ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : پنجشنبه, ۳ تیر , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۲۲:۲۳
ناحیه منو


اسناد پاناما چیست؟

یک گروه بین‌المللی از خبرنگاران تحقیقی مدارک تازه‌ای از «پول‌شویی‌های» عظیم برخی از سران کشور‌ها و همین‌طور افراد سر‌شناس ورزشی و سیاسی منتشر کرده ‌است .این گروه خبر از افشای مدارک مالی یک شرکت حقوقی ...

یک گروه بین‌المللی از خبرنگاران تحقیقی مدارک تازه‌ای از «پول‌شویی‌های» عظیم برخی از سران کشور‌ها و همین‌طور افراد سر‌شناس ورزشی و سیاسی منتشر کرده ‌است .این گروه خبر از افشای مدارک مالی یک شرکت حقوقی بین‌المللی می‌دهد که مقر آن در پاناما، در آمریکای مرکزی است.
از این شرکت حقوقی پانامایی که موساک فونسکا (Mossack Fonseca) نام دارد یازده میلیون سند افشا شده‌است. بنا بر این گزارش، این شرکت به ثروتمندانی از سراسر جهان کمک می‌کند تا برای پرداخت نکردن مالیات، پول‌هایشان را در کشورهای دیگر ذخیره کنند.
از میان نام‌های افشا شده از مدارک این شرکت می‌توان به نام محمود احمدی‌نژاد رئیس دولت دهم و یازدهم ایران، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، پاولو لازارنکف، نخست وزیر سابق اوکراین، لیونل مسی، بازیکن فوتبال، و پترو پرشنکوف، رئیس جمهور فعلی اوکراین نام برد.این گروه از خبرنگاران تحقیقی که آی‌سی‌آی‌جی (ICIJ) نام دارد می‌گوید که برای دست یافتن به این اطلاعات ایمیل‌های مربوط به بیش از ۴۰ سال گذشته و جزئیات گذرنامه‌های افراد زیادی را بررسی کرده است.
گروه «آی‌سی‌آی‌جی» که یک سازمان غیرانتفاعی مستقر در واشنگتن دی‌سی، پایتخت آمریکا است، یافته‌های خود را در قالب گزارشی به نام «برگه‌های پاناما» منتشر کرده‌است.
به گفته روزنامه آلمانی «زوددویچه زایتونگ» این مدارک که به «برگه‌های پاناما» معروف شده‌اند به ردیابی پول‌شویی‌های افراد سر‌شناس از دهه ۱۹۷۰ تا بهار ۲۰۱۶ می‌پردازد.در بخشی از گزارش زوددویچه به طور اختصاصی به فساد مالی برخی سران پرداخته شده که نام  بشار اسد رئیس جمهور سوریه، پترو پروشنکو رئیس جمهور اوکراین، زیگموندور دیوید گونلاگسون نخست وزیر ایسلند، ملک سلمان پادشاه عربستان و ولادیمیر پوتین در آن به چشم می‌خورد.
در این بخش از گزارش آمده: در این اسناد، نام اشخاصی به چشم می‌خورد که گرفتار تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا بوده‌اند. ایران برای معاملات نفتی جهانی خود از شرکت دولتی برای دور زدن تحریم‌ها استفاده می‌کرد.
در میان میلیون‌ها سندی که منتشر شده از ایران تنها چهار سند وجود دارد. این در حالی است که از امارات هفت هزار و ۲۰۰، از ترکیه ۱۰۰ و از لبنان ۴۸۰ سند به چشم می‌خورد.از زمان دستیابی به این مدارک، این روزنامه اطلاعات بدست آمده را با صد مؤسسه خبری و نزدیک به ۴۰۰ روزنامه‌نگار از ۸۰ کشور مختلف دنیا در میان گذاشته‌است.
بنا بر گزارش‌ها، «برگه‌های پاناما» حاوی نام ۷۲ نفر از سران سیاسی کنونی یا سابق در سراسر جهان است. برخی از این افراد شامل دیکتاتورهای سر‌شناس هم می‌شوند.
این اطلاعات شامل جزئیات شرکت‌هایی است که به خانواده‌های دیکتاتور سابق مصر، حسنی مبارک، محمد قذافی، دیکتاتور لیبی و همین‌طور بشار اسد، رئیس جمهوری فعلی سوریه مربوط‌اند.
این گزارش همچنین حکایت از پول‌شویی میلیارد دلاری توسط یک بانک روسی وابسته به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، هم دارد.
گروه «آی‌سی‌آی‌جی» می‌گوید شبکه‌ای از نزدیکان ولادیمیر پوتین را کشف کرده‌است که در پول‌شویی بیش از دو میلیارد دلار دست دارد.
دست‌اندرکاران این گزارش تحقیقی گفته‌اند که از دولت روسیه درخواست کرده‌اند موضع خود را درقبال یافته‌های آن‌ها اعلام کند اما با پاسخ منفی کرملین مواجه شده‌اند.با این همه «دیمیتری پسکوف»، سخنگوی کرملین خبرنگاران را متهم کرد که به دنبال، به گفته او، خدشه‌دار کردن چهره ولادیمیر پوتین، هستند.
در بخش دیگری از این اسناد به شرکت‌هایی با فعالیت‌های مشابه اشاره شده که نخست‌وزیران ایسلند و پاکستان، فرزندان رئیس‌جمهوری آذربایجان، پادشاه عربستان سعودی و برخی دیگر از شخصیت‌های جهانی آن‌ها را اداره می‌کنند.
ادوارد اسنودن، که در سال ۲۰۱۳ اسرار سازمان امنیت ملی آمریکا را در خصوص شنودهای تلفنی از شهروندان آمریکای برملا ساخته بود و از آن سال در کشور روسیه به سر می‌برد، روز یک‌شنبه در توئیتی نوشت که این افشاگری، که در خصوص فساد مالی است، بزرگ‌ترین افشاگری روزنامه‌نگاری اطلاعاتی در تاریخ به حساب می‌آید.
این گزارش تاکنون از سوی چندین مؤسسه خبری به زبان‌های مختلف منتشر شده‌است.

برچسب ها

نظرات شما