ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : پنجشنبه, ۳ تیر , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۲۰:۲۷
ناحیه منو


آخرین اخبار اقتصادی روز

آخرین اخبار اقتصادی روز چهارشنبه شب بانک مرکزی امریکا موسوم به فدرال رزرو متن گفتگوهای مربوط به جلسه روزهای پایانی شهریور ماه را منتشر کرده است. این نهاد در حالی مجددا تصمیم به عدم تغییر نرخ ...

آخرین اخبار اقتصادی روز

چهارشنبه شب بانک مرکزی امریکا موسوم به فدرال رزرو متن گفتگوهای مربوط به جلسه روزهای پایانی شهریور ماه را منتشر کرده است. این نهاد در حالی مجددا تصمیم به عدم تغییر نرخ بهره گرفت که بازارهای مالی در انتظار اجرای سیاست های انقباضی بیشتر بودند. با این حال موضوعی که کانون توجه سرمایه گذاران قرار گرفت بیانیه پایانی نشست بود که به اوج گیری گمانه زنی ها در خصوص افزایش نرخ بهره در نشست آتی فدرال رزرو دامن زد.

در عین حال، متن صورت جلسه نشست ماه سپتامبر نشان می دهد که چندین تن از مقامات فدرال رزرو افزایش نرخ بهره در کوتاه ترین زمان ممکن را به عنوان موضوعی ضروری قلمداد می کنند که گزارش های امیدوار کننده از اقتصاد امریکا خصوصا در ارتباط با نرخ تورم و اشتغال می تواند استدلال قوی برای آن را فراهم سازد. گفتگو در مورد مزایای افزایش نرخ بهره و بکار بردن اصطلاح “نسبتا زود” برای زمان انجام آن بارزترین موارد مطرح این صورت جلسه بوده اند. بنا به اعلام فدرال رزرو نشست بعدی روزهای ۱ و ۲ نوامبر تنها چند روز قبل از انتخابات ریاست جمهوری امریکا (۸ نوامبر) برگزار خواهد شد که به نظر می رسد از شانس بیشتری برای افزایش نرخ بهره برخوردار است.

این رویدادها تقویت دلار را برای سومین هفته متوالی در پی داشته به طوری که شاخص DXY با رشد ۱.۴ درصدی به بیشینه شش ماه و نیم اخیر رسیده است. تقویت دلار به طور سنتی برای بازارهای کالایی خبر ناخوشایندی محسوب می گردد و قیمت ها خصوصا در بازار فلزات با افت محسوسی همراه بوده اند. بهای هر اونس طلا با افت ۰.۴ درصد به ۱۲۵۱ دلار و ۸ سنت رسیده تا سومین هفته متوالی افت را تجربه نموده باشد. بورس فلزات لندن نیز متاثر از تقویت دلار بوده و عمده قیمت ها خصوصا در مورد روی و سرب کاهشی بوده است.

عمده بانک های مرکزی جهان در هشت سال گذشته در تلاش برای افزایش سطح عمومی قیمت ها و تضعیف ارز رایج خود بوده اند که این موضوع با کاهش سرعت رشد اقتصاد جهانی ملموس تر بوده است. در این میان بانک مرکزی بریتانیا (BOE) تنها بانکی بوده که به طور عملی موفق به آن شده اما اقدام واقعی در این راستا نداشته است. مخاطرات ترک اتحادیه اروپا Brexit برای بریتانیا خصوصا انبوه شرکت های چند ملیتی که در این کشور فعالیت دارند، موجب افزایش سطح ریسک و کاهش ارزش پوند بوده است. در یک سال اخیر پوند در برابر دلار امریکا بیش از یک پنجم ارزش خود را از دست داده و در مقابل شاخص FTSE 100 بورس لندن در حدود ده درصد رشد داشته است.

این هفته دولت بریتانیا (United Kingdom) صفت دشوار را برای Brexitبکار برده و ادعا نموده که با اجرای آن شرکت های بریتانیایی با عدم دسترسی آسان به بازار واحد اتحادیه اروپا مواجه می شوند که احتمالا برای دولت این کشور سالیانه هزینه ای به ارزش ۶۶ میلیارد پوند در پی داشته و تولید ناخالص داخلی را پس از پانزده سال به ۵.۴ تا ۹.۵ درصد کاهش دهد. در پی آن، این هفته نیز ارزش پوند در برابر دلار امریکا ۱.۴ درصد کاهش یافته تا افت ماهیانه بیش از ۶ درصدی ثبت گردد.

براساس تازه ترین گزارش اداره گمرک چین، صادرات این کشور در ماه سپتامبر به طور غیر منتظره ای کاهش یافته و با ثبت افت قابل توجه ۱۰ درصدی به کمترین سطح هفت ماه اخیر رسیده است. در آنسو، واردات نیز افت ۱.۹ درصدی را ثبت نموده تا مازاد تجاری این کشور به ۴۲ میلیارد دلار در ماه سپتامبر رسیده باشد. افت سرعت رشد اقتصادی جهان و در پی آن کاهش محسوس سمت تقاضا دلیل اصلی ضعف صادرات چین بوده است. به هر نحو، با نزدیک شدن به آغاز سال نو میلادی به طور سنتی بر تعداد سفارشات خرید افزوده می گردد که به بهبود صادرات چین کمک می نماید، اما تداوم آن به متغیر های بنیادین اقتصادی نیاز دارد که با شرایط فعلی چشم انداز روشنی برای آن تصور نمی شود.

روز جمعه انتشار گزارش امیدوار کننده از افزایش سطح عمومی قیمت ها در سمت تولیدکننده بخش عمده ای از نگرانی ها را جبران نموده است. بر این اساس، شاخص قیمت تولیدکننده PPI چین در ماه سپتامبر ۰.۱ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته تا برای اولین بار پس از حدود پنج سال در محدوده مثبت قرار گرفته باشد. محدوده مثبت این شاخص حاکی از افزایش هزینه های تولید کارخانجات است که در صورت تداوم آن می توان به عملکرد دولت چین در تحریک قیمت ها امیدوار تر بود. مضاعف تر آنکه، شاخص قیمت در سمت مصرف کننده نیز از رشد ۱.۹ درصدی حکایت داشته که بیش از برآورد تحلیلگران بوده و بر اعتبار چنین ادعایی می افزاید.

—————————————————————————————

  1. انتشار صورت جلسه نشست بانک مرکزی امریکا
  2. تداوم کاهش ارزش پوند استرلینگ
  3. نشانه های ضعف اقتصاد جهانی در تراز تجاری چین
  4. رکورد تولید نفت توسط اوپک

برچسب ها

نظرات شما