ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : چهارشنبه, ۲۶ خرداد , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۳:۴۸
ناحیه منو


گزارش رویترز از اقتصاد ایران

گزارش رویترز از اقتصاد ایران ایران که یکی از عظیم ترین ذخیر نفت و گاز را در بین کشورهای جهان در اختیار دارد در ماه ژوئیه توافقی با قدرت های جهانی امضا کرد که به موجب ...

گزارش رویترز از اقتصاد ایران

ایران که یکی از عظیم ترین ذخیر نفت و گاز را در بین کشورهای جهان در اختیار دارد در ماه ژوئیه توافقی با قدرت های جهانی امضا کرد که به موجب آن بخش های حساس برنامه هسته ای خود را در مقابل لغو تحریم ها، مهار خواهد کرد.

 

سیف در حاشیه کنفرانسی به رویترز گفت «همه جا نرخ بهره بالاتر از نرخ تورم است. با توجه به کاهش نرخ تورم،‌ باید نرخ بهره را نیز کنترل کرد،سیف گفت ایران می تواند در برنامه توسعه پنج ساله کنونی، به نرخ رشد هشت درصد در سال دست پیدا کند»

 

نرخ تورم در ایران به حدود ۱۳ درصد کاهش یافته است و صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده است نرخ تورم در ایران سال آینده به یازده و نیم درصد کاهش یابد.

 

سیف گفت: «بانک مرکزی با همه توان تلاش می کند روند کاهش نرخ بهره را همسو با نرخ تورم، تسریع کند». وی افزود: «نرخ بهره بالاتر از نرخ واقعی است و این برای اقتصاد ملی خوب نیست».

 

بانک های تجاری در ایران برنامه هایی برای کاهش نرخ بهره بانکی به ۱۸ درصد اعلام کرده اند ولی این نرخ نیز بسیار بالاتر از نرخ تورم است. دولت ایران می گوید به دنبال کاهش نسبت «سپرده قانونی» بانک ها نزد بانک مرکزی از ۱۳ درصد به ده درصد است.

 

در ایران یک نرخ ارز رسمی وجود دارد که بانک مرکزی آن را تعیین می کند و نرخی غیررسمی نیز وجود دارد که معامله بر اساس آن با محدودیت های کمتری مواجه است. ایران قصد دارد تقریبا شش ماه پس از آغاز اجرای توافقنامه هسته ای، تک نرخی کردن ارز را آغاز کند.

 

شکاف بین نرخ رسمی و نرخ غیررسمی ارز در یک سال اخیر کاهش یافته است ولی این فاصله در چند هفته اخیر رو به افزایش گذاشت. قیمت رسمی هر دلار در ایران ۲۹ هزار و ۹۷۰ ریال و قیمت غیررسمی ۳۵ هزار و ۷۴۰ ریال است.

 

سیف گفت: «ما معتقدیم تعیین نرخ ارز از وظایف بانک مرکزی ایران نیست بلکه ساز و کار بازار بر اساس عوامل واقعی اقتصاد، آن را تعیین خواهد کرد».وی افزود: «تنها وظیفه بانک مرکزی ایران، جلوگیری از نوسانات و جذب شوک تغییر نرخ ارز در بازار است».

 

وی افزود: «نمی گویم که نرخ ارز غیررسمی ربطی به ما ندارد ولی بازار باید بر اساس رویکردهای اقتصادی واقعی پیش برود و بانک مرکزی تاثیر هرگونه شوک احتمالی را محدود کند».

برچسب ها

نظرات شما