ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : پنجشنبه, ۳ تیر , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۲۲:۴۷
ناحیه منو


اخبارمالی هفته جاری

در مهمترین اخبارمالی هفته جاری ، چهارشنبه شب نشست کمیته بازار آزاد فدرال رزرو (FOMC) برگزار گردیده که مطابق پیش بینی ها نرخ بهره در سطح فعلی (0.5 درصد) حفظ شده است. در بیانیه پایانی ...

در مهمترین اخبارمالی هفته جاری ، چهارشنبه شب نشست کمیته بازار آزاد فدرال رزرو (FOMC) برگزار گردیده که مطابق پیش بینی ها نرخ بهره در سطح فعلی (۰.۵ درصد) حفظ شده است. در بیانیه پایانی نشست تاکید بر کاهش سرعت رشد در بازار اشتغال علیرغم تقویت نسبی فعالیت های اقتصادی مورد توجه بوده است.

با این حال، فدرال رزرو کماکان معتقد است که ریسک های کوتاه مدت نسبت به چشم انداز اقتصاد امریکا کاهش قابل توجهی داشته اند. بیانیه پایانی همچنین حاکی از آن بوده که فدرال رزرو با بررسی وضعیت اقتصادی امریکا خصوصا آمار اشتغال و هزینه های مصرف کننده در کنار تحولات اقتصادی مهم آنسوی اقیانوس اطلس، در ارتباط با افزایش نرخ بهره در نشست های آتی تصمیم گیری خواهد نمود. فدرال رزرو در طول دهه اخیر برای نخستین بار در دسامبر ۲۰۱۵ نرخ بهره را افزایش داده اما از ابتدای سال میلادی جاری نرخ بهره در سطح کنونی حفظ شده است.

از طرفی، برخی تحلیلگران وزن بیشتری برای فضای غالب محافظه کاری در میان مقام ها ارشد این نهاد در نظر می گیرند و تا زمان دستیابی به نرخ تورم هدف ۲ درصدی شانس افزایش نرخ بهره را کمتر قلمداد می کنند. نشست بعدی فدرال رزرو در ماه سپتامبر برگزار خواهد شد که با نزدیکتر شدن به زمان برگزاری ۵۸ امین انتخابات ریاست جمهوری امریکا در ۸ نوامبر سال جاری (۱۸ آبان) شانس دستکاری  سیاست های تاثیرگذار مالی با توجه به نوسانات آتی احتمالی متاثر از انتخابات، کمتر تر می گردد.

اولین برآورد رشد اقتصادی امریکا در سه ماهه دوم

عصر جمعه در امریکا، وزارت بازرگانی اولین برآورد از رشد اقتصادی در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۶ (فصل بهار) را منتشر کرده که کمتر از تخمین کارشناسان بوده است. براین اساس، تولید ناخالص داخلی با نرخ سالانه ۱.۲ درصد افزایش یافته که تنها ۰.۱ درصد بیشتر از فصل قبل است. گزارش های اقتصادی نه چندان امیدوار کننده ماه های آغازین سال ۲۰۱۶ در کنار کاهش سرعت رشد اقتصاد جهانی، کاهش سطح سرمایه گذاری را از سوی شرکت های بزرگ امریکایی در پی داشته که در نهایت منجر به آرام شدن اقتصاد امریکا شده است. نرخ برآوردی کارشناسان برای فصل بهار ۲.۵ درصد بوده که انتشار کمتر از انتظار آن می تواند موجب بالا رفتن تردید ها در ارتباط با زمان افزایش نرخ بهره شود.

نوسانات بازارهای مالی

روند نزولی ارزش دلار در برابر سایر ارز های اصلی که با اعلام بیانیه نشست بانک مرکزی امریکا آغاز شده بود، همزمان با انتشار گزارش نا امید کننده نرخ رشد اقتصادی شدت بیشتری داشته است. به طوریکه، شاخص دلار ((DXY که مقیاسی برای اندازه گیری ارزش دلار در برابر شش ارز معتبر جهانی است، در پایان هفته به ۹۵.۵۳۰ واحد رسیده که ۲.۰ درصد پایین تر از هفته قبل است. همزمان، سطح ریسک در بازارهای مالی افزایش یافته و سرمایه گذاران تقاضای بیشتری برای دارایی های امن همچون طلا نشان داده اند؛ بطوریکه هر اونس از این فلز گرانبها در آخرین دادوستد ۱۳۵۴ دلار و ۴ سنت قیمت گذاری شده که ۲.۳ درصد نسبت به هفته قبل افزایش داشته و بیشترین سطح دو هفته اخیر است. ارزش این فلز زرد از ابتدای سال میلادی جاری بیش از یک چهارم رشد داشته است.

