ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : پنجشنبه, ۳ تیر , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۲۱:۱۳
ناحیه منو


اخبارمالی ایران و جهان

   در ادامه اخبارمالی وبسایت حساب من دلار امریکا با رشد 0.2 درصدی به 3555 تومان رسیده اما سکه بهارآزادی طرح جدید به واسطه افت جهانی قیمت طلا با 0.4 درصد کاهش 1 میلیون و 112 ...

 

 در ادامه اخبارمالی وبسایت حساب من دلار امریکا با رشد ۰.۲ درصدی به ۳۵۵۵ تومان رسیده اما سکه بهارآزادی طرح جدید به واسطه افت جهانی قیمت طلا با ۰.۴ درصد کاهش ۱ میلیون و ۱۱۲ هزار تومان معامله شده است.

وزیر اقتصاد بار دیگر بر یکسان سازی نرخ ارز تأکید کرده است. همچنین رییس کل بانک مرکزی گفته: “شرایط لازم را برای یکسان سازی نرخ ارز مهیا شده و قطعاً تا پایان سال جاری طرح یکسان‌سازی نرخ ارز اجرا می‌شود.

  • • افت تورم سالانه مرداد و رشد تورم نقطه به نقطه در این ماه
  • • رونق در معاملات مسکن و کاهش نرخ سود تسهیلات در این بخش
  • • ادامه تسهیل در مراودات بانکی بین المللی بعد از برجام
  • • افزایش شفافیت در صنعت پالایشگاهی

 

رکود در بازار سهام این هفته نیز ادامه داشته است. به اعتقاد برخی پایان سال مالی کارگزاری ها و لزوم تسویه اعتبارات پرداخت شده از طرف این رکن بازار، عمده دلیل کاهش تقاضا و افزایش عرضه ها در این هفته بوده است. در عین حال معاون ناشران و اعضاء بورس تهران پیش بینی کرده، با پایان زمان سررسید قراردادهای بلند مدت بانک ها، از فصل پاییز شاهد ورود نقدینگی جدید به بورس خواهیم بود.

از طرفی رشد معاملات در بخش مسکن که نشانه رونق این بازار است می تواند به عنوان شاخصی پیشرو در رونق و بهبود وضعیت اقتصاد در نظر گرفته شود. در کنار رونق بازار مسکن رشد تورم نقطه به نقطه برای دومین ماه متوالی و ادامه تسهیل مراودات بانکی بین المللی نیز نوید رونق در اقتصاد را دارند.

این هفته شاخص کل بورس ۱.۲ درصد و شاخص کل هم وزن ۰.۷ درصد کاهش یافته اند. شاخص کل فرابورس اما با رشد ۱.۳ درصدی در این هفته متفاوت از بورس ظاهر شده که عمده دلیل این تغییر صف خرید پتروشیمی مارون در سه روز ابتدایی هفته بوده است. خودروسازان و چند رشته ای های صنعتی بیشترین تاثیر را در افت این هفته شاخص داشته اند و مخابرات تنها صنعت با تاثیر مثبت در تغییرات شاخص کل بوده است. متوسط ارزش کل معاملات روزانه بورس و فرابورس به ۱۸۱ میلیارد تومان رسیده که ۱۳ درصد کمتر از هفته گذشته است. خودروسازان نیز کماکان بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داده اند. تولیدکنندگان محصولات فلزی و خودروسازان با ۹.۴ درصد و ۵ درصد بیشترین افت هفتگی و تولیدکنندگان قند و شکر با ۵ درصد بیشترین رشد شاخص را در میان گروه ها ثبت کرده اند.

اخبارمالی ایران و جهان

بر اساس گزارش بانک مرکزی نرخ تورم مردادماه با ۰.۳ درصد کاهش به نسبت تیرماه به ۸.۹ درصد رسیده است. بر این اساس نرخ تورم نقطه به نقطه در مردادماه ۹.۴ درصد بوده که نسبت به تیرماه ۱.۳ درصد افزایش یافته و تورم ماهانه ۱.۱ درصد بوده که ۰.۳ درصد افزایش یافته است.

پیش از این مرکز آمار تورم سالانه مرداد را ۸.۷ درصد، تورم نقطه به نقطه را ۷.۴ درصد و تورم ماهانه در این ماه را ۱.۴ درصد اعلام کرده بود.

بر اساس آمار بانک مرکزی این دومین ماه متوالی است که تورم نقطه به نقطه افزایش یافته است. از این جهت و با توجه به آنکه تورم نقطه به نقطه ماهیتی جلو رونده دارد، می توان توقف کاهش تورم در ماه های پیش رو را محتمل دانست.

همچنین بانک مرکزی تورم تولیدکننده در مردادماه را ۳.۳ درصد و تورم نقطه به نقطه در این بخش را ۲.۶ درصد اعلام نموده است.

به گزارش بانک مرکزی حجم نقدینگی در پایان فصل بهار به ۱۰۵۹.۵ هزار میلیارد تومان رسیده که نسبت به فصل قبل ۴.۲ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۲۹.۷ درصد رشد داشته است. بر اساس این گزارش شاخص حجم پول در این مدت به نسبت فصل قبل ۰.۲ درصد افت داشته و به ۱۳۶.۴۴ هزار میلیارد تومان رسیده ولی شبه پول با رشد ۴.۸ درصدی به ۹۲۳.۰۶ هزار میلیارد تومان رسیده است.

