ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : چهارشنبه, ۲۶ خرداد , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۳:۰۰
ناحیه منو


اخبار مالی و اقتصادی روز

اخبار مالی و اقتصادی روز  به گزارش حساب من شاخص کل بورس تهران روند کاهشی که از دوازده روز پیش آغاز شده را ادامه داده و با ۹۹ واحد افت معادل ۰.۱۶ درصد در ۶۲۶۳۵.۴ واحد ...

اخبار مالی و اقتصادی روز

 

به گزارش حساب من شاخص کل بورس تهران روند کاهشی که از دوازده روز پیش آغاز شده را ادامه داده و با ۹۹ واحد افت معادل ۰.۱۶ درصد در ۶۲۶۳۵.۴ واحد بسته شده است. سرمایه گذاری غدیر و تاپیکو بیشترین تأثیر منفی و هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس و پتروشیمی جم بیشترین تأثیر مثبت را در تغییرات شاخص کل داشته اند.

ارزش کل معاملات بورس و فرابورس با افت ۳۵ درصدی به ۱۵۲ میلیارد تومان رسیده و این در حالی است که جمع ارزش معاملات سهام و حق تقدم در بازارهای بورس و فرابورس تنها با ۹ درصد افت ۸۹ میلیارد تومان بوده است. در این میان بانک ها، تولیدکنندگان محصولات شیمیایی و خودروسازان بیشترین ارزش معاملات بورس را به خود اختصاص داده‌اند.

گروه قند و شکر تنها گروه عمدتا مثبت امروز بوده است. بسیاری از شرکت های این گروه پس از چند روز وقفه، بار دیگر با صف خرید مواجه شده‌اند. قند اصفهان در اطلاعیه‌ای در خصوص فروش دارایی‌های مازاد شرکت تعدیل سود از این بابت را به بعد از برگزاری مزایده و فروش این اموال موکول نموده است. اطلاعیه قند اصفهان در لحظات پایانی معاملات منتشر شده اما این شرکت از همان شروع معاملات با صف خرید همراه شده است. تعداد خریداران دیگر نمادهای گروه نیز پس از قند اصفهان افزایش یافته و عمدتا با صف خرید بسته شده اند.

قند قزوین در این گروه از اواخر مرداد با صف خرید همراه بوده و نزدیک به ۷۰ درصد بازده قیمتی داشته است.

سهامداران بالای یک درصد:

بانک تجارت در دو روز گذشته ۱.۵ میلیون سهم کارت اعتباری ایران کیش را خریداری کرده است. این در حالی است که دیگر معامله گران حقوقی نیز امروز و چهارشنبه بیش از ۷۰ درصد از خریدها را در این نماد بر عهده داشته اند.

صندوق سرمایه گذاری گنجینه آرمان شهر از نیمه مهرماه در حالی که روند قیمتی تولید برق عسلویه مپنا (بمپنا) کاهشی است در حال خرید این شرکت است و سهام خود را به ۱۳ میلیون سهم معادل ۱.۸ درصد از کل سهام شرکت رسانده است.

عرضه اولیه:

فردا ۱۰۰ میلیون سهم معادل ۱۰ درصد از سهام شرکت بهمن دیزل، برای اولین بار پس از پذیرش در بازار دوم فرابورس ایران در نماد خدیزل۱ عرضه می گردد. این شرکت تولید کننده خودروهای تجاری از جمله کامیون و کامیونت است و سود هر سهم سال مالی ۹۴ را ۶۹۲ ریال/سهم برآورده نموده است. همچنین در شش ماهه نخست سال جاری ۳۸۹ ریال/سهم پوشش داده که ۳۰ درصد بهتر از عملکرد مدت مشابه سال قبل است.

اقتصاد کلان:

به گزارش گمرک در ۸ ماه نخست سال جاری صادرات غیر نفتی به ۲۹.۶ میلیارد دلار رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۰.۵ درصد کاهش داشته است. واردات نیز با کاهش ۲۱ درصدی به ۲۷.۳ میلیون دلار رسیده است.

توقف و بازگشایی نماد ها:

امروز داروسازی کوثر و معدنی دماوند با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به اسفند ۹۴ و قند ثابت خراسان پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه (بدون تقسیم سود نقدی) و بیمه دی پس از ارائه اطلاعات پیش بینی بازگشایی شده اند.

همچنین در پایان معاملات کارت اعتباری ایران کیش جهت برگزاری مجامع عمومی عادی به طور فوق العاده به منظور انتخاب اعضای هیات مدیره و عمومی فوق العاده به منظور تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه، متوقف شده است.

 

ارز و طلا:

در بازار ارز و طلا قیمت ها کاهشی بوده است. دلار ۰.۶ درصد افت داشته و هر دلار به ۳۵۶۰ تومان رسیده است. سکه بهار آزادی طرح جدید نیز با افت ۰.۵ درصدی ۹۰۷ هزار تومان معامله می شود.

صنایع:

به گفته مدیرعامل ایران خودرو، پژو و ایران خودرو در دور جدید همکاری ها، شرکتی با مشارکت ۵۰ – ۵۰ تاسیس خواهند کرد و پژو با ۲۵۰ میلیون یورو سرمایه گذاری پنج محصول جدید را ظرف ۱۸ ماه آینده در ایران به تولید خواهد رساند.

همچنین به گفته معاون بازاریابی و فروش گروه صنعتی ایران خودرو، تخصیص و صدور فاکتور اولین سری از خودروهای عرضه شده در طرح تسهیلات ۲۵ میلیون تومانی امروز آغاز شده و این محصولات به تدریج تحویل خریداران می شود.

برچسب ها

نظرات شما