ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : دوشنبه, ۳۱ خرداد , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۷:۳۰
ناحیه منو


آشنایی با بزرگترین شرکت های بورس + آخرین اخبار بورس

آشنایی با بزرگترین شرکت های بورس باید خاطرنشان کرد اخبار و تحولات مختلفی پرامون بازار بورس در حال رخ دادن است، تعداد شرکتهای ۱۰ هزار میلیاردی در بورس کاهش یافته است، به طوری که در ...

آشنایی با بزرگترین شرکت های بورس باید خاطرنشان کرد اخبار و تحولات مختلفی پرامون بازار بورس در حال رخ دادن است، تعداد شرکتهای ۱۰ هزار میلیاردی در بورس کاهش یافته است، به طوری که در حال حاضر تنها ۷ شرکت ۱۰ هزار میلیاردی در بورس تهران حضور دارند که با اختصار به آنها اشاره می کنیم.

به این ترتیب با کاهش شاخص بورس و بازدهی منفی بورس تهران از ابتدای سال تاکنون جایگاه بزرگان بورسی با کاهش معناداری مواجه شده و تعداد شرکتهای ۱۰ هزار میلیاردی به ۷ شرکت رسیده است.بر این اساس تازه‌ ترین رتبه ‌بندی شرکت‌های بورسی نشان می‌دهد که ارزش بازار هلدینگ خلیج فارس نسبت به ماه های گذشته کاهش پیدا کرده است و این شرکت بزرگ بورسی در حال حاضر با ارزشی معادل ۳۴ هزار و ۷۱۳ میلیارد تومان در صدر جدول قرار گرفته است. ارزش بازار این شرکت در ابتدای سال ۴۰ هزار میلیارد تومان بود.
پس از هلدینگ خلیج فارس، ارتباطات سیار و فولاد مبارکه قرار دارد به طوری که این شرکتها به ترتیب با ارزشی معادل ۱۲هزار و ۸۲۶ میلیارد و ۱۲ هزار و ۷۶۵ میلیارد تومان رتبه های دوم و سوم را در اختیار گرفته اند.تاپیکو با ارزشی معادل با ۱۲ هزار و ۵۷۱ میلیارد تومان، مخابرات با ۱۱ هزار و ۸۶۷ میلیارد تومان، غدیر با ۱۱هزار و ۷۵۴ میلیارد تومان و نفت و گاز پارسیان با ۱۱ هزار و ۳۱۹ میلیارد تومان رتبه‌های بعدی را به خود اختصاص دادند و هفت شرکت ۱۰ هزار میلیاردی بازار سرمایه شدند.
از سوی دیگر با ادامه دار شدن روند نزولی بورس، تعداد شرکتهای هزار میلیاردی افزایش یافته است به طوری که در حال حاضر ارزش بازار شرکتهای مطرحی همچون گل گهر ۹ هزار و ۷۶۵ میلیارد تومان، ملی مس ۸ هزار و ۲۸۸میلیارد تومان، سرمایه گذاری امید ۷ هزار و ۳۴۸ میلیارد تومان، چادرملو ۷ هزار و ۱۲۹ میلیارد تومان، بانک پاسارگاد ۶ هزار و ۵۱۸ میلیارد تومان، مپنا ۶ هزار و ۳۹۸ میلیارد تومان، صندوق بازنشستگی ۵ هزار و ۷۰۸ میلیارد تومان، فولاد خوزستان با ۵ هزار و ۴۹۳میلیارد تومان، کشتیرانی با ۴ هزار و ۸۷۸ میلیارد تومان، بانک تجارت با چهار هزار و ۵۷۴ میلیارد تومان و بانک صادرات با ۴ هزار و ۵۲۵ میلیارد تومان رتبه‌های بعدی را در اختیار گرفتند.
این در حالی است که شرکت‌هایی بانک پارسیان، توسعه معادن و فلزات، فولاد خراسان، پتروشیمی خارک، ایران خودرو، سرمایه گذاری توسعه ملی، خدمات انفورماتیک، پتروشیمی فناوران، پتروشیمی شازند، بانک اقتصاد نوین، سایپا و نفت بهران، ارزشی معادل ۴هزار تا هزار میلیارد را در اختیار گرفته و در رتبه‌های بعدی ایستاده‌اند.
در معاملات امروز تاپیکو، هلدینگ خلیج فارس، بانک صادرات، مپنا، ملی مس و سرمایه گذاری خوارزمی بیشترین تاثیر منفی را در افت شاخص بورس گذاشتند و در مقابل شرکتهای اندکی همچون گل گهر و بانک سینا با تاثیر مثبت کمی مواجه شدند.
همچنین در بازار امروز فولاد آلیاژی ایران، صندوق بازنشستگی و بانک سینا بیشترین تقاضای خرید را به خود اختصاص داده و صنایع کاغذ سازی کاوه، سیمان مازندران و پارس پامچال از بیشترین تقاضای فروش برخوردار شدند.بر این اساس در بازار امروز صنایعی همچون محصولات شیمیایی، فلزات اساسی و خدمان فنی و مهندسی بیشترین تاثیر را در افت شاخص بورس گذاشتند.در بازار امروز تعادل نسبی بین حقیقی‌ها و حقوقی‌ها برخوردار شد به طوری که در معاملات امروز حقیقی ها ۳۴۴ هزار و ۱۵۲ میلیون سهم خریداری کرده و در مقابل ۳۴۳ هزار و ۹۳۹ میلیون سهم فروختند.
این در حالی است که با لغو تحریم یک بانک خصوصی، نگاه ها همچنان به صنعت بانکداری است و سهامداران با خوش بینی نسبت به لغو تحریم بانکهای دیگر، معاملات این شرکتها را انجام می دهند به طوری که در بازار امروز توجه عمده حقیقی‌ها به گروه بانکی و موسسات اعتباری معطوف شد و این گروه از استقبال گسترده سهامداران برخوردار شدند.

برچسب ها

نظرات شما

    رضایی می گوید :

    در حال حاضر وضعیت بازار بورس در ایران مناسب نیست و باید ریسک ان را پذیرفت