ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : چهارشنبه, ۲۶ خرداد , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۳:۱۴
ناحیه منو


هیئت‌های‌خارجی برای فروش کالا به ایران می‌آیند نه سرمایه‌گذاری

اسداله عسگراولادی در یک برنامه رادیویی درباره حضور هیئت‌های اقتصادی و تجاری خارجی در ایران اظهار کرد: حضور هیئت‌های خارجی هیچ دستاورد عینی و کاربردی برای ایجاد تحول مثبت در اقتصاد ایران نداشته است.وی با ...

اسداله عسگراولادی در یک برنامه رادیویی درباره حضور هیئت‌های اقتصادی و تجاری خارجی در ایران اظهار کرد: حضور هیئت‌های خارجی هیچ دستاورد عینی و کاربردی برای ایجاد تحول مثبت در اقتصاد ایران نداشته است.وی با اشاره به هزینه هنگفت میزبانی از این هیئت‌ها افزود: همه هیئت‌های تجاری خارجی برای فروش کالا و خدمات و ارزیابی فرصت‌های جدید در بازار ایران آمدند و متأسفانه ندیدیم خریدارانی هم در میان این هیئت‌ها به ایران سفر کنند.

 

عضو اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: دیده نشده است که هیئت‌های خارجی با بانک‌ها و دیگر بنگاه‌های ایرانی تجاری مذاکره و برای دوره آتی برنامه‌ریزی کنند و طرح همکاری خود را مشخص کنند.

 

عسگراولادی افزود: تاکنون فقط هزینه میزبانی از هیئت‌های خارجی را پرداخت کرده‌ایم و تا حدودی هتل‌های ما شلوغ شده است، اما دستاورد عینی از این حضور و طرح سرمایه‌گذاری خاصی دیده نشده است.

 

وی گفت: دولت می‌تواند با استفاده از ابزار تعرفه واردات مواد اولیه و کالاهای سرمایه‌ای را ساماندهی کند، اما باید واردات کالاهای مصرفی محدود شده و برای تأمین نیاز داخل از ظرفیت بنگاه‌های اقتصادی کشور حمایت کنیم.

 

عضو اتاق بازرگانی ایران با تأکید به تکیه بر اقتصاد مقاومتی افزود: دولت باید الگوی اقتصاد مقاومتی را متناسب با خط مقام معظم رهبری اجرایی کند، اما در بدنه دولت این اراده دیده نمی‌شود. اصلی‌ترین شاخص اقتصاد مقاومتی این است که ما را از تکیه به فروش مواد خام، وابستگی به ارز خارجی و واردات کالاهای مصرفی بی‌نیاز یا کم‌نیاز کند.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین درباره همکاری‌های تجاری با پکن گفت: به طرف چینی اعلام کرده‌ایم در دوره جدید به دنبال سرمایه‌گذاری مشترک و صادرات به بازارهای ثالث هستیم و آنها باید در این زمینه همکاری کنند. نباید نگاه صرف صادراتی محصولات نهایی به بازار ایران داشته باشند.عسگراولادی با تصریح بر این که نباید سرنوشت اقتصاد ایران را به برجام و خارجی‌ها گره بزنیم گفت: دولت باید همه امکانات خود را برای توسعه بازار کار به کار گیرد و رونق تولید داخلی و توسعه صادرات در اولویت باشد.

 

برچسب ها

نظرات شما