علیرغم تضعیف دلار قیمت ها در بازارهای کالایی خصوصا بورس فلزات لندن افت داشته اند. از آنجا که عمده کالاهای اساسی بر پایه دلار قیمت گذاری می شوند، تضعیف دلار خبر خوبی برای بازارهای کالایی محسوب می شود. با این حال، وجود نشانه هایی مبنی بر ضعف اقتصاد جهان با توجه به نرخ رشد کمتر از انتظار بزرگترین اقتصاد جهان یعنی امریکا، چشم انداز نا امید کننده ای برای بازار های کالایی ترسیم می نماید. سردرگمی بازار در ارتباط با زمان اجرای سیاست های حمایتی چین به عنوان بزرگترین مصرف کننده فلزات اساسی نیز به افزایش هر چه بیشتر بر روی قیمت ها کمک نموده است. هر تن مس با افت ۰.۷ درصدی ۴۹۰۳ دلار و ۵ سنت قیمت گذاری شده است. اما، سنگ آهن جز معدود مواد خامی بوده که طی هفته گذشته با افزایش قیمت مواجه بوده است. افزایش قیمت فولاد و پایان تعطیلات برخی فولادسازان چینی عاملی برای تحریک تقاضا و افزایش قیمت شده است. قیمت هر تن سنگ آهن CFR چین تحویل یک ماهه با رشد ۶.۵ درصدی به ۵۷ دلار و ۲ سنت رسیده است. به عقیده برخی تجار سنگ آهن، ماه اوت قیمت این ماده از روند صعودی برخوردار خواهد بود.

در بازار انرژی، قیمت ها با انتشار گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا افت داشته اند. این گزارش حاکی از افزایش ۱.۷ میلیون بشکه ای ذخیره نفت این کشور طی هفته گذشته بوده در حالیکه پیش بینی شده بود این ذخیره ۲.۱ میلیون بشکه افت داشته باشد. بدین ترتیب، هر بشکه نفت برنت دریای شمال با افت ۴.۷ درصدی به ۴۳ دلار و ۵۳ سنت کاهش داشته است.

گزارش شاخص اعتماد مصرف کننده امریکایی

عصر سه شنبه گزارش موسسه Conference Board از وضعیت اعتماد به آینده اقتصادی از سوی مصرف کنندگان امریکایی منتشر شده که بهتر از برآورد کارشناسان بوده است. رقم این شاخص برای ماه ژوئیه به طور غیر منتظره ای تنها با افت ۰.۱ واحدی به ۹۷.۳ رسیده تا از بخش عمده ای از نگرانی ها کاسته شود؛ اواسط ماه جاری میلادی گزارش مشابه دانشگاه میشیگان حاکی از افت محسوس اطمینان به آینده اقتصادی بوده که عمدتا تحت تاثیر نگرانی ها از تاثیر جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا (Brexit) بوده است. انتشار گزارش اخیر می تواند گویای آن باشد که از نگرانی مصرف کنندگان امریکایی در مورد تبعات منفی آن کاسته شده است.

نشست بانک مرکزی ژاپن

بامداد جمعه نشست بانک مرکزی ژاپن برگزار شده که تصمیم به توسعه سیاست های حمایتی از طریق اقدام به خرید اوراق قرضه دولتی از ۳.۲ به ۶ هزار میلیارد ین در سال تصویب شده است. بسته حمایتی جدید که در راستای سرعت بخشیدن به روند رشد اقتصادی و دستیابی به نرخ تورم هدف بانک مرکزی ژاپن اجرا خواهد شد کمتر از انتظار کارشناسان بوده است. همزمان با انتشار این نشست، ارزش ین در برابر دلار به شدت افت داشته؛ به طوریکه نرخ برابری دلار به ین نسبت به هفته قبل ۳.۲ درصد افزایش داشته و به ۱۰۲.۲ ین به ازای هر دلار رسیده است.

گزارش های متفاوت از مسکن امریکا

عصر یکشنبه آمار فروش خانه های نوساز در امریکا که ۱۰ درصد بازار را تشکیل می دهد منتشر شده است. بر این اساس، آمار فروش ماه ژوئن به طور غیر منتظره ای از ۵۷۲ به ۵۹۲ هزار واحد در سال افزایش یافته که بالاتر از پیش بینی کارشناسان است. آمار ماه قبل نیز با تعدیل ۲۱ هزار واحدی به ۵۷۲ افزایش یافته تا تاثیر مثبت این گزارش مضاعف گردد. اما فروش قولنامه ای خانه ها نسبت به تخمین کارشناسان کمتر رشد داشته به طوریکه آمار فروش ماه ژوئن نسبت به ماه قبل تنها رشد ۰.۲ درصدی را ثبت نموده است.

کاهش تقاضا برای کالاهای بادوام امریکا

روز سه شنبه، وزارت بازرگانی آمار تقاضا برای کالاهای بادوام امریکا را منتشر کرده که از افت محسوس ۴.۰ درصدی در ماه ژوئن نسبت به ماه قبل حکایت داشته است. سرعت کاهش بیش از تخمین کارشناسان و نرخ افت ماه قبل می باشد. در عین حال، میزان تقاضا بدون در نظر گرفتن بخش های پرنوسان نظیر حمل و نقل افت ۰.۵ درصدی را نشان داده در حالی که کارشناسان انتظار رشد اندکی را داشته اند.

برچسب ها

نظرات شما