ادامه تسهیل در مراودات بانکی بین المللی بعد از برجام:

بر اساس گزارش بانک مرکزی، موافقت اصولی تاسیس سه دفتر نمایندگی برای بانک های ایرانی در کشورهای ایتالیا، آلمان و انگلستان صادر شده که مراحل اجرایی آن توسط بانک های متقاضی در کشورهای یاد شده در دست اجرا است.

از طرفی به گفته رییس شعبه استانبول بانک ملت، هم اکنون انجام عملیات بانکی سوئیفت، صدور و مبادله حواله‌های ارزی به لیر و یورو بین ایران و ترکیه بدون مشکل در حال انجام است ولی موانع جزیی موجب کندی تحرک در گردش مالی است.

نایب رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران نیز از گشایش مبادلات تجاری ایران و کره جنوبی به دلار و یورو خبر داده است.

رونق در بخش مسکن:

بر اساس گزارش بانک مرکزی معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران در مردادماه سال جاری به ۱۷ هزار واحد مسکونی رسیده که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۰.۱ درصد افزایش نشان می دهد.

بر این اساس متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران نیز ۴۲.۸ میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب به میزان ۱.۲ و ۷.۶ درصد افزایش نشان می دهد.

همچنین به گفته رییس اتحادیه مشاوران املاک، در مردادماه امسال تعداد قراردادهای خرید و فروش مسکن شهر تهران ۱۷ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته است. وی گفته: تولید مسکن در کشور به زیر ۳۰۰ هزار واحد مسکونی رسیده و از برنامه تولید سالانه یک میلیون واحد مسکونی در طرح جامع بسیار عقب است.

رییس جمهور از پرداخت وام مسکن به مسکن اولی‌ها با رقم سود تسهیلات ۸ درصد در بافت‌های فرسوده و با نرخ ۹.۵ درصدی در بافت‌های غیرفرسوده و با دوره بازپرداخت ۱۲ ساله خبر داده است. پیش از این نرخ سود این تسهیلات ۱۴ درصد بوده است. همچنین به گفته مدیرعامل بانک مسکن پس از کاهش نرخ سود تسهیلات صندوق پس‌انداز یکم، بانک مسکن در نظر دارد با هماهنگی بانک مرکزی، نرخ سود وام اوراق حق تقدم را نیز کاهش دهد.

صنایع مرتبط با مسکن :

این هفته انبوه سازی ها افت ۳.۶ درصدی، تولیدکنندگان کاشی و سرامیک افت ۲.۵ درصدی و سیمانی ها افت ۰.۳ درصدی شاخص های خود را تجربه کرده اند. ادامه رونق در بخش مسکن می تواند به طور مستقیم در این سه صنعت بورسی، هرچند با تاخیر، تأثیر داشته باشد.

خودروسازی:

این هفته برخی قطعه سازان با استقبال فعالان بازار مواجه شده بودند، این استقبال موجب شده بود تا اهالی بازار منتظر ایجاد رونق در معاملات خودروسازان نیز باشند که در ادامه این اتفاق رخ نداده و شاخص گروه خودرو و قطعه افت ۵ درصدی هفتگی را تجربه کرده است.

معاون وزیر صنعت و رییس سازمان خصوصی سازی نیز از تصمیم دولت برای فروش باقی مانده سهم دولت در ایران خودرو و سایپا و آغاز زمینه سازی برای اجرایی شدن این تصمیم خبر داده است.

به گفته معاون وزیر صنعت، محصولات جدید پژو با تولید داخلی ۲۰ درصدی آغاز می شود و ظرف ۶ ماه به داخلی سازی ۴۰ درصدی خواهد رسید. مدیرعامل شرکت مشترک ایران خودرو و پژو (ایکاپ) از آغاز بررسی‌ها برای مکان یابی ایجاد کارخانه خودروسازی مشترک این دو شرکت در ایران خبر داده است.

افزایش شفافیت در صنعت پالایشگاهی:

وزیر نفت نحوه محاسبه قیمت نفت خام و میعانات گازی تحویلی به پالایشگاه‌ها و قیمت پنج فرآورده نفتی اصلی و سوخت هوایی تا پایان امسال را ابلاغ نموده است.

نکاتی همچون لحاظ کردن درجه API واقعی نفت خام که می تواند موجب کاهش هزینه پالایشگاه هایی باشد که نفت خام سنگین تری را پالایش می کنند و پذیرفتن مجله پلتس به عنوان مرجع قیمت ها و مبنای عمل قرار گرفتن قیمت بنزین وارداتی که موجب می شود تا قیمت خرید محصولات این واحدها نیز شفاف شود و محدود شدن مهلت ۴۵ روزه برای اعلام قیمت ها در شفافیت هر چه بیشتر صورت های مالی پالایشگاه ها در بازار سهام تأثیر فراوانی خواهد داشت.

البته اثر این ابلاغیه در درآمد هر شرکت با توجه به لحاظ برخی مشخصات کیفی سازی متفاوت بوده و نیاز به محاسبات جداگانه دارد.

توجه دولت به صنایع حمل و نقل و پتروشیمی:

معاون اول رییس جمهور نوسازی شبکه حمل و نقل زمینی، ریلی و هوایی کشور را به رغم محدودیت های مالی و بودجه ای از اولویت های اساسی دولت دانسته است.

به گفته مدیرعامل شرکت ملی پتروشیمی، تاکنون دو تفاهم نامه با توتال و لینده، برای بررسی و برآورد اقتصادی طرح هایی که در ایران اجرایی خواهد شد امضا شده و در آینده نزدیک نیز دو تفاهم نامه دیگر به امضا خواهد رسید.

برچسب ها

نظرات شما