ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : جمعه, ۲۸ شهریور , ۱۳۹۹ ، ساعت : ۲۳:۲۱
ناحیه منو


گم شدن دکل نفتی ۲۴۰ میلیارد تومانی

به گزارش حساب من از گم شدن دکل نفتی ۲۴۰ میلیارد تومانی ،حالا وزير نفت نيز خبر گم شدن دكل حفاري ايران را تاييد مي‌كند و از تشكيل پرونده‌اي در اين خصوص خبر مي‌دهد. داستان دكل ...

به گزارش حساب من از گم شدن دکل نفتی ۲۴۰ میلیارد تومانی ،حالا وزیر نفت نیز خبر گم شدن دکل حفاری ایران را تایید می‌کند و از تشکیل پرونده‌ای در این خصوص خبر می‌دهد. داستان دکل نفتی گمشده آن قدر جذاب است که حتی این یک جمله وزیر نفت مورد توجه بسیاری از رسانه‌ها قرار گیرد. خانه ملت گزارش داده است: وزیر نفت در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه آیا خبر مفقود شدن یک دکل نفتی ایرانی در زمان فعالیت دولت گذشته صحت دارد؟ گفت: «موضوع مفقود شدن دکل نفتی متعلق به ایران واقعیت دارد و با پیگیری و شکایت ما پرونده‌ای در این خصوص تشکیل شده است.»دکل حفاری دین، چهار سال قبل خریداری شده است، توسط شرکت تاسیسات دریایی، البته با سفارش شرکت نفت و گاز پارس. علی مروی، رییس کمیسیون انرژی قبل‌تر وقتی می‌خواست اطلاعاتی درباره دکل حفاری گمشده بدهد، از نامعلوم بودن سرنوشت پول دکل و کسی که پول را گرفته است، سخن گفت.  ردگیری‌ها نشان می‌داد دکل حفاری دین سر از یکی از کشورهای همسایه درآورده است.  هر چند پیش از این زنگنه اظهارنظری در خصوص این خلاف مالی ٨٧ میلیون دلاری وزارت نفت در دولت سابق نداشت اما نادرقاضی‌پور، نماینده ارومیه در این خصوص اظهارنظرهای فراوانی کرده است. وی گفت: دکل نفتی به نام «دین» در سال ٩٠ به قیمتی در حدود ٨٠ میلیون دلار که معادل ٢۴٠ میلیارد تومان است، از کشور ترکیه خریداری شده که معلوم نیست در حال حاضر این دکل کجاست. او فعالیت دکل نفتی ایران در کشور همسایه را تایید کرده است.

قاضی‌پور تصریح کرد: برای شفاف شدن موضوع مفقودی دکل نفتی نامه‌ای با امضای ١٠ نماینده مجلس تدوین شده که این نامه به هیات رییسه مجلس تقدیم شده و هیات رییسه، رییس کمیسیون انرژی را مامور به بررسی این موضوع کرد. به گفته وی مروی، رییس کمیسیون انرژی در حال جمع‌آوری اطلاعات درخصوص خبر مفقود شدن دکل نفتی از وزارت نفت و شرکت تاسیس دریایی است. دکل نفتی گمشده بار دیگر بخشی از فساد رخ داده در دولت سابق را به ترکیه متصل می‌کند. فروشنده این دکل ترکیه بود که طبق قرارداد باید ٢٠ درصد قرارداد را پیش می‌گرفت و ٨٠ درصد باقی پس از تحویل دکل پرداخت می‌شد اما کل پول بدون تحویل دکل به حساب فروشنده واریز شده است. برخی هنگامی که با سوالی درباره دکل حفاری گمشده روبه‌رو می‌شوند، می‌گویند: دکل گمشده نیست، این دکل از ابتدای وارد ایران نشد چون دلال چنین قصدی نداشت و کل ماجرا بالا کشیدن ٨٧ میلیون دلار پول بود.

برچسب ها

نظرات شما

    برزو می گوید :

    این مسله بسیار مهم وباید بررسی شود مگر میشود یک معا مله به این بزرگی ضمانت اجرایی در کار نباشد وتضمین نگیرند