برای سمت‌های دیگر هم داشتید؟
جیم: بله،مرحوم شهید رجایی زمانی که نخست وزیر شدند به من پیشنهاد وزارت بازرگانی را دادند و من با تمام رفاقتی که با شهید رجایی داشتم این مسئولیت را نپذیرفتم و به عنوان معذرت‌خواهی حضور بنی صدر و مخالفت‌اش با حضور متدینین را مطرح کردم.
سین:یعنی در این حیطه با شهید رجایی همکاری نکردید؟
جیم:من پیشنهاد تشکیل گروهی متشکل از خودم و تعدادی از افراد کاردان را دادم تا به صورت کمیته مشاورین در امر اقتصاد فعالیت کنیم.
چون اصلا برای کارهای دولتی ساخته نشده‌ام(می خندد)
سین: ارتباطتون با بقیه افراد چگونه بود؟
جیم: من از دوران نوجوانی با مرحوم آیت الله بهشتی ارتباط نزدیکی داشتم و جلسات مختلفی را در اختیار ایشان بودم، تا زمانی که شهید بهشتی به آلمان رفتند و در آنجا به دانشجویان اسلامی اروپایی خدمت رسانی می‌کردند.
سین: آقای میرمحمد صادقی زمستان شما را یاد چه چیزی می‌اندازد و خاطره‌انگیزترین زمستانی که داشته‌اید برای چه سالی بوده است؟
جیم: فصل زمستان من را یاد انقلاب می‌اندازد، یاد شور و هیجان آن سال و جلسه‌هایی که با دلسوزان انقلاب برگزار می‌کردیم و پخش اعلامیه‌های مربوط به سخنان امام بزرگوار که دست به دست بین افراد می‌چرخید.
سین: در خصوص این جلسات و افراد شرکت کننده توضیح دهید؟
جیم: در این جلسات افرادی مثل آقای هاشمی رفسنجانی،مهندس بازرگان،شهید باهنر،آقای سبحانی و دیگر دوستان حضور داشتند که این جلسات پس از مدتی به ساختمانی واقع در خیابان شهید عباس پور آن زمان منتقل شد.
سین: برای ما از سفرهای امام به بصره و پاریس توضیح دهید؟
جیم: امام خمینی زمانی که در بصره بودند قرار به تغییر مکان آنها از عراق به کویت صورت گرفت اما در مرز کویت با ورود ایشان مخالفت کردند و از آنجا بود که زمینه سفر ایشان به پاریس از طریق دوستانشان پایه‌ریزی شد.
سین: آقای میرمحمد صادقی برای ما از بیمه کردن شخصی هواپیما امام خمینی برای نشستن در فرودگاه امام توضیح دهید؟
جیم: پیروزی انقلاب آنقدر در خود مسائل و جریانات مهم داشته است که این اتفاق جزیی برای آن زمان به حساب می آید. به جای این سوال می توانید دلایل پیروزی انقلاب،رسیدن پیغام انقلاب به دنیا و… جستجو کنید. در حقیقت ارزش کار انقلابیون کمتر از کار شهدا نیست. اما آن زمان من به آیت الله بهشتی گفته بودم که حاضرم تمام دارایی‌هایم را بدهم تا هواپیمای امام خمینی در تهران بنشیند.
سین: شما متولد اصفهان بودید دیگه، درسته؟ اما یه تنه کاری کردید که نشون بدید اصفهانی ها هم دست و دل باز هستن؛ مبلغ اون چکی که شما برای بیمه کردن هواپیمای امام کشیدید چقدر بود؟
جیم: (می‌خندد) حالا شما مگه سوال‌های دیگری ندارید؟(می‌خندد)
افراد زیادی در مسیر انقلاب کارهای زیادی انجام دادند که این کار من در مقابل آنها نمره‌اش کمی از صفر بالاتر بود.
سین: در پیروزی انقلاب افراد بسیاری با کارهای خالصانه خود کاری کردند تا پازل انقلاب تکمیل شود، اما کار شما یک کار بزرگ بود، آیا در شرایط مشابه برای رهبر انقلاب نیز دوباره این کار را می‌کنید؟
جیم: بر اساس وظیفه شرعی هر زمان احساس نیاز کنم از جان و مالم می‌گذرم. هدف من اسلام، رفاه، آسایش و آزادی مردم است و در حد توان خودم از این موارد دفاع خواهم کرد. نظام جمهوری اسلامی را از صمیم قلب دوست داریم و برای اهداف آن هم ایستادگی می‌کنیم. در مقابل کارهایی که برخی جوانان انجام دادند کار من بسیار کوچک بود. پول دادن که از جان دادن برای انقلاب بیشتر نیست.
سین: حضرت امام هیچ وقت از داستان هواپیما و بیمه مطلع شدند که شما این کار را انجام دادید؟
جیم: امام خیلی بزرگتر از این حرفا بودند، این کار چیز مهمی نبود که بخوایم ایشان را مطلع کنیم.
سین: شما دوستانی داشتید که از مسیر اصلی انقلاب منحرف شدند. رابطه تان در حال حاضر با آنها چگونه است؟
جیم: شاید سلام و علیک داشته باشیم اما من از آن‌ها گله‌مند هستم.من در مقابل هر کسی که بخواهد به ریشه انقلاب آسیب برساند در مقابلش می ایستم. الان امکان دارد به عملکرد برخی از مسئولین ایراد بگیریم ولی این دلیل نمی‌شود که پای نظام نباشیم. کما اینکه ما در اتاق بازرگانی مرتب انتقاد می‌کنیم.
سین: در لیست اسامی افراد میلیارد ایران نام شما در صدر آن آماده است،شما این مورد را تایید می کنید؟
جیم: اسامی که اعلام شده افراد اتاق بازرگانی هستند.زیرا معمولا این افراد به عنوان مدیر عامل شرکت‌ها دارای کارت بازرگانی هستند و من نیز به عنوان بیشترین رای در صدر این اسامی قرار گرفته‌ام.
سین: ما شنیدیم شما بیش از هزار صندوق قرض‌الحسنه در ایران دارید؟
جیم: این صندوق‌ها برای من نیست، اما من به عنوان موسس و متولی آن بودم.
سین: دستان افرادی که برای این انقلاب زحمت کشیدند بوسیدن داره، اجازه هست؟
جیم: چشم و امید ما به شما جوانان است، در پناه خداوند پیروز و موفق باشید.

برچسب ها

نظرات شما

    هنرور می گوید :

    مشابه این افراد در دوران انقلاب خیلی زیاد بودند که با خلوص نیت ثروت خود را در اختیار انقلاب اسلامی گذاشتد تا انقلاب به ثمر برسد